محصولات کشاورزی آذربایجان‌شرقی به ۵۴ کشور جهان صادر می‌شود

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به رتبه‌های اول تا پنجم کشوری استان در تولید ۳۰ محصول کشاورزی گفت: محصولات کشاورزی این خطه به ۵۴ کشور جهان صادر می شود.
ایرنا- اکبر فتحی اظهار کرد: در حوزه زراعت در بخش حبوبات و تولید عدس رتبه اول تا دوم کشور با سطح زیرکشت ثابت در سال های مختلف به آذربایجان‌شرقی تعلق دارد؛ در علوفه و تولید یونجه هم به لحاظ سطح زیرکشت و هم میزان تولید رتبه اول کشوری از آن استان ماست.
وی با اشاره به اینکه در تولید گندم مقام چهارم کشوری به آذربایجان‌شرقی اختصاص دارد، ادامه داد: در زیربخش باغبانی و تولید سیب مقام دوم کشور، تولید زردآلو رده اول، تولید سنجد رتبه اول کشور، در زغال اخته رتبه دوم کشوری و در سایر محصولات باغی رتبه های اول تا هفتم کشوری را داریم.
فتحی گفت: در زیربخش دام و طیور و تولید گوشت قرمز، رتبه سوم کشوری به استان ما تعلق دارد، در تولید تخم مرغ هم به نوعی قطب تولید تخم مرغ کشور محسوب می شویم و حدود ۵/۱۰ درصد تخم مرغ کشور در استان آذربایجان‌شرقی تولید شده و از این حیث مقام سوم کشوری را داریم.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، اظهار کرد: در تولید جوجه یکروزه و مرغ مادر تخمگذار مقام سوم کشور مختص استان آذربایجان‌شرقی است.
وی گفت: آذربایجان‌شرقی دارای یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی(دیم-آبی) است که از این میزان ۸۰۰ هزار هکتار بصورت دیم مطلق و ۳۰۰ هزار هکتار به طور آبی کشت می شوند که ۱۰۵ هزار هکتار آن مربوط به باغات بوده و مابقی در حوزه زراعت قرار دارد.
فتحی با اشاره به این نکته که تقریباً ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی نیز بصورت نیمه آبی کشت می شوند، ادامه داد: میزان تولیدات کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی بین ۸/۴ تا ۵ میلیون تن متغیر بوده که در سال ۹۸ چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن از انواع محصولات زراعی، باغی و دام و طیور در استان تولید شد که دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن مربوط به بخش زراعت، یک میلیون تن مربوط به باغبانی و مابقی محصولات دامی را شامل می شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: آذربایجان‌شرقی به جز محصولات گرمسیری که ظرفیت تولید در استان وجود ندارد در تولید بیشتر محصولات کشاورزی مازاد بر مصرف استان، تولید دارد که هم به استان های مجاور و هم به ۵۴ کشور جهان صادر می شود.
وی در ارتباط با کشاورزی دانش محور نیز گفت: کشاورزی کشور و به تبع آن کشاورزی استان ما نیز نیاز مبرم دارد تا به سمت کشاورزی دانش محور حرکت نماید، با توجه به محدویت منابع خاکی و آبی و ضرورت تولید بیشتر از زمین های زراعی محدود و تامین نیاز غذایی رو به رشد کشور این نیاز به صورت ملموس قابل مشاهده می باشد.
فتحی افزود: در حوزه ساخت گلخانه در آذربایجان‌شرقی نهضت گلخانه ای اتفاق افتاده و سرمایه گذاری های خوبی در این بخش انجام شده است به طوری که مدرن ترین گلخانه خاورمیانه در استان و در شهرستان جلفا راه اندازی شده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به بحران آبی دریاچه ارومیه گفت: پرورش آرتیمیا در حوزه دریاچه ارومیه با استفاده از منابع آبی آن، یکی از مواردی است که سرمایه گذاران می توانند در این بخش سرمایه گذاری کرده و به فعالیت مشغول شوند پرورش خارشتر با توجه به شوری اراضی زراعی دریاچه و پرورش شتر از دیگر اولویت های سرمایه گذاری در حوزه دریاچه ارومیه می باشد.
وی اضافه کرد: کشت و فرآوری گل محمدی از گذشته های دور در آذربایجان‌شرقی مرسوم بوده است، سرمایه گذاری در حوزه توسعه گلستان های گل محمدی استان از ظرفیت خوبی برخوردار بوده و مقام چهارم کشوری در تولید گل محمدی به استان آذربایجان‌شرقی تعلق دارد.
فتحی همچنین در ارتباط با مشکلات و چالش های بخش کشاورزی آذربایجان‌شرقی، گفت: ناکارآیی بازار محصولات کشاورزی یکی از شاخص ترین چالش های موجود در بخش کشاورزی استان است، اگر بازار محصولات کشاورزی ساماندهی و اصلاح شود در تولید محصولات کشاورزی با مشکلی مواجه نخواهیم شد.

همچنین ببینید

احیای دریاچه ارومیه نیازمند راهکارهای عملی

ورود آب‌های شیرین حوزه‌های همجوار به دریاچه ارومیه منجر به اتلاف منابع آبی می‌شود رئیس …