پیشکش ایرانیان به حرم امام علی علیه السلام رونمایی شد

گلدسته مرمت شده حرم مطهر علوی به همت متخصصان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات طی آئینی با حضور نخست وزیر عراق رونمایی شد.

مهر- گلدسته‌ها و ایوان نجف اشرف از مهمترین بخش‌های عمارت تاریخی حرم مطهر علوی و از میراث ارزشمند هنر و معماری ایرانی اسلامی است.

این بنای باشکوه توسط استادکاران ایرانی در عصر صفوی و زیر نظر شیخ بهایی ساخته و با کاشی‌هایی به رنگ سبز، نماکاری شده بود که بعدها به دستور نادرشاه افشار، با پوشش نازکی از طلا، آبکاری شد.

از آن زمان تا کنون به دلیل عوامل مختلف، این بنای تاریخی دچار آسیب و فرسایش شده بود که ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات در چند مرحله اقدام به ترمیم و مرمت آن کرده است.
همچنین کتیبه‌های میناکاری شده با اشعار فارسی، ترکی و هندی، صدها سال روی ایوان تاریخی نجف اشرف، نصب شده بود که در زمان حکومت صدام از روی ایوان کنده شد.

پس از سقوط دیکتاتوری صدام، با همت متخصصان ستاد توسعه و بازسازی عتبات این کتیبه‌های تاریخی دوباره بازسازی و مرمت و در جای خود نصب شدند که شعر معروف «زائران درگهت را بر در خلد برین» می‌دهند آواز طبتم فادخلوها خالدین» یکی از آنهاست. از چند سال پیش نیز مرمت گلدسته‌های ایوان نجف در دستور کار ستاد توسعه و بازسازی عتبات قرار گرفت که کار مرمت مناره جنوبی سال ۹۸ پایان یافت.

مناره مرمت شده شمالی نیز به عنوان پیشکشی دیگر از سوی شیعیان ایرانی و در حضور مردم، علما، مسئولان ستاد توسعه و بازسازی عتبات و الکاظمی نخست وزیر عراق تقدیم آستان مولای متقیان شد.

مجید نامجو جانشین رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات در حاشیه این مراسم گفت: بر اساس این طرح، حدود ۴ هزار و ۵۰۰ خشت مسی که قرن‌ها پیش توسط استادکاران ایرانی با روکش نازکی از طلا آبکاری شده بود ابتدا شماره‌گذاری شده و پس از جدا سازی از گلدسته، در کارگاه مخصوص ترمیم و دوباره با پوشش نازکی از طلا به قطر چند میکرون پوشیده و در نهایت سر جای قبلی نصب شد.

وی با بیان اینکه در مرحله بعدی پروژه، کار بر روی ترمیم خشت‌های بخش مرکزی ایوان نجف آغاز خواهد شد تاکید کرد: تمامی هزینه‌های مربوط به تأمین طلا، توسط تولیت آستان مقدس علوی و خیران عراقی صورت می‌گیرد.

همچنین ببینید

صبح امروز زمین‌لرزه شدیدی غرب ترکیه را لرزاند

  منابع خبری بامداد امروز (چهارشنبه) گزارش دادند، زلزله‌ای به بزرگی ۱/۶ دهم در مقیاس …