آب، گاز و برق محرومین رایگان شد

سخنگوی دولت گفت: مصرف آب، گاز و برق از این پس برای خانواده‌های دهک پایین رایگان شد، البته این طرح شامل ویلاها نمی‌شود.
مهر- علی ربیعی در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: برای گسترش زیرساختی برای حمل و نقل در کشورمان در این چند سال قابل توجه بوده و ظرفیت اسمی و نظر ما افزایش را نشان می‌دهد همچنین تا پایان دولت دوازدهم خودروهای کشور افزایش پیدا خواهد کرد. در ستاد ملی کرونا تصمیم گرفتیم ۵۰۰۰ اتوبوس برای حمل و نقل شهری تهیه شود، زیرا یکی از اهداف دولت بود ما تلاش داریم گسترش حمل و نقل عمومی را اجرایی کنیم.
سخنگوی دولت با اشاره به رشد اقتصادی کشور گفت: آنهایی که می‌گفتند اقتصاد ایران دچار فروپاشی اقتصادی می‌شود اما در ۳ ماه اخیر شاهد رشد اقتصادی کشور هستیم، جنگ اقتصادی و تحریم‌های ترامپ از دستیابی به میلیون‌ها دلار و در تهیه دارو با مشکلاتی روبرو بودیم و زندگی سختی بر مردم به وجود آمد اما مدیریت و نگهداشت موجب شد که نوعی اقتصاد مقاومتی در کشور ایجاد شود.
ربیعی خاطرنشان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، رشد اقتصادی کشور در سه ماه آینده بیش از سه ماه پیش خواهد بود و اینها یک علامت مبارک است برای اینکه درآمدها مثبت است و اشتغال نیز در پی مثبت شدن رشد اقتصادی قطعاً مثبت خواهد بود.
وی ادامه داد: یکی دیگر از مصوبات هیئت دولت حمایت از اشتغال‌ها در حوزه فرهنگ و رسانه است که متقاضیان تا پایان دی‌ماه باید در سامانه ثبت نام کنند و تا پایان اسفند تسهیلات آنها پرداخت خواهد شد. بخش فرهنگ و رسانه آسیب‌های زیادی در این دوران دید و ما برای بیمه بیکاری آنها نیز برنامه‌هایی داریم.
سخنگوی دولت گفت: خوشبختانه رعایت پروتکل‌ها به بالای ۹۰ درصد رسیده و منحنی های موج سوم در مقابل مردم سر تعظیم فرود آوردند و شهرهای قرمز ما به ۱۲ شهر کاهش پیدا کردند و پیش‌بینی می‌شود که تعداد کشته‌ها به زیر ۲۰۰ نفر برسد؛ البته در فصل سرما و زمستان قرار داریم بنابراین رعایت پروتکل‌ها را توصیه می‌کنیم. توصیه دیگر ما در خصوص شب یلداست که برای رعایت حال سالمندان و پدر و مادرها از دورهمی ها بپرهیزند.
ربیعی گفت: دولت معتقد است که پویایی و تحرک در جامعه محقق نخواهد شد مگر اینکه همه افراد خانواده از حقوق شهروندی خودشان خبر داشته باشند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، در خصوص اینکه برخی معتقدند بودجه ۱۴۰۰ براساس امیدواری نسبت به رئیس جمهوری جدید آمریکا و رفع تحریم‌ها تدوین شده است، تصریح کرد: چرا مطرح می‌کنیم که امیدواری نسبت به «بایدن»!؟ چرا نمی‌گوییم امیدواری نسبت به مقاومت جامعه؟ چرا نمی‌گوییم امیدواری نسبت به تحریم‌شکنی و تلاش‌های تحریم‌شکنانه؟ چه با ترامپ چه بی ترامپ، شکستن تحریم‌ها اجتناب‌ناپذیر بود و باید می‌شکست.
سخنگوی دولت اظهار داشت: ما نسبت به مقاومت خودمان و سیاست‌های‌مان امیدوار بودیم ولی البته از رفتن ترامپ خوشحال هستیم. وجود او نه تنها برای ایران که برای جامعه جهانی نحس بود اما این امیدواری نتیجه سیاست‌های خود ما بوده است.
ربیعی با تاکید بر اینکه جفاست مقاومت مردم و تلاش دولت را به امیدواری به بایدن گره بزنیم، اظهار داشت: یک استراتژی در بودجه دولت طراحی شده است که براساس آن مازاد درآمد نفت، خرج توسعه زیرساخت‌ها و توسعه حمایت اجتماعی خواهد شد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره آیین‌نامه قانون اقدام راهبردی که از سوی رئیس جمهور مطرح شد و اینکه این آیین‌نامه در کدام کمیسیون‌های دولت در حال بررسی است؟، تاکید کرد: ما ملاحظات خود را داشتیم و معتقدیم که خروج از پروتکل‌های الحاقی هیچ کمکی به رفع تحریم‌ها نمی‌کند اما برای احترام به قانون، رئیس‌جمهور می‌خواست که این قانون را ابلاغ کند. رئیس‌ سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه مسئول اصلی تدوین آیین‌نامه اجرایی هستند که در کمیسیون‌ها بحث می‌شود و در دولت هم مطرح خواهد شد.
سخنگوی دولت گفت: دولت قطعاً منافع ملی و تاثیر آن بر تمامی مراحل اجرای قانون را ملاحظه می‌کند تا منافع ملی به بهترین نفع تامین شود. این کار چارچوب خود را دارد و در کمیسیون می‌آید و به دلیل فوریت آن، سریع به صحن دولت خواهد آمد.
ربیعی همچنین با اشاره به وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور، افزود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی خوشبختانه به بالای ۹۰ درصد رسیده و منحنی‌های موج سوم در برابر زحماتی که کشیده شده در حال تغییر است و شهرهای قرمز ما به ۱۲ عدد کاهش یافته است. همچنین تعداد جانباختگان ما پیش‌بینی می‌شود که به‌زودی به زیر ۲۰۰ نفر هم برسد.
وی ادامه داد: نگرانی در دولت نسبت به فصل سرماست که در شش هفته گذشته با افزایش سرما در دنیا، میزان مرگ و میر ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است، بنابراین تداوم دستورالعمل‌ها را در ماه‌های آتی هم توصیه می‌کنیم. برای حفاظت از جان بزرگان خانواده شب یلدا را هم به صورت غیرحضوری برگزار کنیم.
سخنگوی دولت با یادآوری سالروز صدور فرمان ۸‌ماده‌ای بنیانگذار جمهوری اسلامی، گفت: ما همچنین سالروز رونمایی از منشور حقوق شهروندی را هم داریم و دولت با اعتقاد بر اینکه تحرک و پویایی جامعه امکان نخواهد داشت مگر اینکه همه آحاد جامعه از حقوق خود آگاه شوند و به سهولت به آن دسترسی داشته باشند، این مسیر را که به شالوده‌شکنی‌های زیادی نیاز دارد دنبال کرده است و دولت همچنین تلاش‌های وافری در زمینه حقوق شهروندی انجام داده که در این مجال فرصت بیان‌شان نیست اما لوایح مهمی در این زمینه تدوین شده که یا تحویل مجلس شده‌اند و یا تحویل داده می‌شوند.
ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره تامین کالاهای اساسی، گفت: دولت از هر طرح و پیشنهاد قابل‌اجرا که بتواند سختی‌ها و رنج دوران تحریم را برای مردم کم کند استقبال می‌کند. دولت تاکید کرده که تمام وزارتخانه‌ها تلاش خود را به سمت کاهش فشار تحریم بر مردم متمرکز کنند. ما قطعاً در دولت، همگی خود را برابر مردم مسئول می‌دانیم و با توجه به رأی‌ مردم به رئیس‌جمهور و پیمانی که با آنان بسته‌ایم راه خود را ادامه می‌دهیم.
وی یادآور شد: همه شاهدیم که تا سال ۹۷، کنترل تورم و افزایش قدرت خرید مردم صورت می‌گرفت اما جنگ اقتصادی بزرگی راه افتاد و متاسف هستیم که عده‌ای از این واقعیت چشم‌پوشی کرده‌اند و نمی‌خواهند بپذیرند که رنج زندگی ناشی از تحریم برای جامعه ما بیش از هر زمان دیگری رخ نموده است.
سخنگوی دولت با بیان اینکه طرح مجلس به لحاظ تامین منابع قابل انجام نبود، افزود: ولی ما به دلیل اینکه احترام بگذاریم و قانون را هم اجرا کنیم در چند مورد با مجلس جلساتی برگزار شد تا بتوانیم در ترکیبی قابل‌اجرا، طرح معیشتی ناشی از کرونا و مصوبه نمایندگان را اجرا کنیم، تفاهمی صورت گرفته که براساس آن، آیین‌نامه اجرایی سامان پیدا خواهد کرد و جامعه هدف ما به نزدیک ۴۰ میلیون نفر خواهد رسید و گروه‌های هدف تحت پوشش سازمان‌های حمایتی ۱۲۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد و از همین ماه نیز اجرایی خواهد شد.
ربیعی درباره اینکه سخنگوی سازمان انرژی اتمی با طرح مجلس برای پروتکل‌های الحاقی موافقت داشته است، گفت: نه، دوستان در مجلس نتوانسته‌اند میان بحث فنی و سیاسی تفکیک قائل شوند.
وی ادامه داد: عمده مباحث سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مجلس در زمینه مسائل فنی بوده و به حق هم اشاره کردند که برخلاف شایعات و تهمت‌های بی‌اساسی که زده می‌شد، ظرفیت سازمان انرژی اتمی ایران پایین آمده و نابود شده، سخنگوی سازمان آنجا دفاع کرده و گفته که این ظرفیت وجود دارد و توانایی هم بالاست. این جدای از بحث سیاسی بوده است، موضع سیاسی در صحن مجلس و در جلسه علنی کاملاً مشخص است و قابل تشکیک نیست و در صحن علنی مخالفت داشتند.
سخنگوی دولت گفت: نامه‌ای سری هم در انتهای مهرماه به رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارسال شده که در آنجا هم با برشمردن توانایی‌های فنی سازمان انرژی اتمی تاکید شده که در بعد سیاسی به صراحت اعلام شده با توجه به جمیع جهات از هرگونه اقدام تحریمی جدید خودداری شود. البته موضوع چون قانون شده ما به سمتش خواهیم رفت اما نقل‌قول‌ها باید درست باشد.
ربیعی در پاسخ به این سوال که اگر کلیات بودجه ۱۴۰۰ توسط مجلس رد شود، دولت آمادگی تصحیح آن را دارد؟، تصریح کرد: عدم تصویب کلیات یعنی بی‌برنامگی چهارماهه، یعنی بلاتکلیفی دستگاه‌ها برای اقدامات عمرانی در کسر اول سال ۱۴۰۰، ما این را اصلأ به مصلحت نمی‌دانیم. این بودجه با مشورت کارشناسان دستگاه‌های اجرایی تدوین شده است.
وی افزود: این بودجه هم به وضع موجود، هم به اجرای بودجه سال قبل و هم به فرصت‌های آتی توجه کرده است، کدام بودجه هست که فرصت‌های آتی کوتاه‌مدت و میان‌مدت را نبیند؟ مهمترین اشکال مجلس به فروش نفت است که ما معتقدیم توان آن را داریم و شرایط جهانی آینده‌ حتماً چنین ظرفیتی را برای ما آماده خواهد کرد.
سخنگوی دولت ادامه داد: اگر هم تحریم‌ها ادامه یابد و نتوانیم در فضای جهانی این کار را انجام دهیم که بعید می‌دانیم، با فروش داخلی آن را جبران خواهیم کرد و درآمد آن را هم به بودجه جاری گره نخواهیم زد.
ربیعی همچنین درباره انتقاد مجلس از دولت برای تدوین آیین‌نامه جهت اجرای قانون مجلس برای پروتکل‌های الحاقی، گفت: آیا دولت نیاز به تمهیدات لازم برای انجام این قانون ندارد؟ هیچ قانونی بدون آیین‌نامه اجرایی و دقایق و ملاحظات قابل‌اجرا نیست. من دلیل این همه عجله را درک نمی‌کنم.
وی درباره موضع دولت برای بررسی مجدد FATF در مجمع تشخیص مصلحت، گفت: با توجه به اثر تصویب این لوایح به بهبود روابط بانکی و مالی ما با دنیا و رفع برخی موانع موجود در این زمینه، دولت آن را از طریق رهبری پیگیری کرد و ایشان هم دستور دادند که مجمع مجدد می‌تواند به آن رسیدگی کند و امیدواریم در همکاری با مجمع این مشکل را هم برطرف کنیم.
سخنگوی دولت ادامه داد: امروز همه باید به منافع مردم نگاه کنیم، تحریم‌ها شکست می‌خورد و پس از آن نباید در لیست سیاه قرارگرفتن ما مشکلی برای خدمت به مردم ایجاد کند. البته خروج از لیست سیاه از گذشته سخت‌تر شده اما در صورت تصویب، تلاش خواهیم کرد که از آن خارج شویم.

همچنین ببینید

«راه آهن سراسری ایران» ثبت جهانی شد

«راه آهن سراسری ایران» در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان …