چهار کاروانسرای آذربایجان‌شرقی در مسیر ثبت جهانی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه چهار کاروانسرای استان در مسیر ثبت جهانی است، اعلام کرد: ارزیابان سازمان یونسکو فردا (چهارشنبه) و پس فردا(پنجشنبه) برای ارزیابی و ثبت این آثار به استان سفر خواهند کرد.
ایرنا- احمد حمزه زاده در حاشیه اختتامیه نخستین جشنواره سراسری نمایش کودک با عنوان «باغچه‌بان» در مرند افزود: کاروانسراهای یام مرند، خواجه نظر جلفا، جمال آباد میانه و گویجه بئل در اهر نامزد ثبت جهانی در فهرست یونسکو هستند.
وی گفت: ۵۶ کاروانسرای ایران در فهرست یونسکو نامزد ثبت جهانی است که از این تعداد چهار کاروانسرا در استان آذربایجان شرقی واقع است.
حمزه زاده افزود: از کشورمان تاکنون ۲۶ اثر در فهرست یونسکو ثبت شده که از این تعداد مجموعه کلیساهای آذربایجان و بازار تبریز از استان آذربایجان شرقی هستند.
سازمان‌ آموزشی،‌ علمی ‌و ‌فرهنگی ‌ملل ‌متحد (یونسکو) در چهارم نوامبر ۱۹۴۶ تأسیس شد و در شانزدهم نوامبر ۱۹۴۶، چهل و شش کشور از جمله ایران اساسنامه آن را امضا کردند.
اختتامیه جشنواره سراسری نمایش کودک باغچه بان در کاروانسرای یام شهرستان مرند با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و از برگزیده ها تجلیل شد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی از ثبت جهانی کاروانسرای یام مرند خبر داد.
حمزه زاده طی بازدید از این کاروانسرا گفت: ۵۶ عدد از کاروانسرا‌های ایران در فهرست یونسکو نامزد ثبت جهانی شدند که از این تعداد ۴ کاروانسرا از استان آذربایجان شرقی هستند.
وی افزود: کاروانسرای یام مرند، خواجه نظر جلفا، جمال آباد میانه و گویجه بئل در مسیر اهر نامزد ثبت جهانی در فهرست یونسکو هستند.
حمزه زاده گفت:ارزیابان سازمان یونسکو در تاریخ ۲۱ و ۲۲ مهرماه سال جاری جهت ارزیابی و ثبت این آثار به کشور ایران و استان آذربایجان شرقی سفر خواهند کرد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی افزود:از کشور ایران تاکنون ۲۶ اثر در فهرست یونسکو ثبت شده است که با ثبت کاروانسرای یام مرند این تعداد به ۲۷ اثر خواهد رسید.
لازم به ذکر است کلیسا‌های آذربایجان و بازار تبریز از استان آذربایجان شرقی در فهرست یونسکو به ثبت رسیده اند.

همچنین ببینید

فاجعه عظیم انسانی

سخنگوی طالبان از افزایش تلفات زلزله در افغانستان به بیش از سه هزار و ۵۰۰ …