یارانه‌های سوبسیدی و پنهان از بین می‌رود

 

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی از بررسی وضعیت ارز ترجیحی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ طی جلسه امشب کمیسیون تلفیق بودجه خبر داد.

فارس- حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا میرتاج الدینی با بیان اینکه بررسی ارز ترجیحی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ در کمیسیون تلفیق بودجه مشخص خواهد شد، اظهار کرد: از آنجا که در صحن مجلس پیشنهاد حذف مصوبه کمیسیون تلفیق ازسوی برخی از نمایندگان مطرح شد و به دلیل اینکه این موضوع بسیار مهمی است، رئیس مجلس آن را به مجلس ارجاع داد از این رو امشب دراین خصوص در کمیسیون تلفیق تصمیم‌گیری خواهد شد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس ادامه داد: در جلسه غیرعلنی مجلس نیز نظرات مختلف دولت و مجلس مطرح و شنیده شد که چند نکته مهم داشت، نخست آنکه حذف ارز ترجیحی به معنای حذف یارانه‌ها نیست بلکه یارانه‌های سوبسیدی و پنهان، آشکار شده و بستر و زمینه‌ای که برای فساد، قاچاق و سوءاستفاده وجود داشت از بین می‌رود، نکته دیگر اینکه دولت می‌گوید؛ در لایحه ارز ترجیحی تعریف نکرده و هر ارزی که وجود دارد با قیمت نیمایی و ETS حساب شده است.

وی افزود: با این وجود مجلس دو شرط دراین باره دارد؛ و به دولت گفته است اگر می‌خواهید این روند را اصلاح کنید باید برای معیشت مردم فکر اساسی کرده و معیشت اقشار پایین جامعه تامین شود، البته دولت ۱۷۲ هزار میلیارد تومان برای کالاهای اساسی، دارو و آرد و نان در لایحه در نظر گرفته است اما کمیسیون تلفیق بودجه این عدد را به حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش داده است. در حال حاضر رقمی برای آرد و نان، ۷۰ هزار میلیارد تومان برای دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی (دولت برای این مهم ۴۰ هزار میلیارد در نظر گرفته بود) در نظر گرفته‌ایم و مابقی هم به کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد.

رئیس کمیته هدفمندی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس درباره روش‌ها و برنامه‌های اجرای این مهم ازسوی دولت، توضیح داد: بانک مرکزی زیرساختی را در قالب کارت اعتباری برای خرید کالا آماده کرده است تا منجر به افزایش نقدینگی در کشور نشود، وزارت جهادکشاورزی نیز باید این زنجیره را رعایت می‌کند تا نهاده در حد مورد نیاز به تولیدکنندگان برسد و محصولات افزایش قیمت بی‌رویه نداشته باشند و کالاهای اساسی به صورت انبوه در فروشگاه‌ها عرضه شوند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اظهار کرد: مجلس با تاکید بر تامین معیشت مردم، شیوه اجرا و زمان آن را در اختیار دولت قرار داده است تا با در نظر گرفتن تمهیدات مختلف نیاز بازار را تامین کنند و در تامین معیشت مردم مشکلی پیش نیاید و از طرفی دیگر به سوءاستفاده از ارز ترجیحی پایان داد.

 

همچنین ببینید

فاجعه عظیم انسانی

سخنگوی طالبان از افزایش تلفات زلزله در افغانستان به بیش از سه هزار و ۵۰۰ …