اجرای پروژه های آذربایجان شرقی با حداقل اتکا به منابع دولتی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی بر لزوم کاهش اتکا به اعتبارات دولتی و اتخاذ رویکردهای جدید تامین منابع برای تحقق رشد اقتصادی تاکید کرد.

مهر- داود بهبودی در جلسه تدوین و نهایی‌سازی برنامه‌های رشد اقتصادی استان در حوزه زیربنایی اظهار کرد: خوشبختانه استان از دانش ضمنی انباشته در ارتباط با برنامه‌ریزی توسعه و دستیابی به رشد اقتصادی چه به صورت بلند مدت مثل سند آمایش و برنامه‌های توسعه پنج ساله و چه میان مدت مثل سند تدبیر توسعه، برخوردار است.

وی افزود: با محدودیت‌هایی که وجود دارد نمی‌خواهیم پروژه جدید دولتی تعریف کنیم، تاکید دولت این است که منابع را به نحوی ساماندهی کند که منجر به رشد اقتصادی شود؛ این در حالی است که عملکرد کشور در سال‌های گذشته به دلایل مختلف در این خصوص چندان موفق نبوده است.

این اقتصاددان بر لزوم کاهش اتکا به اعتبارات دولتی و اتخاذ رویکردهای جدید تأمین منابع در بخش‌های مختلف برای تحقق رشد اقتصادی تاکید و تصریح کرد: در این ارتباط توجه به بازار سرمایه، تشکیل صندوق‌های پروژه و جلب مشارکت بخش خصوصی می‌تواند راهگشا باشد و مأموریت‌های مستمر دستگاه‌ها نباید به عنوان کارویژه تعریف شود.

بهبودی یادآور شد: برای تحقق رشد اقتصادی به دنبال لیست عریض و طویل پروژه‌ها نیستیم؛ بلکه اهم اقدامات باید در قالب مگاپروژه‌ها و کارویژه‌هایی ساماندهی شود که اثربخشی آنها منجر به ارتقای تولید، بهره‌وری، توسعه صادرات و افزایش سهم اقتصادی و سرانه درآمد استان در کشور شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان ساخت: بر همین اساس پروژه‌های زیربنائی استان باید به سمت و سوی قراردادهای مشارکتی و با حداقل اتکا به منابع دولتی پیش رود.

وی متذکر شد: اگر می‌خواهیم به جایگاه شایسته خود در زمینه سهم اقتصادی، درآمد سرانه و تولید ثروت دست یابیم، لازم است سرعت رشد استان از میانگین رشد اقتصادی هدفگذاری شده برای کشور بیشتر باشد که در این خصوص نیازمند تغییر پارادایم و رویکرد هستیم.

این اقتصاددان همچنین توجه به ارتقای بهره‌وری، پررنگ شدن نقش بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت تمام نهادهای اثرگذار را برنامه‌های اصلی دولتمردان استان برای تحقق رشد اقتصادی عنوان و تصریح کرد: برای پیشبرد برنامه‌های توسعه باید از نگاه بخشی و محلی خودداری کرده و به یک اجماع عمومی برسیم.

در ادامه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی ابراز داشت: برای اینکه از حالت روزمرگی و تقاضامحوری خارج شویم، باید نیازها و اولویت‌های استان، موانع موجود در حوزه کسب و کار و جذب سرمایه‌گذاری را شناسایی و بر اساس آن نقشه راهی ترسیم کنیم.

جواد رحمتی افزود: محدودیت‌های منابع دولتی برای همه مشخص است و در این مسیر باید به فکر استفاده از سایر ظرفیت‌های استان باشیم.

محمد کلامی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی هم تاکید کرد: مسیر رشد اقتصادی استان تأمین زیرساخت‌ها و جذاب کردن سرمایه‌گذاری در این حوزه برای بخش خصوصی و قطع اتکا به اعتبارات دولتی است.

 

همچنین ببینید

صبح امروز زمین‌لرزه شدیدی غرب ترکیه را لرزاند

  منابع خبری بامداد امروز (چهارشنبه) گزارش دادند، زلزله‌ای به بزرگی ۱/۶ دهم در مقیاس …