لزوم جلوگیری از ساخت و ساز در اطراف گسل‌های تبریز

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به زلزله خیز بودن استان، گفت: ساخت و ساز در اطراف گسل‌های تبریز ممنوع می‌شود.
ایرنا- محمدرضا پورمحمدی در جلسه ستاد مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، اظهار کرد: تاکنون مطالعات جامع و کامل از گسل‌های استان نداشتیم ولی اکنون مطالعات جامع گسل‌ها آماده شده که به زودی در ساخت و سازها لحاظ می شود تا در اطراف گسل های تبریز ساخت و ساز انجام نشود.
وی افزود: آذربایجان‌شرقی حادثه خیز است و وجود جنگل، کوهستان، معادن و زلزله خیز بودن، این استان را بستر حوادث مختلفی کرده است.
پورمحمدی با اعلام اینکه عملیات اجرایی ساختمان مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی به صورت مجازی آغاز شد، گفت: حوادث طبیعی در استان داریم که باید با تدابیر لازم، کنترل کنیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین با اشاره به اتمام بازسازی مناطق زلزله زده سراب و میانه گفت: بازسازی مناطق زلزله زده استان مدل موفقی برای بازسازی است که این مناظق در طول یکسال ساخته شد.
رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی نیز گفت: ایران از زلزله خیزترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و ۹۰ درصد مساحت کشور تحت پوشش زلزله قرار دارد و تاکنون زلزله های مهیبی اتفاق افتاده است.
یوسف داوودی افزود: سالانه یک زلزله مخرب در کشور داریم و شمال غرب ایران نیز در طول تاریخ زلزله های وحشتناک به خود دیده و از مناطق زلزله خیز کشور محسوب می شود.
وی با اشاره به اینکه سرمای شدید بحران آفرین است، گفت: با مصرف ۸۶۰ میلیون متر مکعب گاز سی. ان. جی از این حیث در دنیا مقام اول را داریم که در واقع آلوده کننده ترین منبع گازهای سمی در محیط به حساب می آید.
داوودی همچنین با اشاره به اینکه خاک کشور روز به روز با فرسایش روبه‌رو و از ارزش آن کاسته می‌شود، افزود: ۱۰ سال آینده بحران تامین غذا خواهد بود و بر این اساس برنامه ریزی برای تامین امنیت غذایی بسیار ضروری است.

همچنین ببینید

«راه آهن سراسری ایران» ثبت جهانی شد

«راه آهن سراسری ایران» در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان …