ارتباط سفره مردم با دلار را قطع می‌کنیم

رئیس جمهوری منتخب گفت: پیام حضور مردم در انتخابات ۲۸ خرداد، پیام وحدت و انسجام ملی و ضرورت تغییر در وضعیت و شرایط اقتصادی و زندگی آن‌ها بود.
ایرنا- آیت‌ا… سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری که با حضور ١٩٨ نماینده از ٨٨ رسانه داخلی و ١٨٢ نماینده از ١١٣ رسانه خارجی برگزار شد، با تبریک میلاد امام رضا (ع) گفت: دهه کرامت را به ملت بزرگ ایران تبریک و تهنیت دارم. از خبرنگاران، مدیران مطبوعات و رسانه‌های داخلی و خارجی تشکر می‌کنم. حماسه بزرگ ۲۸ خرداد امسال جلوه‌ای از حضور با اراده مردم شکل گرفت که پیام مهمی برای همه جهانیان داشت.
وی با بیان اینکه حضور با معنا و گسترده مردم علیرغم شرایط کرونایی انجام شد، اظهار داشت: حضور گسترده مردم علیرغم جنگ روانی دشمنان انجام شد. مردم ساعت‌ها پای صندوق رای حضور داشتند و علیرغم برخی گله‌مندی‌ها و شرایط اقتصادی حضور داشتند.
رئیس‌جمهور منتخب تصریح کرد: این حضور پیام‌های مختلفی داشت. یک پیام وحدت و انسجام ملی بود. پیام ملت ایران پیام ضرورت تغییر در وضعیت و شرایط اقتصادی و زندگی آنها بود. پیام ملت ایران پیام مبارزه با فساد، فقر، تبعیض و در یک کلمه اجرای عدالت در تمام شئون زندگی مردم بود.
آیت‌ا… رئیسی با بیان اینکه پیام حضور مردم، پافشاری بر ارزش‌های انقلاب اسلامی بود،‌خاطرنشان کرد: پیام این حضور تداوم راه امام خمینی و شهدا به ویژه شهید عزیز و سردار دل‌ها، قاسم سلیمانی بود. این پیام را ملت ایران با وفاداری با خون شهدا، مبانی انقلاب اسلامی و در لبیک گفتن به ندای رهبر انقلاب اسلامی داشتند. این پیام برای دولت مردمی و همه مدیران و مسئولانی که به نام دولت خدمتگذار مردم خواهند بود، باید شنیده شود.
وی با تاکید بر اینکه به عهدی که با مردم بستیم باید وفادار ماند، ابراز داشت: وفاداری به این عهد، آن است که با همه وجود، تلاش برای خدمتگذاری مردم و رفع مشکلات پیشرو و باز کردن گره‌ها باشد. اطمینان داریم با توکل بر خدا، اعتماد به داشته‌های ملت ایران و نیروهای انسانی متراکم به ویژه جوانان و با ذخایر ارزشمندی که کشور از آن برخوردار است، ان‌شاالله شرایط به نفع مردم و گشایش در زندگی مردم تغییر می‌کند.
رئیس‌جمهور منتخب در تشریح اولویت‌های سیاست داخلی خود بیان کرد: اولویت‌های ما در این دولت بهبود وضعیت کسب و کار و بهبود شرایط و وضعیت معیشت مردم خواهد بود. بهبود شرایط در دولت در نظام اداری کارامد رقم زده خواهد شد و باید از بوروکراسی که بعضا مانع بسیاری از اقدامات تحولی در کشور می‌شود، پایان داد.
آیت‌ا… رئیسی با بیان اینکه یک نظام اداری کارامد، سالم و قانونمداری توسط نیروهای کارامد انقلابی و فسادستیز در کشور شکل می‌گیرد، یادآور شد: در این چهل ساله شاهد زحمات بسیار، تلاش‌ها و اقداماتی برای توسعه‌یافتگی در کشور بودیم. علیرغم زحماتی که در دولت‌ها کشیدند و علیرغم تلاش‌های انجام شده در برخی از حوزه‌ها به جایگاه بسیار عالی و قله‌ها دست یافتیم.
وی افزود: در برخی از حوزه‌ها به خاطر سوءمدیریت‌ها، کم‌توجهی و عدم توجه به داشته‌های داخلی و نیروی کارامد جوان که می‌تواند منشاء تحولات شود، از جمله در جهت اجرای عدالت مشکلاتی داریم.
رئیس جمهوری منتخب در خصوص مشکلات معیشتی و اصلی‌ترین برنامه دولت در این زمینه گفت: در روز آغاز کار دولت اعلام خواهیم کرد باید به تمام بسترهای فسادزا و بسترهایی که ایجاد رانت می‌کند، خاتمه داده و این سازوکارها توسط دولت اصلاح شود اولین اقدام توجه به مساله اشتغال و مسکن مردم است که دست اندرکاران باید حضوری فعال با مشارکت مردم داشته باشند.
آیت‌ا… رئیسی گفت: تاکیدم به آمریکا این است که به برجام برگردید و به تعهدات عمل کنید مطالبه مردم ایران این است که به تعهدات خود عمل کنید.
وی درباره رفع فشارهای تولید گفت: ما در دولت محور کارمان مدیریت تولید است. نقدینگی در کشور باید مدیریت شده و به سمت تولید برود، تولید را پرجاذبه و اقدامات اقتصادی غیر مولد را بی‌جاذبه خواهیم کرد.
رئیس جمهوری ادامه داد: در این دوره مدیریت دولت ایجاد تحول است و محور تحول هم اجرای عدالت است. در این زمینه در بستر گام دوم انقلاب اسلامی و حتما به همه اسناد بالادستی یعنی قانون اساسی جمهوری اسلامی، سیاست‌های مصوب نظام، برنامه‌های توسعه توجه خواهد شد. در آستانه تشکیل دولت جدید برنامه توسعه هفتم را با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس دنبال خواهیم کرد.
وی گفت: امیدواریم اقدامات ما در جهت بهبود شرایط، گره‌گشایی جدی از زندگی مردم کند و امید را به مردم بازگرداند و اعتمادی که به دلایلی مخدوش شده، به مردم و جوانان عزیزمان برگردد، به نحوی که احساس همگان این باشد که دولت، دولت امیدآفرین و اعتمادساز است.
آیت‌ا… رئیسی خاطرنشان کرد: دولت مربوط به یک جریان خاص و جناح خاص نخواهد بود، دولت و مدیران همکار با دولت در سراسر کشور کسانی هستند که وطن‌دوست هستند و دغدغه مردم و انقلاب را دارند و دغدغه آنها رفع مشکلات و معیشت مردم است. آنها در سراسر کشور و جای جای کشور همکاران ما خواهند بود. هر کسی دلش برای مردم و انقلاب بتپد او همکار ما در جای جای کشور خواهد بود.
رئیس‌جمهوری منتخب درباره سیاست خارجی گفت: در بعد سیاست خارجی، باید دنیا بداند که وضعیت با این حضور حماسه‌ساز مردم عزیز تغییر کرده و این وضعیت و شرایط جدید پیش‌روی دنیاست و باید در سیاست خارجی و وضعیت و شرایط بدانند که تا امروز فشار حداکثری بر مردم کارساز نشده است بنابر این باید تجدیدنظر کنند و برگردند.
آیت‌ا… رئیسی خاطرنشان کرد: ملت ما نشان داده است که در مقابل فشارها مقاومت و ایستادگی دارد و باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود و به برجام هم محدود نخواهد شد. ما تعامل را با همه دنیا و با همه کشورهای دنیا به عنوان یک اصل، تعاملی گسترده و متوازن را در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد.
وی با اشاره به مذاکرات وین برای احیای برجام گفت: هر مذاکره‌ای که منافع ملی در آن تضمین شود این مذاکره حتما مورد حمایت خواهد بود اما ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به این مذاکرات گره نخواهیم زد و اجازه نخواهیم داد به نحوی مذاکره برای مذاکره باشد.
رئیس جمهوری منتخب با بیان اینکه اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی شکل بگیرد، تاکید کرد: باید هر نشستی همراه با نتیجه باشد.نتیجه‌محوری موضوع ما است و باید آورده‌ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد. ما در راستای کسب آورده‌ای برای ملت ایران و رفع محدودیت‌ها و تحریم‌ها و راستی‌آزمایی مسئله ارتباطات را دنبال خواهیم کرد.
آیت‌ا… رئیسی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا برای اینکه برجام موثر واقع شود کل تحریم‌ها باید نقض شود؟ و آیا این تیم مذاکره کننده را نگه می‌دارید؟ گفت: تیم مذاکره کننده کار را دنبال می‌کند و تیم سیاست خارجی من مشغول بررسی اقدامات آنان است. رفع تحریم‌ها و راستی آزمایی محور اقدامات ما خواهد بود. اکنون این سوال مطرح است که با توجه به اینکه ما به تعهدات خود عمل کردیم چرا آنان کوتاهی می‌کنند. این موضوع همواره مورد تاکید بوده که باید به تعهدات خود عمل کنند
وی در پاسخ به سوالی درباره آمارهای مربوط به وضعیت کشور گفت: وضعیت و آمار در کشور روشن است ، مردم باید بدانند در چه شرایطی دولت جدید شروع به کار می‌کند ما هم وضع مطلوب و موجود را ترسیم می‌کنیم و تلاش می‌کنیم وضع موجود را به مطلوب نزدیک تر کنیم آنچه مردم از دولت می‌خواهند این است که عمل به وعده‌ها را در دستور کار قرار دهند
رئیس جمهور منتخب افزود: با ارتباطی که با مردم دارم در ابتدا هفته ای یکبار بعد ماهی یکبار و بعد ارتباطم را با مردم و اصحاب رسانه حفظ می‌کنم این نشست نشست آغاز است نه انجام. رسانه‌ها به عنوان پل ارتباطی دغدغه ها را دنبال کنند محور کار ما در دولت محور به عمل خواهد بود.
وی درباره تحریم‌ و اتهامات برخی سازمان‌های حقوق بشری علیه وی گفت: از ابتدای مسوولیت به عنوان یک حقوقدان همواره مدافع حقوق مردم بودم به حقوق بشر تعهد داشتم. ما امروز در جایگاه مدعی هستیم. تمام اقداماتی که انجام دادم مقابله با کسانی بوده که دست به اقدامات داعشی و ضدامنیت زدند. امروز کسانی که نقض حقوق بشر می‌کنند باید در دنیا پاسخگو باشند اگر یک قاضی و حقوقدان از مردم جامعه حمایت کرده باید تشویق شود زیرا امنیت مردم را حفظ کرده است و من افتخارم این است.
آیت‌ا… رئیسی خاطرنشان کرد: در کسوت دادستان هر جایی بودم از حقوق مردم دفاع کرده‌ام. اگر امروز کسانی که مدعی حقوق بشر هستند با به وجود آمدن داعش مورد مواخذه قرار گیرند، دنیا به صلح امنیت می‌رسد.
رئیس جمهور منتخب درباره گلایه‌های مردم از مسوولان کشور افزود: به عنوان رئیس جمهور خود را خادم همه ملت ایران می‌دانم و خودم را موظف می‌دانم از حقوق مردم پاسداری و صیانت کنم. هر امری که بتواند سرمایه اجتماعی را افزون و هزینه ‌ها بکاهد در دستور کارما خواهد بود.
رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا موافق به دیدار با رئیس جمهوری آمریکا هستید، گفت: خیر.
وی در پاسخ به سوالی درباره بورس و جبران خسارات گفت: ما در رابطه با بازار سرمایه اعتماد مردم را بازخواهیم گرداند و تلاش می‌کنیم نسبت به سهام خرد تضمین های لازم برای جبران خسارت این عزیزان ایجاد کنیم.
رئیسی اضافه کرد: شرایط را برای شرکت‌هایی که پشت در بورس ایستاده‌اند و می‌خواهند در بورس سهام عرضه کنند، تسهیل خواهیم کرد. شرکت‌هایی که آماده هستند می‌توانند عمق بورس را افزون کنند و با عمق یافتن بورس خسارت و یا مشکلات برای صاحبان سهام خرد کاهش خواهد یافت.
رئیس جمهور منتخب در درباره اینکه آیا با دولت آقای بایدن مذاکره می‌کنید، گفت: سوال قبلی را تکرار می‌کنم چرا آقای بایدن به تعهدات دولت قبل متعهد نیست. پیشنهاد جدی‌ام به دولت آمریکا این است که سریعا به تعهدات خود عمل کنند و تحریم ها را رفع کنند. ملت ایران از برجام خاطره خوشی ندارند دلیلش عهدشکنی آمریکایی ها بود تاکید می‌کنیم دولت آمریکا نسبت به تعهدات خود صداقت داشته باشد. ضمن اینکه مسائل منطقه ای و موشکی قابل مذاکره نیست.
آیت‌ا… رئیسی در پاسخ به سوالی درباره وادار کردن آمریکا به لغو تحریم‌ها چیست؟ اقداماتمان تاکنون در چارچوب مقررات بوده است چرا موانع و مشکلات پیش پای اقدامات هسته‌ای قرار می‌دهند آن هم در شرایطی که به اعتراف مکرر آن‌ها اقدامات هسته‌ای ایران هیچ مشکلی نخواهد داشت.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ملاک انتخاب اعضای کابینه، گفت: از همه گروه‌ها، تشکل‌ها، احزاب و شخصیت‌ها صمیمانه تشکر می‌کنم اما برای تشکیل دولت خود را در مقابل خداوند مسئول می‌دانم و فقط وامدار ملت هستم. در تشکیل دولت شاخص‌های ملاک انتخاب اعضای کابینه انقلابی بودن، کارآمد بودن، فسادستیزی و مردم دار بودن است.
رئیس جمهور منتخب افزود: سامانه ای ایجاد خواهیم کرد که نخبگان و مردم، افرادی که مدنظر دارند از هر کوی و برزن که فکر می‌کنند به عنوان یک مدیر در دولت آتی می‌تواند حضور داشته باشد، معرفی کنند و در این قضیه از نگاه مردم و نخبگان استقبال می کنم.
وی تصریح کرد: محور برنامه دولت مردمی، شایسته سالاری خواهد بود.
منتخب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درمورد ارتباط با کشور چین، گفت: ایران و چین از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی روابط خوبی را دنبال کردند و ظرفیت‌های بسیاری میان دو کشور وجود دارد و حتما در جهت احیای این ظرفیت ها تلاش خواهیم کرد و در بخش سیاست خارجی اجرایی کردن طرح جامع به عنوان یکی از اسناد و توافق میان دو کشور حتما در دستور کار قرار خواهد گرفت.
آیت‌ا… رئیسی درباره کالاهای اساسی، گفت: موضوع کالاهای اساسی اولویت دولت است و نظارت بر زنجیره تامین و تولید کالاهای اساسی مردم تا مصرف، جزو اولویت‌های دولت خواهد بود ولی اساس قضیه آن است که ارتباط سفره مردم با دلار و به نحوی با خارج از کشور در یک کار میان‌مدت و طولانی مدت قطع کنیم.
وی اظهارداشت: حتما از ابتدای دولت خودکفایی کشور نسبت به تامین کالاهای اساسی را جزو برنامه های اصلی قرار می‌دهیم.
منتخب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره رژیم صهیونسیتی، جنگ یمن و ارتباط با عربستان، گفت: درباره مسأله رژیم صهیونیستی، فلسطینیان صاحبان آن سرزمین هستند و قبل از اینکه رژیم صهیونیستی از ناحیه ما احساس وحشت کند از سوی مردم فلسطین و گروههای مقاومت و کسانی که حق آنها را ضایع کرده باید بترسد.
آیت‌ا… رئیسی ادامه داد: سیاست جمهوری اسلامی، سیاست امام راحل که در قانون اساسی تصریح شده آن است که حامی مظلومان خواهد بود؛ فلسطین مظلوم واقع شده است.
رئیس‌جمهوری منتخب درباره مسأله یمن،گفت: یمن هر چه زودتر باید توسط یمنی‌ها تدبیر و مدیریت شود و از هرگونه دخالت سعودی‌ها و کشورهای مورد حمایت سعودی‌ها متوقف شود. جمهوری اسلامی توقف هرچه سریع تر جنگ علیه مردم مظلوم یمن را تاکید می‌کند.
وی درباره ارتباط با عربستان سعودی افزود: ارتباط با دنیا و کشورها را اعلام کردیم و اولویت ما ارتباط با همسایگان خواهد بود و نسبت به عربستان هم بازگشایی سفارتخانه‌ها در دوکشور هیچ مانعی از سوی جمهوری اسلامی ندارد و قبلاً هم اعلام کردیم. گفتگو با همه کشورها هیچ مانعی ندارد.
آیت‌ا… رئیسی با اشاره به موضوع ایرانیان خارج از کشور، گفت: زمینه‌ها برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور فراهم می شود زیرا دولت خود را همچنان که نسبت به حقوق و امنیت مردم داخل کشور موظف می‌داند نسبت به ایرانیان خارج از کشور هم خود را موظف می‌داند.
وی ادامه داد: ورود ایرانیان خارج از کشور به ایران توسط دستگاه‌های مربوطه باید تسهیل شود و سرمایه‌گذاری در کشور توسط ایرانیان خارج کشور باید در اولویت قرار گیرد زیرا بهترین و امن ترین مکان سرمایه‌گذاری سرزمین آبا و اجدادی است و امنیت برای این سرمایه گذاری وجود دارد.
رئیسی اظهارداشت: جمهوری اسلامی جزو امن‌ترین مکان‌های سرمایه‌گذاری است و برای همه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران امنیت تضمین می‌کند. ایرانیان خارج از کشور بدانند وطن و خاک آن‌ها حتما برای اوست سرمایه‌گذاری را حفظ خواهد کرد.
وی اضافه کرد: سامانه‌ای برای ایده‌ها راه اندازی خواهد شد و از همه صاحبان اندیشه و خرد دعوت می‌شود در بانک ایده‌ها نظرات خود را ثبت کنند و ما از نظرات و دیدگاه‌ها استقبال می‌کنیم.
آیت‌ا… رئیسی اظهار کرد: ارتباط با مردم نباید از طریق خویشان و بستگان تنظیم شود بلکه از سامانه ای برای ارتباط دائمی با مردم و همه سطوح اجتماعی معرفی می‌کنیم همچنین حضور در اجتماعات مردمی خواهیم داشت و به عنوان خادم جمهور در ارتباط مداوم با جامعه خواهم بود.

همچنین ببینید

پیروزی درخشان شما برای ملت ایران بسیار شیرین است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی از تیم ملی والیبال کشورمان که در بیست و …