بازار روسیه در انتظار صنعتگران آذربایجان‌شرقی

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: تهران و مسکو به رغم اعمال تحریم‌های ظالمانه و سخت از سوی آمریکا همکاری‌های اقتصادی رو به جلویی دارند.
ایرنا- کاظم جلالی در ارتباط تصویری با استاندار آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: روسیه کشوری با اقتصاد عمدتا وارداتی است و بازار واردات این کشور درحدود ۲۷۰ میلیارد دلار در سال می باشد.
وی با بیان اینکه کشور روسیه صادر کننده نفت و گاز است، ادامه داد: برخی معتقدند که اقتصاد ایران و روسیه اقتصاد موازی از لحاظ انرژی است ولی این سخن، سخن درستی نیست و اقتصاد ما می تواند در بخش هایی که دارای مزیت بسیار زیادی هستیم اقتصاد مکمل باشد.
جلالی اظهار کرد: همکاری های ایران و روسیه در سطح نظامی، امنیتی، دفاعی و سیاسی در بالاترین سطح ممکن قرار دارد اما در زمینه های روابط اقتصادی و فرهنگی کاستی هایی وجود دارد که لازم است دو طرف برای رفع آن تلاش کنند.
وی ادامه داد: بنابراین ما در انتظار کاهش محدودیت ها و باز شدن مرزها برای آغاز پروژه ها هستیم و قطعا از طرح های قابل اجرا حمایت خواهیم کرد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به عنوان دو کشور همسایه در کنار گسترش روابط راهبردی در سال های اخیر، در تلاشند تا از ظرفیت های بالای تجاری و اقتصادی یکدیگر نیز آنگونه که شایسته است؛ بهره متقابل لازم را ببرند.
جلالی ادامه داد: متاسفانه تجار ایران در بازار بزرگ روسیه به شکل فردی وارد مبادلات تجاری می شوند و چون با بازار روسیه آشنا نیستند دچار مشکلات متعددی می شوند.
وی با بیان اینکه باید تجار ایرانی به صورت شراکتی و هلدینگ در بازار اقتصادی روسیه حضور یابند، گفت: آذربایجان‌شرقی دارای ظرفیت بالایی در بخش خودروسازی، قطعات خودرویی و صنعت غذایی است که می توان با ایجاد شرکت در این دو بخش وارد بازار بزرگ روسیه شد.
استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این دیدار گفت: از سوی وزارت صمت تقویت و توسعه روابط با کشورهای همسایه و ایفای نقش محوری در توسعه همکاری های منطقه ای به این استان محول شده است.
محمدرضا پورمحمدی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی یکی از مهم ترین استان های کشوراز لحاظ قابلیت های صنعتی و اقتصادی است، اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال میزان صادرات استان در حدود پنج میلیون دلار و واردات استان از روسیه شش میلیون دلار بود.
وی ادامه داد: تبریز چهارمین قطب صنعتی کشور است و بیش از پنج هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی و تولیدی در این استان فعال بوده و ۱۳ واحد بزرگ خودروسازی و تولید قطعات خودرو در استان فعال می باشد که ۳۵ درصد قطعات خودرو در آذربایجان‌شرقی تولید می شود.
پورمحمدی گفت: تبریز به عنوان پایتخت شیرینی و شکلات ایران شناخته شده و به بیش از ۸۰ کشور صادرات داریم ودر زمینه کشت فراسرزمینی نیز فعالان این استان در کشورهای گرجستان و قرقیزستان فعال بوده و کارهای بسیار خوبی در زمینه کشاورزی انجام می دهند.
وی گفت: در عین حال که ایران و روسیه هر دو عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند ولی این پیمان خیلی عملیاتی نیست و هنوز مبادلات و مراودات تسهیل نمی شود و هزینه ها در گمرک های ورودی روسیه بالاست که نیاز است با کاهش این هزینه ها و تسریع و تسهیل، امکان رقابت برای تجار ایرانی فراهم شود.
استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: لازم است سرمایه گذاری های مشترک دوجانبه و یا سه جانبه “روسیه، ترکیه و ایران” در مناطق آزاد سه کشور برای بهره مندی از پتانسیل های سه کشور انجام گیرد.

همچنین ببینید

تاکید بر بازنگری سند تدبیر توسعه آذربایجان شرقی

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر بازنگری در سند تدبیر توسعه استان گفت: رویکرد جدید …