مردم از تصمیمات ما غافلگیر نخواهند شد

رئیس جمهور با بیان اینکه رفع تحریم‌ها با قوت دنبال می‌شود، گفت: برخی تصور می‌کردند ما ابتکار عمل و حرفی برای گفتن نداریم و در مذاکرات شرکت نمی‌کنیم‌ اما ایران مقتدرانه و عزتمندانه در مذاکرات حضور یافت و دو متن‌ هم درباره‌ هسته‌ای و تحریم‌ها منطبق با برجام ارائه کرد.

ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در گفت‌ وگوی تلویزیونی با مردم اظهار داشت: مردم از شرایطی که دولت تحویل شد و گذر زمان خوب آگاهند و نیز شرایط کرونایی که کشور با آن مواجه بوده، شرایط مالی و اقتصادی کشور، وضعیت خزانه و وضعیت کالاهای اساسی را  می‌دانند. از همه مهمتر اینکه امید و اعتماد مردم آسیب دیده بود و از وظایف دولت بود که اعتماد مردم را بازآفرینی کند.

رئیس جمهور موضوع حفظ جان مردم را از مهمترین مسائل عنوان کرد و گفت: دولت مسائل مربوط به واکسن را باید دنبال کند و بتواند مردم را نسبت به مشکلات معیشتی همراهی کند و برای گره‌گشایی‌ها گام بردارد.

رئیس‌ دولت سیزدهم اضافه کرد: روز تنفیذ حکم رئیس جمهوری، مسائل اولویت دار را اعلام کردم که کرونا و ضرورت واکسیناسیون مهمترین آن بود. در آن زمان روزی ۷۰۰ خانواده ایرانی داغدار می‌شدند و این برای ما و مردم غصه شده بود که چرا کار جدی تر از این انجام نمی‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی یادآور شد: پاسخی که آن روزها می‌شنیدم این بود که تخصیص ارز به دلیل مشکلات ارزی امکان ندارد و یا کشورها به دلیل شرایط تحریمی به ما واکسن نمی‌دهند. از ۳۰ میلیون واکسن شاید پنج میلیون هم وارد نشده بود و امروز خدا را شاکریم آمار ابتلا و فوت هر دو کاهش جدی پیدا کرده است.

وی افزود: باید در این رابطه از مساعدت مردم و کادر بهداشتی و درمانی قدردان باشیم که در صدمین روز دولت بیش از ۱۰۰ میلیون دز واکسن وارد شده است و برخی در کشور اکنون درحال تزریق دز سوم واکسن هستند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه بازهم باید برای صیانت از جان مردم تلاش کنیم، گفت: به مردم توصیه می‌کنم حالا که شرایط برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و کسب و کارها فراهم شد و ۱۰۰ هزار کسب و کار تعطیل شده دوباره شروع به فعالیت کرده‌اند، ممکن است موج دیگری در پیش داشته باشیم که بنابراین باید مراعات کنند.

رئیس دولت سیزدهم اضافه کرد: خوشحالیم که فضای کسب و کار دوباره رونق می‌گیرد و به رغم مشکلات در کشورهای اطراف، بسیاری از شهرهای ما به جز چند شهر در وضعیت خوبی قرار دارند که این هم دنبال می شود.

رئیس‌جمهور گفت: دولت در واکسیناسیون عمومی عملکرد قابل تقدیری از مردم داشته است. از مردم به خاطر همکاری که داشتند قدردان هستیم.

رئیس دولت سیزدهم درباره سفرهای استانی، افزود: باید فاصله را با مردم کم کنیم. به همه دولتمردان توصیه کردم که با مردم ارتباط بگیرید و حرف و درد دل مردم را بشنوید. در کنار مردم باشید که اگر کسی مشکلی داشته باشد ممکن است صدایش بلندتر شود که اشکالی ندارد.

وی گفت: دولت در این جهت برای ارتباط با مردم است. دولت ما دولت مردمی است. این برای ما یک افتخار است که باید ارتباط با مردم را همواره افزایش دهیم. سخن مردم و مشکلات آنها را بشنویم.

حجت الاسلام والمسلمین رییسی گفت: در استان‌ها پروژه جدید آغاز نمی‌کنیم. آنقدر پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم و می‌توان گفت برای ده ها سال پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد. من جایی نمی‌روم کلنگ جدید بزنم و همین کلنگ‌هایی که زده شده باید پیگیری شود.

رئیس‌جمهور در ادامه موضوع مهم و یکی از دغدغه‌های اولویت دار دولت، بعد از جان مردم را مساله نان و معیشت مردم عنوان کرد و گفت: در شرایطی که دولت را شروع کردیم اقتضا می‌کرد اقداماتی در این بخش انجام شود. ذخایر کالاهای اساسی نگران کننده بود و باید رفع نگرانی می‌شد.

وی افزود: امروز تامین کالاهای اساسی به حد قابل قبولی رسیده که نگرانی نداریم و در حوزه گندم هم مشکلی نیست و نگرانی از این جهت وجود ندارد. دولت نسبت به خلق پول، افزایش نقدینگی و هر اقدام تورم‌زا به جد حساس است.

حجت الاسلام والمسلمین رییسی گفت: یکی از موضوعاتی که دنبالش بودیم و هستیم و از مجلس هم خواستیم مصوباتی نداشته باشد یا به حداقل برساند، مساله هزینه‌های جدید برای دولت است. ما با کسری جدی بودجه مواجهیم و باید تا آخر سال این موضوع را حل کنیم. درآمدها را باید افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: راه انجام این کار کمک دولت و مجلس است تا به سمت افزایش درآمد و کاهش هزینه برویم. دولت پرخرج نباید داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین رییسی در پاسخ به پرسشی درباره ارز ترجیحی و رویکرد دولت سیزدهم در این خصوص افزود: در قانون ۸ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی در سال جاری پیش بینی شده است. این رقم در آغاز به کار دولت سیزدهم تمام شد. یعنی پولی که باید در کل سال استفاده شود در اوایل دولت که تازه کار را شروع کرده بود پایان مبالغی بود که در قانون پیش بینی شده بود. ما هم به مردم گفته بودیم که کاری که به اقتصاد شوک وارد کند انجام نمی‌دهیم و مردم را غافلگیر نمی‌کنیم.

رئیس جمهوری گفت: در جلسات تخصصی بررسی شد که مساله ارز ترجیحی چگونه خواهد شد و در این رابطه باید چه کاری انجام شود.تمهیداتی هم در دولت برای این قضیه اندیشیده شده است که بتوانیم دست دلال‌ها را قطع کنیم و این امکان مستقیم در جیب مردم قرار بگیرد. در دولت بنا داریم در نظام توزیع و هم در تخصیص اعتبارات جریان دلالی و سوداگری را قطع کنیم و به طرف این برویم که مردم بهره مند شوند.

وی افزود: من قبلا هم قول دادم و دوباره هم می‌گویم ما در تصمیمات اقتصادی مردم را غافلگیر نخواهیم کرد و با مردم همه مسایل را در میان می‌گذاریم. اگر اصلاحات و اقداماتی انجام دهیم هم از نظر اقتصادانان و اندیشمندان بهره مند می‌شویم و هم مردم و بازار را در جریان می‌گذاریم.

وی در ادامه درباره کنترل قیمت اجناس و نظام عدالت توزیع و کوتاه کردن دست دلالان، گفت: معتقدیم سامانه جامع فعال شود. بخش‌های مختلفی سامانه دارد اما جامعیت ندارد و به هم متصل نیست که نمی‌توانیم بهره مندی کامل از آن داشته باشیم. باید بنادر و گمرکات و بخش‌های وزارت صمت با یکدیگر لینک شوند.

رئیس جمهوری ادامه داد: سامانه جامع تجارت و سامانه جامعی که بتواند به موقع وضعیت مالی و اقتصادی را تشخیص دهد و بتواند تبادلات را کاملا رصد کند، در این فرار مالیاتی کمتر اتفاق می‌افتد. در این قضیه حقوق دولت کاملا می‌تواند رصد شود و همه می‌توانند ببینند.

حجت الاسلام والمسلمین رییسی اضافه کرد: دولت مصمم است که مصوبات را دنبال کند و مشکلات را رفع کند و مانع را از سر راه تولید کننده و کارآفرین بردارد تا با سهولت کار سرمایه گذاری در کشور انجام شود.

رئیس جمهوری گفت: ما باید در این رابطه دست‌های ناسالم را قطع کنیم و دولت مصمم است که روابط ناسالم را خاتمه دهد چرا که این روابط ناسالم به کشور و بازار ضربه می‌زند.

حجت الاسلام والمسلمین رییسی درباره سند تحول دولت نیز افزود: از آغاز به کار دولت سیزدهم نگارش سند تحول آغاز شد که بیش از ۱۵ اندیشکده در این زمینه با دولت همکاری دارند.

وی با بیان اینکه سند تحول با در برگرفتن موضوعات مختلف در کشور آماده است و بودجه سال ۱۴۰۱، مبتنی بر این سند تدوین شده است، ادامه داد: این سند بسیار مهمی است چون رسالت دولت تحول است و محور تحول هم عدالت است.

همچنین ببینید

اربعین؛ وعده گاه عاشقان حسینی

این روزها هرچه زمان می‌گذرد و به اربعین نزدیک‌تر می‌شویم، به خیل عاشقانی که همراه …