برگزاری جلسه هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه

سران قوا در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی بر ضرورت همدلی برای پیشبرد امور و حل مشکلات مردم تاکید کردند.
شبکه خبر- پنجاه و پنجمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به ریاست رئیس جمهور برگزار شد و در این جلسه چگونگی اجرایی شدن رهنمود‌های اخیر مقام معظم رهبری به شورا درخصوص راهکار‌های رفع مشکلات اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، دبیرخانه شورا نیز گزارشی از ابلاغ محور‌های ۱۴ گانه بیانات و دستورات رهبر معظم انقلاب به دستگاه‌های اجرایی مرتبط توسط ریاست جمهور ارائه کرد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی درحضور رهبر معظم انقلاب و دیدگاه‌های مطرح شده از سوی مقام رهبری در این دیدار، گفت: شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا ظرفیت ارزشمندی است که بر حسب رهنمود‌های مقام معظم رهبری می‌تواند طرح‌های موثر در اقتصاد کشور که با همکاری بدنه کارشناسی کشور و متخصصان به ویژه با بهره گیری از مساعی و کمک‌های سایر قوا تهیه شده است را تصویب و موانع را از سر راه دستگاه‌های مرتبط کشور بردارد.
روحانی افزود: درخصوص موارد تاکید مقام معظم رهبری در جهت حمایت از اقشار کم درآمد، نظیر رایگان شدن آب، برق و گاز برای اقشار ضعیف جامعه، دولت اقداماتی را انجام داده که می‌تواند علاوه بر کمک به اقشار ضعیف جامعه به اصلاح الگوی مصرف در کشور بینجامد.
رئیس جمهور ادامه داد: در مورد بخش‌های دیگر نیز راهکار اجرایی همه موارد در دستور کار جلسه شورای هماهنگی قرار می‌گیرد.
روحانی با تاکید بر موضوع امنیت سرمایه گذاری در کشور و تشویق و افزایش امید و اعتماد سرمایه گذاران و ضرورت رفع موانع سرمایه گذاری، گفت: عمده‌ترین راه نجات اقتصاد کشور افزایش امید و تقویت اعتماد در میان فعالان اقتصادی است و با اصلاح رفتاری و ساختاری باید سرمایه گذاری را رونق ببخشیم.
رئیس جمهور افزود: همه ما موظف به حمایت و تامین امنیت سرمایه گذاران هستیم و ضروری است که طرح مدونی در این زمینه تدوین و پیاده شود و همه قوا کمک کنند تا سرمایه گذاران داخلی سرمایه خود را در داخل کشور فعال کنند.
روحانی با بیان اینکه در زمینه ارتقا و امنیت سرمایه گذاری، دولت به تنهایی نمی‌تواند همه شرایط را فراهم کند و نیاز به مساعدت و همکاری سایر قوا دارد، افزود: ضروری است که روسای قوای سه گانه برای رسیدن به تفسیر واحد از مسائل با یکدیگر همراهی و رایزنی‌های نزدیک‌تر داشته باشند.
رئیس قوه قضائیه نیز در این جلسه با اشاره به اقدام مثبت رئیس جمهور در ابلاغ دستورات مقام رهبری به دستگاه‌های اجرایی کشور، ایجاد ساز و کار کارشناسی فراگیرتر در بررسی‌های مقدماتی تصمیمات شورای هماهنگی سران قوا با مساعی و مشارکت دیگر قوا را مورد اشاره قرار داد.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، در ادامه افزود: ایجاد سازوکاری برای پیگیری چگونگی اجرای مصوبات شورای هماهنگی سران قوا می‌تواند در سرعت و تاثیر تصمیمات براساس محور‌هایی که مقام معظم رهبری دستور فرموده اند، موثر باشد.
رئیس قوه قضائیه درخصوص موضوع واگذاری‌ها و تاثیر آن در ایجاد رونق تولید و فضای اقتصادی کشور، گفت: با اصلاح ساختار واگذاری‌ها می‌توانیم امیدوار باشیم که با طی شدن روند قانونی این فرایندها، اعتماد سازی موثری درمیان صاحبان سرمایه و علاقمندان به تولید ایجاد کنند.
حجت الاسلام رئیسی افزود: در واگذاری‌هایی که ساز و کار دقیق واگذاری و نظارت بر آن‌ها رعایت شده و فرایند قانونی را طی کرده اند، نتایج مثبتی را در کیفیت تولید و رونق آن شاهد هستیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مقام معظم رهبری همواره تاکید بر هماهنگی سران قوا داشته اند و این بر دوش همه ماست و ما موظف هستیم با همکاری و همدلی کار‌ها را پیش ببریم.
محمدباقر قالیباف افزود: نمونه بارز این همکاری، کمک‌های حمایتی برای مردم است که با همکاری دولت و مجلس به سرانجام رسید و حاصل هماهنگی میان سران قوه مجریه و مقننه بوده است.
قالیباف افزود: مطالبی که مقام معظم رهبری گفته اند تکلیف و وظیفه است و این جلسات باید سازوکار‌های عملی تحقق آن را فراهم کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط سخت امروز همه وظیفه داریم به دولت کمک کنیم و همه باید تلاش کنیم که امور کشور پیش برود، افزود: شورای عالی اقتصادی سران قوا جایگاه ویژه‌ای در رفع موانع و حل مشکلات و معضلات اقتصادی کشور دارد و می‌تواند با اتخاذ تصمیمات موثر که با همفکری و هماهنگی قوای کشور انجام می‌گیرد به بهبود روند امور کمک کند.

همچنین ببینید

پیروزی درخشان شما برای ملت ایران بسیار شیرین است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی از تیم ملی والیبال کشورمان که در بیست و …