بهره‌برداری از صدها طرح در آذربایجان‌شرقی

استاندار آذربایجان‌شرقی: ۱۰۰ واحد صنعتی تعطیل شده با ۵۰۰۰ شغل به چرخه تولید بازگشت
در نخستین روز هفته دولت، بهره برداری از صدها طرح در مناطق مختلف آذربایجان‌شرقی آغاز شد.
صدا و سیما- طرح‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات استان شامل ۲۸۴ طرح مخابراتی، ۴۵ طرح اپراتورهای تلفن همراه و یک طرح ارتباطات زیرساخت با یکهزار و ۴۹۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی و ۱۵ میلیارد تومان اعتبار دولتی به صورت همزمان افتتاح شد.
استاندار آذربایجان‌شرقی در مراسم افتتاح این طرح‌ها، تحقق دولت الکترونیک را وابسته به توسعه فناوری اطلاعات دانست و بر اهمیت افزایش توجه به سرمایه گذاری در حوزه آی تی و آی سی تی تاکید کرد.
۱۲ طرح عمرانی با اعتبار ۶۳ میلیارد تومان در بخش ترکمانچای میانه به بهره برداری رسید. ۱۴ طرح برق رسانی، سه طرح آبرسانی شهری و دو طرح مسکن روستایی هم در مراغه افتتاح شد. اجرای این طرح‌ها حدود ۱۷۰ میلیارد ریال هزینه داشته است.
اهالی ۱۰ روستای مرند هم افتتاح ۱۵ طرح عمرانی با هزینه ۲۰۰ میلیارد ریال را شاهد بودند.
در شهرستان شبستر طرح افزایش ظرفیت ایستگاه گازرسانی شهر بندر شرفخانه و چند طرح مخابراتی در مجموع با هزینه ۴۴ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.
در شهرستان ملکان، مرکز پرورش شتر مرغ با ظرفیت یکهزار راس شتر مرغ و خط بسته بندی رب گوجه فرنگی افتتاح شد.
طرح اصلاح شبکه آبرسانی روستای محمود آباد و فاز اول فاضلاب شیشوان عجب شیر هم با هزینه ۴۴ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.
آبرسانی به دو روستا و مسیرگشایی، زیرسازی، جدول گذاری و آسفالت معابر روستای برازین در هریس در مجموع با هزینه ۱۱میلیارد و۷۰۰میلیون ریال افتتاح شد.
در خداآفرین آسفالت راه روستاهای شجاخانلو و ساری بیگلو به طول ۵/۵ کیلومتر و یک واحد مسکن معلولین در روستای علیوردی اوشاقی مورد بهره برداری قرار گرفت.
مردم شهر هوراند نیز شاهد افتتاح طرح جدول گذاری، بهسازی وآسفالت خیابان امام(ره) با هزینه ۱۰ میلیارد ریال بودند.
استاندار آذربایجان‌شرقی، گفت:۱۰۰ واحد تعطیل شده استان با اشتغال بالغ بر پنج هزار نفر به چرخه تولید بازگشته‌اند.
محمدرضا پورمحمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در سال های اخیر شرایط ویژه ای را پشت سر گذاشتیم و در این مدت استان ما جزو امن ترین استان ها در جهات مختلف بوده است.
وی افزود: با وجود حوادث طبیعی سال ۹۶ و سایر اتفاقات، هیچگاه استان از شرایط انتظامی خارج نشد چرا که نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی به جد امنیت مردم را صیانت می کنند که همین دستاورد بسیار بزرگی است.
استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: برای اولین بار طرح حریم امنیت مرزهای استان مطرح شده که به دنبال اجرایی کردن آن هستیم.
این مسئول یادآور شد: در هفت سال دولت تدبیر و امید همه ساله بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد تومان در پروژه های عمرانی استان سرمایه گذاری شده و امسال ۲۴۷۴ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان افتتاح شد و تعداد ۶۵۰۳ پروژه با اعتبار ۲۰ هزار میلیاردی در یک سال گذشته افتتاح کردیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه در طول دولت ۸۰ درصد بزرگراه تبریز- اهر با سرمایه گذاری ۲۱۷ میلیارد تومانی اجرا شد، ادامه داد: سرمایه گذاری در پروژه هایی مثل تصفیه خانه شهر جدید سهند، خط یک قطار شهری تبریز، انتقال خط اتیلن غرب از میاندوآب به تبریز، قطعه ۴ آزادراه تبریز- ارومیه و ۱۳۲ کیلومتر از راه آهن میانه به بستان آباد جزو مهمترین اولویت های ما قرار دارد.
وی اعلام کرد: در بخش اقتصادی نرخ بیکاری استان از ۱۰٫۳ درصد بود به ۹ درصد رسیده و حدود ۳ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی و تولیدی که ۴ درصد بنگاه های کشور را تشکیل می دهند در این استان فعال هستند.
پورمحمدی ابراز داشت: ۱۰۰ واحد تعطیل شده استان با اشتغال بالغ بر ۵ هزار نفر به چرخه تولید بازگشته اند.
استاندار آذربایجان‌شرقی به وضعیت فعالیت های معدنی استان نیز اشاره و اضافه کرد: تا به امروز از معادن فقط پروانه داشتیم که کم کم باطل می شدند و بهره برداری شده ها در حد خام فروشی بوده است، اما این شرایط با تکمیل مراحل تولید مس کاتد و ذوب در سونگون تغییر خواهد کرد.
این مسئول یادآور شد: به نظر می رسد در شهرهای دیگر معادن مس دیگری وجود دارد که چه بسا با مس سونگون برابری کند و باید به دنبال فعال سازی اینها در آینده نزدیک باشیم.
وی گفت: در بخش کشاورزی تولیدات زراعی ۱۴ درصد و تولیدات باغی ۴ درصد نسبت به گذشته افزایش یافته و رشد ۲۷ درصدی شبکه آبیاری جزو اولویت های ما است.
پورمحمدی اعلام کرد: صادرات غیر نفتی استان در سال ۹۸ نسبت به سال قبل رشد ۵۰ درصدی داشته و از ۲ میلیارد دلار به ۳٫۲ میلیارد دلار افزایش یافته و هدف گیری برای امسال رسیدن به میزان صادرات غیرنفتی ۳٫۸ میلیارد دلاری است.

همچنین ببینید

احیای دریاچه ارومیه نیازمند راهکارهای عملی

ورود آب‌های شیرین حوزه‌های همجوار به دریاچه ارومیه منجر به اتلاف منابع آبی می‌شود رئیس …