تازه‌های تحولات انتخاباتی

رئیس جمهور گفت: انتخابات با این عظمت نتیجه‌اش وحدت و امنیت ملی است. انتخابات شکوهمند مهم در کشور ضامن مشروعیت نظام است. همه تصمیماتی که در کشور گرفته می‌شود اگر مردم نباشند مشروعیت ندارد.
فارس- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیئت دولت گفت: در ماه خرداد سال ۱۴۰۰ هستیم و همواره در مقاطع مختلف ماه خرداد برای کشور و انقلاب ما سرنوشت ساز بوده است.
وی ادامه داد: در سال‌های اولیه نهضت اسلامی خرداد ۴۲ جزو مقاطع حساس نهضت اسلامی بود. خرداد سال ۴۲ حرکت و موج بزرگ نهضت اسلامی را ایجاد کرد.
رئیس جمهور گفت: بسیاری از انتخاب‌های مهم ریاست جمهوری ما در خرداد اتفاق افتاد. انتخابات ریاست جمهوری مسئله مهمی است. در میان همه انتخاب‌هایی که داریم مسئله انتخاب ریاست جمهوری این است که یک فرد می‌خواهد رئیس جمهور شود نه رئیس یک حزب.
روحانی بیان داشت: در واقع این انتخابات مهم و بزرگ نماد آزادی و آگاهی مردم است. مردم هم باید با آزادی و آگاهی پای صندوق بیایند و ملاک هم تشخیص مردم است.
وی تصریح کرد: اگر خدای ناکرده در یک انتخابات حضور کم باشد و برای مردم مسائلی روشن نباشد، انسجام ملی، مصلحت و امنیت ملی و حیثیت نظام چگونه خواهد بود؟ امام همیشه توصیه می‌کردند میزان رای ملت است و مردم ولی نعمت ما هستند. همه ما را مردم به اینجا رساندند. ما چه بودیم ما یک طلبه ساده بودیم. مردم ۹۸ درصد به جمهوری اسلامی رای دادند. چرا این ۹۸ درصد آب می‌رود؟
روحانی افزود: خدا نکنه یک روزی مردم حس کنند ما به آن‌ها بی اعتنا هستیم و برای آن‌ها تصمیم می‌گیریم. امام و رهبر انقلاب هر دو فرمودند مشارکت حداکثری. خود رهبر انقلاب فرمودند برای من مشارکت حداکثری مهم است. مشارکت حداکثری لوازم دارد و باید به لوازم آن متعهد باشیم. من به وزیر کشور نامه نوشتم که عین مُر قانون عمل کنید. اگر وزارت کشور اینکار را نمی‌کرد بلوا و دعوا داشتیم.
وی تصریح کرد: الحمدا… وزارت کشور به قانون عمل کرد و مردم آمدند ثبت‌نام کردند. در جلسه ستاد مقابله با کرونا مصوب شد در روز انتخابات رای گیری سه ساعت اضافه شود. تصمیماتی که در ستاد و تبلیغات گرفتیم برای این بود که وارد موج چهارم نشویم. آنچه به عهده دولت بوده انجام داده و انجام داد. برای ما مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود.
رئیس جمهور اظهار داشت: تایید صلاحیت‌ها بر عهده دولت نیست بر عهده یک نهاد دیگر است. یک نهاد مستقل است و خودش تصمیم می‌گیرد. تصمیمی که از سوی شورای نگهبان مطلع شدیم و دلمان می‌خواست شورا فرصت بیشتری می‌گذاشت تا افراد دیگری باشند. دولت رد این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد.
روحانی بیان داشت: من به رهبر انقلاب نامه‌ای نوشتم و ایشان هم هر طور مصلحت بدانند عمل می‌کنند. این مسئله برای ما مهم است. ممکن است ما گله و شکایت داشته باشیم اما هر طور فکر می‌کنم صندوق آرا را نمی‌توان رها کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در یک رویداد دیگر مراسم قرعه کشی برنامه‌های قانونی تبلیغات نامزد‌های سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.
شبکه خبر- در این مراسم نامزد‌ها به صورت عادلانه از حق تبلیغات و ارائه برنامه‌های خود در شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی بر اساس جداول پخش برنامه‌ها که به صورت قرعه کشی مشخص می‌شود مطلع شدند.
در مراسم قرعه کشی برنامه‌های قانونی تبلیغات نامزد‌های سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، رئیس سازمان صدا وسیما، معاون سیاسی و رئیس ستاد انتخابات رسانه ملی، معاون سیما، نماینده دادستان کل کشور، رئیس و دبیر ستاد انتخابات کشور، نماینده‌های شورای نگهبان قانون اساسی و شورای نظارت بر صدا و سیما و نمایندگانی از نامزد‌های احراز صلاحیت شده حضور داشتند.
براساس قرعه‌کشی انجام شده هر یک از نامزد‌ها به ترتیب امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی با شماره ۱۱، محسن رضایی با شماره ۱۳، علیرضا زاکانی با شماره ۱۷، ابراهیم رئیسی با شماره ۱۵، محسن مهرعلیزاده با شماره ۱۶، عبدالناصر همتی با شماره ۱۲ و سعید جلیلی با شماره ۱۴ به شرح زیر مشخص و اعلام شد.
سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نخستین نامزدی بود که گوی قرعه کشی به نام او درآمد. فردا (جمعه ۷ خرداد) نخستین برنامه وی از رسانه ملی پخش می‌شود.
محسن رضایی دومین نامزد منتخب بود و روز یکشنبه ۹ خرداد نخستین برنامه وی از رسانه ملی پخش می‌شود.
نخستین برنامه علیرضا زاکانی، روز پنجشنبه ۱۳ خرداد از شبکه یک پخش می‌شود.
سیدابراهیم رئیسی چهارمین نامزد منتخب شد. روز سه شنبه ۱۱ خرداد نخستین برنامه وی از رسانه ملی پخش می‌شود.
محسن مهرعلیزاده پنجمین نامزدی است که روز چهارشنبه ۱۲ خرداد نخستین برنامه او از رسانه ملی پخش می‌شود.
عبدالناصر همتی ششمین نامزدی بود که گوی قرعه کشی به نام او درآمد. فردا (جمعه ۷ خرداد) نخستین برنامه او از رسانه ملی پخش می‌شود.
سعید جلیلی هم روز دوشنه ۱۰ خرداد نخستین برنامه اش از رسانه ملی پخش می‌شود.
مناظره‌های انتخاباتی ریاست جمهوری روز‌های دوشنبه ١٧خرداد، جمعه ٢١ خرداد و سه‌شنبه ٢۵ خرداد برگزار می‌شود.

همچنین ببینید

مشاغل دانش بنیان؛ راهکار حل معضل بیکاری

  معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این‌که بخش قابل توجهی …