توسعه ترانزیت شمال به جنوب و شرق به غرب تحولی بزرگ در منطقه است

رئیس جمهور، حمل و نقل را از پایه ها و ارکان جهش تولید، توسعه کشور و گسترش گردشگری و روابط با جهان دانست و تاکید کرد که افتتاح پروژه هایی در این حوزه به ارزش بیش از سه هزار و ۱۴۳ میلیارد تومان در یک روز، بیانگر توجه ویژه دولت به این بخش با اهمیت است.
پایگاه اطلاع رسانی دولت- حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم بهره برداری از ۱۳ پروژه آزادراهی و فرودگاهی کشور، با اشاره به موقعیت ویژه جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان، گفت: عبور روزانه ۱۴۰۰ پرواز از آسمان ایران نشان می دهد که جایگاه کشورمان نه تنها در بخش هوایی، بلکه در بخش‌های ریلی، جاده ای و بندری، بسیار ویژه و ارزشمند است.
رئیس جمهور بهره‌برداری از بزرگراه‌ها و آزادراه‌های کشور را باعث ارتقای ایمنی و کاهش زمان تردد جاده‌ای در کشور عنوان کرد و افزود: دولت تلاش کرد در کنار توسعه حمل و نقل جاده‌ای و ریلی، از فناوری‌های نوین نیز در این زمینه بهره بگیرند که این موضوع باعث ایجاد تحولی بزرگ در عرصه حمل و نقل بار و مسافر در جاده‌های کشور شده است.
روحانی با اشاره به خرید ۱۶ فروند هواپیمای نو به دنبال توافق برجام، اظهار داشت: اگر خباثت‌های دولت فعلی ایالات متحده نبود دولت تدبیر و امید برنامه‌ریزی‌های لازم برای نوسازی تمام ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی کشور را انجام داده بود. امروز هم نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور در حال انجام است اما به دلیل توطئه‌های دولت اخیر آمریکا کندتر به پیش می‌رود.
رئیس جمهور تصریح کرد: پروژه‌های بزرگی در عرصه حمل و نقل و گسترش شبکه آزادراه‌ها و بزرگ‌راه‌های کشور در دولت یازدهم و دوازدهم اجرا شده است و در حال حاضر نیز ۹ پروژه عظیم بزرگراهی در کشور در حال اجراست که یا در ماه‌های آغازین سال ۱۴۰۰ و در دولت دوازدهم و یا در دولت بعدی به مرحله افتتاح و بهره‌برداری خواهند رسید.
روحانی تاکید کرد: گسترش شبکه راه‌ها، ریل و خطوط هوایی تاثیر زیادی در رونق اقتصادی کشور دارد و دولت یازدهم و دوازدهم همواره در این زمینه توجه زیادی صرف کرد و با وجود تمام محدودیت‌ها توانسته اقدامات قابل توجهی در گسترش ظرفیت‌های حمل و نقلی کشور و تجهیز شبکه راه‌ها و راه آهن کشور به امکانات و فناوری‌های نوین انجام دهد.
رئیس جمهور با بیان اینکه توسعه ترانزیت از شمال به جنوب و شرق به غرب، تحول بزرگی در منطقه ایجاد می کند، گفت: تقویت دولت الکترونیک، دیجیتال کردن اقتصاد و توسعه شرکت های دانش بنیان تا روز پایانی کار دولت ادامه خواهد یافت.
گفتنی است چند طرح بزرگ آزادراهی و فرودگاهی با حضور رئیس جمهور و بصورت تصویری به بهره‌برداری رسید.
قطعات ۱ و ۲ آزاد راه کنار گذر شرقی اصفهان به طول ۶۳ کیلومتر، کریدور بزرگراهی نوار ساحلی جنوب کشور در استان هرمزگان به طول ۹۷ کیلومتر، باند دوم کنار گذر جنوب کرمان بطول ۲۴ کیلومتر همراه با توسعه فرودگاه‌های گرگان، مشهد، شاهرود و تبریز از طرح‌هایی است که با دستور رئیس جمهور به بهره برداری رسید.
طرح‌های آزادراهی و بزرگراهی نقش مهمی در تکمیل کریدور شمال- جنوب، ارتباط استان ها، کوتاه کردن مسیر تردد خودروها، ارتباط مراکز صنعتی و معدنی و حمل و نقل بار و مسافر دارد.

همچنین ببینید

«راه آهن سراسری ایران» ثبت جهانی شد

«راه آهن سراسری ایران» در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان …