راه و خط امام (ره) ادامه دارد

رئیس جمهور گفت: اساس تفکر امام خمینی (ره) در نهضت و انقلاب اسلامی بر مبنای مردم بود و ایشان آگاهی مردم را اولین رکن اساسی نهضت و انقلاب اسلامی می‌دانست.
شبکه خبر- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیئت دولت با اشاره به سخنرانی مهم امام خمینی (ره) در عصر عاشورای ۱۳ خرداد سال ۴۲ در مدرسه فیضیه قم افزود: سخنرانی معروف امام در این روز موج بزرگی در سراسر کشور به وجود آورد.
وی گفت: امام (ره) آماده شدن مردم برای حرکت عمومی و سپس قیام همگانی را مسیر و حرکت نهضت اسلامی تا رسیدن به مقصد و پیروزی می‌دانستند.
رئیس جمهور اضافه کرد: امام (ره) در نهضت اسلامی به دنبال جنگ مسلحانه و چریکی نبود و آن‌ها را راه حل‌های اساسی نمی‌دانست بلکه حرکت، جوشش و همفکر شدن مردم با مسیر نهضت و انقلاب مدنظر ایشان بود لذا در ۱۳ خرداد ۴۲ آغاز موج بسیار بزرگی در نهضت اسلامی را شاهد بودیم.
روحانی در ادامه با اشاره به اینکه راه و خط امام ادامه دارد، گفت: انتخابات و صندوق مهمترین مسئله است و باید فردی که به عنوان رئیس جمهور مردم به او رأی می‌دهند حتی از نظر برنامه و استراتژی اصلح باشد. باید بهترین فرد بیاید و این بار مسئولیت را بر دوش بگیرد و کار را پیش ببرد.
رئیس‌جمهور با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: تنها از طریق اخذ رای و مشارکت مردم می‌توان کشور را اداره کرد و این همان نظر و راه حل مورد تاکید امام راحل است.
روحانی اظهار داشت: صندوق رای، نتیجه و دستاورد مهم انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه است و در انقلاب مشروطه نیز یکی از دستاورد‌های مهم بود.
وی با بیان اینکه در مجلس دوران مشروطه مشاهده می‌کنیم که با انتخابات و رفتن مردم پای صندوق، شهید مدرس انتخاب می‌شود افزود: در انقلاب اسلامی یکی از ثمرات مهم این بود که مردم پای صندوق‌های رای حاضر شدند و راه حلی که امام برای اداره کشور مطرح کردند از طریق انتخابات توسط مردم و رای گیری بود و اینکه میزان رای ملت است.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه شعار اصلی امام، اداره کشور از طریق صندوق اخذ رای بود گفت: نباید از امام فاصله بگیریم و باید روز به روز به نظر امام نزدیک شویم.
روحانی ادامه داد: امام(ره) مبنای اینکه مردم نقش اصلی و تعیین کننده در قدرت و اداره کشور را دارند در جمهوری اسلامی بنیان گذاشتند و به همین دلیل هم خیلی‌ها در آن زمان مخالف بودند.
وی گفت: همه پرسی ۱۰ فروردین سال ۵۸ در سراسر کشور برگزار شد، اساس نظام ما از همه پرسی آغاز شد و نظام جمهوری اسلامی مورد تایید و تصویب بیش از ۹۸ درصد مردم قرار گرفت.
رئیس جمهور تصریح کرد: در طول یک سال پنج انتخابات مهم و همه پرسی برگزار شد. دو بار مردم در همه پرسی و سه بار در انتخابات شرکت کردند یک بار همه پرسی برای نظام جمهوری اسلامی ایران و یکبار برای همه پرسی بعد از نهایی شدن قانون اساسی بود.
وی با اشاره به پنج بار حضور مردم در پای صندوق‌های رای گفت: این حضور نشان داد انقلابی که در همان اوایل مردم را پنج بار پای صندوق رای دعوت می‌کند یعنی امام می‌خواهد بگوید مسیر و اداره کشور ما از همین طریق است و با آرای مردم می‌توان کشور را اداره کرد.
رئیس جمهور تاکید کرد: از مسیر و راه امام که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است و بر حضور اکثریت در پای صندوق‌های رای تاکید دارند نباید خارج شویم.

همچنین ببینید

«راه آهن سراسری ایران» ثبت جهانی شد

«راه آهن سراسری ایران» در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان …