حل مشکل کم‌آبی عزم را ملی می‌طلبد

 

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه تنش آبی در کشور یک ابرچالش بوده و به نگاه و تحلیل چند وجهی نیاز دارد، گفت: مشکل کم آبی موضوعی ملی است و نباید به آن نگاه منطقه ای و استانی داشت.

ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم دیروز(جمعه) در خطبه های نماز جمعه تبریز افزود: مواجهه و مقابله با این چالش، نگاه، عزم و تصمیم ملی می طلبد و راه حل اصلی این مشکل زمانبر، چند جانبه و پیچیده است و نباید از دولت انتظار داشت این مشکل را در یکی دو روز حل کند.

وی با بیان اینکه با نگاه تک بعدی نمی توان این مشکل را حل کرد، اظهار داشت: این چالش به جنبه های مختلفی مانند تغییرات اقلیمی جهانی و گرم شدن هوا به دلایل گونان، پدیده ای جهانی بوده و مختص جمهوری اسلامی نیست و به دوره های خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی بستگی دارد.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه با توجه به شرایط اقلیمی ایران و موقعیت جغرافیایی کشور به علت دوری از دریاهای بزرگ، این چالش مشکل ایرانیان در طول تاریخی بوده و همچنان پابرجاست، گفت: فقط کمبود آب در این چالش مطرح نبوده بلکه کمبود و ضعف مدیریت آب و استفاده از آبیاری سنتی و عدم استفاده بهینه از منابع آبی در وضعیت کنونی موثر است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، با اشاره به اینکه فقدان آینده نگری و مدیریت صحیح منابع آبی نیز در ایجاد این چالش موثر بوده است، ادامه داد: مردم آذربایجان شرقی از دولت می خواهند به مساله کم آبی در این استان و مشکلات دریاچه ارومیه توجه ویژه ای داشته باشد و دست اندرکاران در این زمینه تلاش دوچندانی انجام دهند.

امام جمعه تبریز با اشاره به فرارسیدن ۱۰ آذر سالروز شهادت شهید مدرس و نامگذاری این روز به نام مجلس، گفت: وظیفه اصلی مجلس قانون گذاری و نظارت بر کار قوه مجریه است و نمایندگان مجلس باید مانند شهید مدرس باشند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، افزود: مجلسیان همانند مدرس باید با شناخت صحیح از دشمن، مصالح و منافع کشور را در اولویت خود قرار داده و در هیچ زمانی حاضر به معامله مصالح و منافع کشور با دشمنان نشوند.

وی با اشاره به فرمایش امام راحل مبنی بر اینکه «مجلس در راس امور است» اظهار داشت: در مجلس قوانین قوانین تصویب و در آن برای کشور ریل گذاری می شود و با وجود اینکه نقش مستقیمی در امور اجرایی کشور ندارد ولی تمامی دستگاه های اجرایی بر اساس قوانین مصوب مجلس کار می کنند.

خطیب نماز جمعه تبریز با بیان اینکه نظارت بر اجرای قوانین و کار دستگاه های اجرایی از حدود اختیارات مجلس شورای اسلامی است، گفت: اقتدار مجلس به دست خود مجلسیان بوده و باید آنان ساده زیست و در تراز انقلاب اسلامی ایران باشند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، با اشاره به ویژگی ها و شاخصه های شهید مدرس، ادامه داد: از اصلی ترین شاخصه های شهید مدرس جایگاه، اهمیت و نقشی است که به مردم می داد.

نماینده ولی فقیه در آذبایجان شرقی با اشاره به پنجم آذر و سالروز تشکیل بسیج به دستور امام راحل (ره) ، گفت: بسیج از بی نظیرترین تشکل های مردمی بوده و فرمول بسیج در کشورهای مردمی مطرح است و این تشکل مردمی بزرگترین نهاد امیدبخش برای آزادیخواهان دنیا است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، افزود: نام بسیج یادآور خاطره بزرگترین مردانی است که در تاریخ انقلاب اسلامی از جان و مال خود گذشتند و هفته بسیج فرصت مناسبی برای بازخوانی ایثار و فداکاری بسیجیان در دوران دفاع مقدس و بعد از جنگ تحمیلی است.

وی با بیان اینکه تکریم بسیج در واقع احترام به مردانگی و مروت است، اظهار داشت: بسیجی دارای شاخصه های مختلفی مانند عمل صالح، پرهیزکاری، اهل ایثار، استقامت، نیایش و خودسازی، اعتقاد راسخ به نظام اسلامی، حریت و شهادت طلبی، برخورداری از علم و آگاهی و آمادگی لازم برای رزم است.

امام جمعه تبریز گفت: بسیج متعلق به مردم بوده و همانطور که بسیجیان در دوران دفاع مقدس جانفشانی کردند در دوران کنونی و هجمه های فرهنگی دشمنان نیز نقش آفرینی می کنند و بسیج همچنان استوار ایستاده است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، ادامه داد: بسیج یک فرهنگ و تفکر بوده و بسیجیان باید در گام دوم انقلاب نیز نقش خود را ایفا کنند.

وی همچنین با اشاره به هفتم آذر سالروز تشکیل نیروی دریایی، یادآوری کرد: این نیرو در سایه هدایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرماندهی کل قوا نه تنها یک نیروی نظامی بلکه یک نیروی بین المللی است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، افزود: این نیرو در عرصه بین المللی همانند وزارت امور خارجه در بعد نظامی نقش آفرینی می کند و در حوزه اقتصادی نیز به کمک کشور شتافته است.

همچنین ببینید

اربعین؛ وعده گاه عاشقان حسینی

این روزها هرچه زمان می‌گذرد و به اربعین نزدیک‌تر می‌شویم، به خیل عاشقانی که همراه …