سیاست وزارت صمت وفور کالاهای اساسی در کشور است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایجاد شفافیت و کوچک سازی نظام اداری را برای روان‌تر کردن و تسهیل روند تولید و تجارت در کشور در وزارت صمت دنبال می‌کنیم.
صدا و سیما- علیرضا رزم حسینی در نشست با مدیران مسئول رسانه‌های کشور، افزود: در شرایط بسیار سختی قرار داریم، با یک جنگ تمام عیار اقتصادی مواجهیم و در این شرایط رسانه‌ها می‌توانند برای ایجاد امید در جامعه همراه و همگام ما بکوشند.
وی سیاست وزارت صمت را در جهت عرضه و فراوانی کالا دانست و تصریح کرد: تامین کالا‌های اساسی و معیشتی مردم را در دستور کار داریم و در این حوزه به خصوص با ابلاغیه‌های جدید ستاد اقتصادی دولت و رئیس جمهور محترم و با هماهنگی بانک مرکزی اقدامات خوبی انجام شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تامین به موقع مواد اولیه کارخانجات را از دیگر نتایج ابلاغیه‌های جدید ستاد اقتصادی دولت به خصوص در حوزه تسریع در ترخیص کالا‌های اساسی و رسوبی در گمرکات دانست.
رزم حسینی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت جهش تولید حتی در این شرایط سخت اقتصادی بیان کرد: در حوزه فولاد کار‌های خوبی انجام شده است و به میزان تولید ۲۸ میلیون تن فولاد رسیده‌ایم که تا افق ۱۴۰۴ این رقم باید به ۵۵ میلیون تن افزایش یابد.
وی همچنین پیشرفت‌ها در حوزه صنایع فلزی را قابل قبول دانست و گفت: در حوزه لوازم خانگی رشد ۲۸ درصدی در هشت ماه گذشته داشته‌ایم و در برخی اقلام این حوزه نیز میزان رشد تا ۶۰ درصد بوده است.
رزم حسینی با اعلام رشد مثبت تولید ۱۷ قلم کالای منتخب در ۸ ماهه امسال بیان کرد: با وجود همه محدودیت‌ها و تحریم‌ها و شرایط سخت کرونا، اما این آمار‌ها قابل افتخار می‌باشند.
وی در خصوص تامین اقلام مرتبط با کرونا نیز، تصریح کرد: خوشبختانه پیشرفت‌های خوبی در این حوزه داشته ایم، در زمینه تولید ماسک از ۲۰۰ هزار عدد تولید روزانه به ۲۲ میلیون عدد رسیدیم، در حوزه ونتیلاتور تولید و تحویل اکسیژن به بیمارستان‌ها نیز رشد خوبی داشته ایم تا جایی که فولادسازان اکسیژن رایگان به بیمارستان‌ها ارائه می‌دهند.
وزیر صمت ذخایر کالا‌های استراتژیک کشور را مناسب توصیف کرد و گفت: وزارت صمت مسئول تامین نهاده‌های دامی می‌باشد، وزارت جهاد کار توزیع این نهاد‌ها را برعهده دارد، در خصوص گندم به عنوان نمونه بیشتر از نیاز کشور تامین داشته‌ایم.
رزم حسینی همچنین با اظهار گلایه و انتقاد از دو نرخی بودن ارز بیان کرد: تفاوت قیمت‌ها نیز به همین دلیل وجود دارد، بازار باید شفاف شود تا تامین کنندگان راحت‌تر به تامین کالا‌های مورد نیاز در کشور اقدام نمایند.
وی همچنین تصریح کرد: به عنوان نمونه ثبات نسبی و وفور کالا برای اقلامی که غیر از ارز ۴۲۰۰ تامین شده بودند را مشاهده کرده ایم.
وزیر صمت راه اندازی سامانه جامع تجارت را در جهت ایجاد شفافیت بسیار کارا دانست و گفت: به دنبال حذف امضا‌های طلایی هستیم، البته راه سختی را در پیش داریم، اما به حمایت و همراهی رسانه‌ها برای ایجاد اقناع در افکار عمومی برای پذیرش مردم امیدواریم.

همچنین ببینید

«راه آهن سراسری ایران» ثبت جهانی شد

«راه آهن سراسری ایران» در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان …