رشد اقتصاد آذربایجان شرقی در گرو ارتقای جایگاه بخش کشاورزی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی از سهم ۳.۲۷ درصدی بخش کشاورزی استان در ایجاد ارزش افزوده خبر داد و گفت: رتبه سرانه ارزش افزوده آذربایجان شرقی در این بخش حدود ۲۶ است.

مهر- داود بهبودی در جلسه تدوین و نهایی سازی برنامه‌های رشد اقتصادی استان در بخش کشاورزی و آب اظهار کرد: در دولت جدید رویکرد دستیابی به رشد ۸ درصدی اقتصاد دنبال می‌شود که بخشی از این رشد از طریق ارتقای بهره‌وری و بخشی هم از طریق سرمایه گذاری باید محقق شود.

وی افزود: طبق برنامه ریزی هایی که صورت می‌گیرد ۴۰ درصد رشد هشت درصدی اقتصاد باید از محل ارتقای بهره‌وری و ۶۰ درصد هم از محل سرمایه گذاری ایجاد شود.

بهبودی تصریح کرد: دستیابی به رشد اقتصادی نمی‌تواند یک پروسه یک ساله باشد و در رویکردهای کوتاه مدت و یا میان مدت باید نگاه ما چندین ساله بوده و رشد مورد انتظار در سال آینده و سال‌های بعدی محقق شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی علاوه بر ظرفیت‌های قانون بودجه اعم از اعتبارات و نیز منابع پیش بینی شده در تبصره ۱۸ بر لزوم توجه به تجهیز منابع غیردولتی همانند صندوق‌ها، اشکال مختلف تأمین مالی جلب مشارکت بخش خصوصی و بازار سرمایه تاکید کرد. همچنین سیاستگذاری و ارائه برنامه‌های نرم حمایتی و تسهیلگری و رفع موانع را مورد تاکید قرار داد.

این اقتصاددان متذکر شد: اگر می‌خواهیم سرعت رشد اقتصادی استان از میانگین کشور بالاتر رود باید راه حلی پیدا کنیم که جایگاه بخش کشاورزی ارتقا یابد.

وی تصریح کرد: قدرت خلق ارزش افزوده در بخش کشاورزی به میزان قابل توجهی از متوسط خلق ارزش افزوده در سایر بخش‌ها پایین است، بطوری که هر متر مکعب در بخش کشاورزی برای سه نفر و در بخش صنعت برای بیش از ۸۰ نفر ایجاد اشتغال می‌کند.

بهبودی خاطرنشان ساخت: سهم بخش کشاورزی استان در GDPR و اشتغال نشان می‌دهد بهره‌وری نیروی کار در این بخش بسیار پایین‌تر از متوسط کشوری است.

////////////////

در ادامه جلسه محمد کلامی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی یکی از راه‌های دستیابی به رشد اقتصادی در بخش کشاورزی را ایجاد هلدینگ های کشاورزی دانست و گفت: لازم است در کنار پروژه‌هایی که صرفاً وابسته به پول است به روش‌هایی مثل اصلاح فرایندها و برخورد مطلوب با صاحبان سرمایه در جهت جلب سرمایه گذاری فکر کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی هم متذکر شد: برای اینکه بحث‌های توسعه‌ای استان به سرانجام رسد باید نشست‌های ویژه ای با مدیران برگزار کنیم، از رفتارهای تک بعدی دستگاه‌ها خارج شویم و اقدامات بیشتر و متفاوتی انجام دهیم تا استان پیشرفت کند.

در این جلسه اکبر فتحی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ضمن تاکید بر تفکیک ناپذیری فعالیت‌های آب و کشاورزی، به ارائه گزارشی در مورد پروژه‌های رشد هشت درصدی اقتصاد در این حوزه، اهمیت بخش کشاورزی و منابع طبیعی و وضعیت اراضی و سیمای کشاورزی استان پرداخت.

همچنین ببینید

فاجعه عظیم انسانی

سخنگوی طالبان از افزایش تلفات زلزله در افغانستان به بیش از سه هزار و ۵۰۰ …