نفس تحریم‌ها به شماره افتاده است

رئیس‌جمهور گفت: بی‌احترامی به پیامبر(ص) هنر نیست بلکه تشویق به خشونت و امری ضد اخلاق است.
نصر- حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: اساس زندگی پیامبر اسلام تنها برای هدایت جامعه مسلمانان آن روز نبود، پیامبر معلم بشریت و رحمت برای همه جهانیان بود.
روحانی افزود: اینکه در دنیای امروز علم به امتیاز تبدیل شده است، عدالت و عدم تبعیض بعنوان یک ارزش است، زندگی جامعه بشری بر مبنای پیمان است و اینکه در جوامع امروز افتخار می‌کنند که به دنبال دموکراسی و مشورت با مردم هستند، همه این‌ها ارزش‌هایی است که پیامبر در آن روزگار برای همه بشریت آورد.
وی افزود: ما همه مسلمانان و خانواده بزرگ اهل قبله در کنار هم هستیم و امامان بزرگوار ما به شیعیان‌شان نسبت به آنهایی که حتی مخالف اهل بیت بودند سفارش کردند و فرمودند اگر کسی از آنها مُرد در تشییع آنها شرکت کنید و اگر کسی از آنها مریض شد به عیادت او بشتابید و آبرو و حقوق مالی مردم را مورد احترام قرار بدهید.
رئیس‌جمهور ادامه داد: اساس دعوت پیامبر بر مبنای برادری و اخوت میان همه مسلمانان بوده است حتی آنهایی که دارای نوعی انحراف فکری بودند ولی مسلمان بودند.
روحانی تصریح کرد: در سراسر قرآن و کلمات پیامبر نوعی وحدت میان همه ادیان الهی می‌بینیم. مسلمان بودن به این نیست که ما فقط نبوت پیامبر اسلام را می پذیریم، ما نبوت عامه را هم قبول داریم و به همه انبیاء احترام می‌گذاریم.
وی تاکید کرد: در دنیای امروز در صورتی صلح و ثبات می‌تواند در جامعه ما برقرار باشد که همه به یکدیگر احترام بگذاریم. بی‌احترامی کردن به یک پیامبر هنر نیست بلکه تشویق به خشونت و امری ضد اخلاق است. اینکه احساسات میلیاردها نفر را در جهان تحریک کنیم که هنر نیست. جای تعجب است از آنهایی که ادعای فرهنگ و دموکراسی دارند، به خشونت و خونریزی تشویق می‌کنند.
روحانی تاکید کرد: آزادی در زمانی می‌تواند برای جامعه مفید باشد که با احترام به همه ارزش‌ها توام باشد. آیا می‌توانیم ارزش‌ها و اخلاق را زیر پا بگذاریم و توهین کنیم به شخصیتی که به گردن همه حق دارد. پیامبر اسلام به گردن همه اروپایی ها حق دارد.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: جای تعجب است کشورهایی که ادعای آزادی و حقوق و قانون می‌کنند مردم را به توهین به یکدیگر و بزرگان تشویق می‌کنند. غربی ها بفهمند پیامبر اسلام مورد عشق سراسر مسلمانان و آزادی خواهان جهان است. توهین به پیامبر توهین به همه مسلمانان و همه انبیاء و ارزش های انسانی و اخلاقی است.
وی ادامه داد: غرب، اروپا و فرانسه اگر راست می‌گویند و واقعاً دنبال این هستند که در جامعه بشری صلح و برادری و امنیت حاکم شود باید از دخالت در امور داخلی مسلمانان بردارد.
روحانی تاکید کرد: تمام مشکلاتی که ایجاد شده و کینه هایی که به دل ها بوجود آمده بخاطر ظلم و آزار و مداخله نابجای غرب در طول تاریخ در قرن هجدهم، نوزدهم و بیستم و امروز است. در دوران استعمار کهنه و جدید این‌ها چطور مسلمانان را تحت ستم قرار دادند و نمونه بارز و آشکار آن یمن است. مردم فقیر یمن زیر بمباران مختلف غربی‌ها قرار دارند.
رئیس جمهور گفت: درس پیامبر، درس احترام به دیگران و اخلاق به معنای انکه اندیشه های صحیح، درست و انسانی را تبادل کنیم. فحاشی و توهین کردن، سخن ناروا گفتن و کاریکاتور زشت کشیدن جزو اخلاق و دموکراسی نیست.
وی ادامه داد: دنیای اسلام عکس العمل قاطعی را در برابر سخنان ناروای برخی مسئولان غربی نشان داد و این نشان می‌دهد که دنیای اسلام همواره پیرو راهبر بزرگش؛ پیامبر عظیم الشان اسلام خواهد بود. امیدوارم اینهایی که اشتباه کردند، اشتباه خود را جبران کنند و به مسیر عدالت و اخلاق برگردند و به عقاید همه ادیان آسمانی احترام بگذارند.
روحانی با اشاره جلسه ستاد ملی کرونا با مقام معظم رهبری اظهار کرد: در این هفته ستاد ملی کرونا یک فرصت بسیار مغتنمی را پیدا کرد تا در محضر رهبر انقلاب باشد و ایشان بیانات بسیار مهمی را در این دیدار ایراد فرمودند. تقریبا همه بیانات ایشان الهام‌گرفته از مکتب پیامبر و امام صادق و توصیه‌هایی است که دین راجع به سلامت مردم، اخلاق و برادری با یکدیگر توصیه کرده است.
رئیس‌جمهور گفت: کار عظیمی در این هشت ماه صورت گرفته است. کار عظیمی هم پیش رو داریم. کار بزرگ و سنگینی بر دوش کادر درمان است که در این مدت فداکاری زیادی کرده‌اند و با همه دانش و تجربه شان به صحنه آمده‌اند و باعث حفظ جان ده‌ها هزار جمعیت در میان جامعه ما شدند.
روحانی تاکید کرد: دستگاه هایی هم تا امروز تلاش و کمک کردند تا ما بتوانیم راحت‌تر و سریع تر از این دوران سخت عبور کنیم و جامعه ما به یک شرایط عادی و معمولی خودش برسد.
روحانی گفت: تاکید کردم که کارانه کادر درمان پرداخت شود. سازمان برنامه و بودجه اقدام کرد و ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی و معوقات این‌ها پرداخت شد. هر نیازمندی که وزارت بهداشت و درمان برای سلامت مردم به ویژه در بخش کرونا دارد و همچنین افرادی که کسب و کارشان را از دست می‌دهند و نیازمند می‌شوند و شرکت های دانش بنیان که پشتیبان تامین نیازمندی‌ها هستند، براساس برنامه‌های ما نیازهایشان رفع خواهد شد.
وی با تاکید بر لزوم وحدت میان جامعه، افزود: ما امروز در یک شرایط عادی قرار نداریم و حتی اگر در شرایط عادی هم بودیم به وحدت و انسجام نیاز داشتیم و حتی اگر تحریم و کرونا هم نبود و حتی اگر هیچ مشکلی نسبت به مردم ما وجود نداشت، باز هم برای توسعه، پیشرفت و کمال جامعه نیاز به برادری، الفت و اخوت داشتیم.
رئیس‌جمهور اظهار کرد: یکی از افتخارات انقلاب اسلامی این بود که وحدت در میان جامعه به وجود آورد و اقوام مختلف و زن و مرد و جوان و پیر را در کنار هم قرار داد. امام(ره) همیشه در سخنرانی هایشان می گفتند ما از دشمنی خارج هراسی ندارم اما از اختلاف داخلی در هراس هستم. امام همیشه بر اتحاد در داخل کشور تاکید می‌کرد.
روحانی در ادامه با اشاره به تحریم‌های آمریکا و فشارهای اقتصادی به ملت ایران گفت: ما در شرایط جنگ هستم و این شرایط زندگی مردم را مشکل خواهد کرد اما تحریم‌های آمریکا در نفس‌های آخر است.

همچنین ببینید

پیروزی درخشان شما برای ملت ایران بسیار شیرین است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی از تیم ملی والیبال کشورمان که در بیست و …