قطار بستان‌آباد – تبریز ماه آینده وارد ایستگاه خاوران می‌شود

معاون رئیس جمهوری با اعلام اینکه در کمتر از یک هفته آینده ۱۵۰ میلیارد تومان به صورت نقد برای تجهیز و راه اندازی ایستگاه خاوران تبریز پرداخت می‌شود، گفت: با پرداخت مبلغ یاد شده این ایستگاه که جزو پروژه راه آهن بستان‌آباد – تبریز است تا پایان تیرماه امسال تکمیل می‌شود.
ایرنا- محمدباقر نوبخت در بازدید از ایستگاه خاوران تبریز در جمع خبرنگاران اعلام کرد: ۳۱ تیرماه امسال با افتتاح این ایستگاه، قطار از این ایستگاه به سمت مشهد حرکت می کند.
قائم مقام معاونت ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه های کشور نیز گفت: ۳۵ کیلومتر از مسیر ۴۵ کیلومتری بستان آباد- تبریز ریل گذاری شده است.
عباس خطیبی در جریان بازدید از ایستگاه خاوران تبریز به همراه معاون رئیس جمهوری افزود: ترورس چینی، بالاست ریزی قشر اول ۳۵ کیلومتر هم انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه طراحی و اجرای ایستگاه خاوران تبریز در ۱۵ ماه گذشته انجام شده است، خاطرنشان کرد: شهرک خاوران تبریز جزو محدوده این کلانشهر به حساب می‌آید و خط مترو نیز به آن وصل شده است.
خطیبی گفت: ایستگاه خاوران ۸۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و زیرسازی ایستگاه نیز ۹۶ درصد به پایان رسیده است.
وی ادامه داد ایستگاه خاوران تبریز ۹۰ هزار متر مربع زیربنا دارد .
راه‌آهن میانه – بستان‌آباد – تبریز ۲۰۳ کیلومتر طول دارد و از ایستگاه موجود میانه آغاز می‌شود و با گذر از مسیری نسبتا کوهستانی از شهرهای ترکمن‌چای، بستان‌آباد و باسمنج عبور کرده و به ایستگاه خاوران می رسد و در نهایت به ایستگاه راه‌آهن موجود تبریز متصل خواهد شد.
میان‌بری که در پروژه راه‌آهن تبریز-میانه ایجاد شده، نزدیک به ۱۳۰ کیلومتر از مسیر تبریز- تهران کمتر کرده و زمان سفر از تبریز به تهران را نیز حدود ۴ تا ۵ ساعت کاهش می‌دهد.
مسیر ریلی جدید میانه تا بستان‌آباد به طول ۱۳۲ کیلومتر آذر ماه سال ۹۹ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و هم اکنون عملیات ریل گذاری در حدفاصل بستان‌آباد تا خاوران در حال انجام است.
با بهره برداری از پروژه راه آهن میانه – بستان‌آباد – تبریز، ترانزیت ریلی ایران برای نخستین‌ بار به اروپا متصل می شود و اتصال آن به راه‌آهن نخجوان، ایروان، تفلیس از طریق جلفا و دیگر مرزهای آبی و خاکی به افزایش مبادلات بین‌المللی و صادرات کالا به جمهوری‌های آذربایجان، ارمنستان و ترکیه می انجامد.
عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن خاوران به عنوان حلقه اتصال راه آهن میانه به تبریز دی ماه ۹۸ با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه در آن زمان اعتبار پیش‌بینی شده برای این پروژه را حدود ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: پایانه مسافری این ایستگاه در زمینی به مساحت بیش از سه هزار متر مربع احداث خواهد شد و سایبان پایانه مسافری آن ۱۴۰۰ متر مربع و سکوی مسافری نیز سه هزار و ۶۰۰ متر مربع در نظر گرفته شده است.
خیراله خادمی در خصوص ویژگی‌های ایستگاه راه‌آهن خاوران گفـت: شهر تبریز از سوی سازمان جهانی صنایع دستی به عنوان شهر جهانی بافت فرش مشهور است و با توجه به این عنوان، ایستگاه راه‌آهن خاوران با الهام از فرش تبریز طراحی شده است.
وی طراحی نمای ایستگاه را الهام گرفته از دار قالی دانست و ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران از ۸۰۰ سال پیش تاکنون در مقبره الشعرای شهر تبریز به خاک سپرده شده‌اند، ورودی ایستگاه نیز با ایده کتاب و دیوان شعر از جنس سنگ بنا می شود.

همچنین ببینید

«راه آهن سراسری ایران» ثبت جهانی شد

«راه آهن سراسری ایران» در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان …