آذربایجان‌شرقی تنها راه ورود ایران به ارمنستان و اتحادیه اوراسیاست

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: آذربایجان‌شرقی تنها دروازه ارتباطی و دریچه ورود جمهوری اسلامی ایران به کشورهای اتحادیه اوراسیا است.
روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس- محمدرضا پورمحمدی در نشست فوق العاده شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان‌شرقی با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان اظهار کرد: گسترش ارتباطات با کشورهای همسایه از اولویت‌های اصلی آذربایجان‌شرقی است و خوشبختانه از سوی معاون اول رئیس جمهور و وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسئولیت توسعه مناسبات کشورمان با کشورهای همسایه از جمله ارمنستان، به آذربایجان‌شرقی واگذار شده است.
پورمحمدی، آذربایجان‌شرقی را تنها دروازه ارتباطی و دریچه جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اتحادیه اوراسیا برشمرد و گفت: انتظار داریم دفتر اتحادیه اوراسیا در استان، تأسیس شود و منطقه آزاد ارس نیز آماده حمایت همه‌جانبه در این خصوص است.
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به موقعیت ترانزیتی ویژه استان، گفت: توسعه مناسبات اقتصادی و احداث بازارچه‌ها و شهرک‌های صنعتی مرزی از برنامه‌های جدی استان برای توسعه مناسبات با کشورهای دوست و همسایه است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس نیز در این نشست از امضای تفاهم نامه ایجاد دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی در منطقه آزاد ارس خبر داد.
محسن نریمان گفت: بر اساس ماده ۶ قانون مقررات صادرات، واردات و امور گمرکی مناطق آزاد ایران وزرای عضو شورای عالی مناطق مبنی بر تفویض اختیار صدور گواهی مبدا در مناطق آزاد، و تلاش و پیگیری های شرکت سرمایه گذاری ارس بر اساس تفاهم نامه ای با اتاق بازرگانی تبریز؛ مقرر شد نمایندگی اتاق بازرگانی در جلفا و نوردوز منطقه آزاد ارس ایجاد شود.
نریمان افزود: در راستای تسهیل امور بازرگانان و بر اساس این تفاهم نامه صدور گواهی مبدا، صدور و تمدید کارت بازرگانی و عضویت در محدوده های تفاهم نامه و سایر خدمات در منطقه آزاد ارس انجام می گیرد.
مدیرعامل منطقه آزاد ارس همچنین گفت: با توجه به شرایط پیش آمده ارمنستان تمایلی ندارد از کالاهای ترکیه استفاده کند و فعالان اقتصادی ما می توانند بسیاری از این کالاها را تولید و به کشور ارمنستان صادر کنند.
نریمان اظهار کرد: ما به علت وضعیت خاص پیش آمده تماس‌های ممتدی با سفیران کشور در آذربایجان و ارمنستان برای برقراری مناسبات اقتصادی و دیپلماتیک داشتیم.
وی یادآور شد: در مقطع فعلی ارمنستان تمایلی ندارد که از کالاهای ترکیه استفاده کند؛ در مقابل ما می‌توانیم بسیاری از این کالاها را تولید و صادر کنیم که و بسیار به نفع ارمنستان خواهد شد.
مدیرعامل منطقه آزاد ارس تصریح کرد: از گذشته نیز منطقه آزاد ارتباط مناسبی با کشورهای اوراسیا داشته و با مصوبه مجلس و اقبال ارمنستان این مسیر را تسهیل کرده است.
همچنین رئیس اتاق بازرگانی تبریز، میزان واردات ارمنستان از کشورهای روسیه و چین را در سال ۲۰۱۹ به ترتیب ۱۴۷۷ و ۷۴۲ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این رقم برای جمهوری اسلامی ایران ۳۲۴ میلیون دلار بوده است.
یونس ژائله اظهار کرد: تنها راه ورود ایران به کشور ارمنستان و اتحادیه اوراسیا از استان آذربایجان‌شرقی است که یکی از مسیرهای مهم ترانزیتی کریدور خلیج فارس به دریای سیاه و روسیه محسوب می‌شود.
وی افزود: ارمنستان نقش پررنگ و تاثیرگذاری در پذیرش ایران به عنوان عضو ناظر اوراسیا و توسعه روابط اقتصادی با اعضای این اتحادیه داشته است.
ژائله تصریح کرد: رشد فزآینده صادرات به ارمنستان مبین ظرفیت و علاقه موجود میان طرفین برای توسعه مناسبات چندجانبه و در چارچوب اتحادیه اروآسیا است.
این فعال اقتصادی گفت: منطقه آزاد ارس و جلفا ظرفیت بسیار مناسبی برای افزایش ارتباط و صادرات کالا دارند.
وی داشت: یکی از مسائل تجار ایرانی در کشورهای آذربایجان و ارمنسان عدم همکاری بانک های ایرانی است؛ در حالی که وجود یک کانال امن برای انتقال سرمایه در چارچوب بین‌المللی ضروری است.
رئیس اتاق بازرگانی تبریز اعلام کرد: دولت ارمنستان باید امنیت و بازگشت سرمایه‌گذاری تجار ایرانی را تضمین کند و دستورالعمل های لازم در این ارتباط ایجاد شود.

همچنین ببینید

احیای دریاچه ارومیه نیازمند راهکارهای عملی

ورود آب‌های شیرین حوزه‌های همجوار به دریاچه ارومیه منجر به اتلاف منابع آبی می‌شود رئیس …