محصولات کشاورزی آذربایجان‌شرقی به ۵۴ کشور جهان صادر می‌شود

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به رتبه‌های اول تا پنجم کشوری استان در تولید ۳۰ محصول کشاورزی گفت: محصولات کشاورزی این خطه به ۵۴ کشور جهان صادر می شود.
ایرنا- اکبر فتحی اظهار کرد: در حوزه زراعت در بخش حبوبات و تولید عدس رتبه اول تا دوم کشور با سطح زیرکشت ثابت در سال های مختلف به آذربایجان‌شرقی تعلق دارد؛ در علوفه و تولید یونجه هم به لحاظ سطح زیرکشت و هم میزان تولید رتبه اول کشوری از آن استان ماست.
وی با اشاره به اینکه در تولید گندم مقام چهارم کشوری به آذربایجان‌شرقی اختصاص دارد، ادامه داد: در زیربخش باغبانی و تولید سیب مقام دوم کشور، تولید زردآلو رده اول، تولید سنجد رتبه اول کشور، در زغال اخته رتبه دوم کشوری و در سایر محصولات باغی رتبه های اول تا هفتم کشوری را داریم.
فتحی گفت: در زیربخش دام و طیور و تولید گوشت قرمز، رتبه سوم کشوری به استان ما تعلق دارد، در تولید تخم مرغ هم به نوعی قطب تولید تخم مرغ کشور محسوب می شویم و حدود ۵/۱۰ درصد تخم مرغ کشور در استان آذربایجان‌شرقی تولید شده و از این حیث مقام سوم کشوری را داریم.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، اظهار کرد: در تولید جوجه یکروزه و مرغ مادر تخمگذار مقام سوم کشور مختص استان آذربایجان‌شرقی است.
وی گفت: آذربایجان‌شرقی دارای یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی(دیم-آبی) است که از این میزان ۸۰۰ هزار هکتار بصورت دیم مطلق و ۳۰۰ هزار هکتار به طور آبی کشت می شوند که ۱۰۵ هزار هکتار آن مربوط به باغات بوده و مابقی در حوزه زراعت قرار دارد.
فتحی با اشاره به این نکته که تقریباً ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی نیز بصورت نیمه آبی کشت می شوند، ادامه داد: میزان تولیدات کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی بین ۸/۴ تا ۵ میلیون تن متغیر بوده که در سال ۹۸ چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن از انواع محصولات زراعی، باغی و دام و طیور در استان تولید شد که دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن مربوط به بخش زراعت، یک میلیون تن مربوط به باغبانی و مابقی محصولات دامی را شامل می شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: آذربایجان‌شرقی به جز محصولات گرمسیری که ظرفیت تولید در استان وجود ندارد در تولید بیشتر محصولات کشاورزی مازاد بر مصرف استان، تولید دارد که هم به استان های مجاور و هم به ۵۴ کشور جهان صادر می شود.
وی در ارتباط با کشاورزی دانش محور نیز گفت: کشاورزی کشور و به تبع آن کشاورزی استان ما نیز نیاز مبرم دارد تا به سمت کشاورزی دانش محور حرکت نماید، با توجه به محدویت منابع خاکی و آبی و ضرورت تولید بیشتر از زمین های زراعی محدود و تامین نیاز غذایی رو به رشد کشور این نیاز به صورت ملموس قابل مشاهده می باشد.
فتحی افزود: در حوزه ساخت گلخانه در آذربایجان‌شرقی نهضت گلخانه ای اتفاق افتاده و سرمایه گذاری های خوبی در این بخش انجام شده است به طوری که مدرن ترین گلخانه خاورمیانه در استان و در شهرستان جلفا راه اندازی شده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به بحران آبی دریاچه ارومیه گفت: پرورش آرتیمیا در حوزه دریاچه ارومیه با استفاده از منابع آبی آن، یکی از مواردی است که سرمایه گذاران می توانند در این بخش سرمایه گذاری کرده و به فعالیت مشغول شوند پرورش خارشتر با توجه به شوری اراضی زراعی دریاچه و پرورش شتر از دیگر اولویت های سرمایه گذاری در حوزه دریاچه ارومیه می باشد.
وی اضافه کرد: کشت و فرآوری گل محمدی از گذشته های دور در آذربایجان‌شرقی مرسوم بوده است، سرمایه گذاری در حوزه توسعه گلستان های گل محمدی استان از ظرفیت خوبی برخوردار بوده و مقام چهارم کشوری در تولید گل محمدی به استان آذربایجان‌شرقی تعلق دارد.
فتحی همچنین در ارتباط با مشکلات و چالش های بخش کشاورزی آذربایجان‌شرقی، گفت: ناکارآیی بازار محصولات کشاورزی یکی از شاخص ترین چالش های موجود در بخش کشاورزی استان است، اگر بازار محصولات کشاورزی ساماندهی و اصلاح شود در تولید محصولات کشاورزی با مشکلی مواجه نخواهیم شد.

همچنین ببینید

«راه آهن سراسری ایران» ثبت جهانی شد

«راه آهن سراسری ایران» در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان …