آذربایجان‌شرقی از مهم‌ترین قطب‌های صنعت کشور است

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه آذربایجان‌شرقی از سوی وزارت صمت به عنوان مسئول توسعه تجارت با کشورهای همسایه انتخاب شده است، گفت: روابط خوبی در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی با کشور گرجستان داریم و به دنبال گسترش و توسعه ارتباطات با این کشور هستیم.
نصر- محمدرضا پورمحمدی در ارتباط تصویری با سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، اظهار کرد: اهتمام جدی برای گسترش روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی با کشورهایی که سابقه خوبی در تعامل با جمهوری اسلامی ایران دارند، وجود دارد که گرجستان یکی از این کشورهاست.
وی افزود: آذربایجان‌شرقی یکی از مهم‌ترین قطب‌های صنعت، کشاورزی، خدمات، گردشگری و علم و فناوری کشور است و ظرفیت بسیار بالایی در صنعت خودروسازی و صنایع غذایی این استان وجود دارد و برخی محصولات استان از جمله فرش و کفش شهره جهانی دارند.
وی گفت: ۱۱ دانشگاه معتبر در استان داریم که ارتباطات خوبی با دانشگاه‌های گرجستان دارند و هیئت‌های مختلف علمی از این کشور با دانشگاه‌های ما در ارتباط هستند.
استاندار آذربایجان‌شرقی افزود: ظرفیت بسیار خوبی برای گسترش ارتباطات بین گرجستان و جمهوری اسلامی ایران به ویژه با محوریت آذربایجان‌شرقی وجود دارد.
وی با اشاره به مسیر ریلی جلفا- نخجوان تا ایروان و تفلیس گفت: با احیا و بازسازی این مسیر ریلی خواهیم توانست به دریای سیاه و کشورهای اروپای از طریق گرجستان ارتباط پیدا کنیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه امروز ارتباطات از مسیر حمل و نقل بسیار تعیین‌کننده است، اظهار کرد: از طریق جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان احیای این مسیر ریلی را در اولویت قرار داده‌ایم و آنها نیز قول‌های مساعدی داده‌اند.
پورمحمدی از سفیر ایران در تفلیس نیز درخواست کرد رایزنی‌های لازم با مسئولان گرجستان برای بازسازی این مسیر ریلی انجام شود.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان نیز گفت: گام‌های خوب و موثری با هدف تحرک بخشیدن و رفع موانع مراودات اقتصادی، فرهنگی و گردشگری بین دو کشور ایران و گرجستان برداشته شده است.
اکبر قاسمی ‌با تاکید بر ظرفیت‌های متنوع و پیوندهای مستحکم تاریخی، اجتماعی و فرهنگی بین دو ملت ایران و گرجستان، ابراز امیدواری کرد با اراده جدی‌تر مقامات عالی دو کشور، گام‌های جدیدی به سمت تحولات و چشم‌اندازهای نوین، برداشته شود.
سفیر ایران در گرجستان راهبردهای توسعه روابط را منطقه گرایی دانست و گفت: برای توسعه روابط، محکوم به استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای است.
وی با بیان اینکه همجواری و مقرون به صرفه شدن صادرات، ترانزیت و تجارت در اولویت توجه به استان‌ها جهت مبادلات بین ایران و گرجستان است گفت: در زمینه‌های علمی و رسانه ای و پزشکی هم می‌تواند برای توسعه روابط بین گرجستان و استانهای اردبیل، گیلان و آذربایجان‌شرقی مورد توجه قرار گیرد.
سفیر ایران در گرجستان، با تاکید بر اینکه کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان در قفقاز امکان توسعه روابط خوبی با ایران دارند، خاطرنشان کرد: استان‌های هم مرز آبی و خاکی با جمهوری آذربایجان و ارمنستان در اولویت توسعه روابط قرار دارد.
وی راهبردهای توسعه روابط را منطقه گرایی دانست و افزود: برای توسعه روابط، محکوم به استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای است.
قاسمی، با بیان اینکه ایران در قفقاز مظلوم واقع شده است، ابراز داشت: ابتکار عمل سفر ظریف و عراقچی برای توسعه روابط با قفقاز بود که روابط اقتصادی در این حوزه در کنار روابط فرهنگی و اجتماعی باید گسترش یابد.

همچنین ببینید

«راه آهن سراسری ایران» ثبت جهانی شد

«راه آهن سراسری ایران» در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان …