کالابرگ جایگزین ارز ۴۲۰۰ تومانی

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با تصمیم نمایندگان در سال آینده ارز ۴۲۰۰تومانی حذف می شود و برای جبران آن ۶۶هزار میلیارد تومان در قالب کارت خرید کالاهای اساسی اختصاص پیدا می‌کند.

تسنیم- حجت الاسلام والمسلمین سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نائب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین خبرها از تعیین تکلیف ارز ۴۲۰۰تومانی در بودجه ۱۴۰۱ کل کشور گفت: با تصمیم مجلس در لایحه ۱۴۰۱ ارز ترجیحی با نرخ ۴۲۰۰ تومان نخواهیم داشت.

وی افزود: دولت در لایحه پیشنهادی ارز ۴۲۰۰تومانی را حذف کرده بود و به‌جای آن حدود ۱۷۸ هزار میلیارد تومان یارانه ریالی اختصاص داده بود که ۶۶ همت آن برای جبران حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی و ۱۰۲ هزار میلیارد نیز برای خرید تضمینی گندم و دارو اختصاص پیدا کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین میرتاج‌الدینی عنوان کرد: کمیسیون تلفیق مجلس یارانه ریالی دولت را به ۲۵۰ هزار میلیارد رساند تا میزان یارانه حمایتی در هر سه حوزه حمایت نقدی، خرید تضمینی گندم و دارو افزایش پیدا کند.

نائب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه ۹ میلیارد دلاری که مجلس تصویب کرد در حقیقت در قالب همین ۲۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود، گفت: البته اینجا ابهامی که وجود داشت این بود که آیا ۹ میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰تومانی باشد یا نرخ ETS که با توجه به رد پیشنهاد یکی از نمایندگان مبنی بر ۹ میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰تومانی، بنابراین صحبت ارز ۴۲۰۰تومانی تمام شد منتها حذف ارز ۴۲۰۰تومانی به‌معنای حذف یارانه نیست و یارانه به‌شکل ریالی به مصرف‌کننده نهایی که مردم هستند در قالب کارت خرید کالا و نه یارانه نقدی اختصاص پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: در حقیقت ۶۶ هزار میلیارد تومانی که برای جبران حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده اختصاص داده شده است، به‌شکل کارت اعتباری خرید کالا در اختیار یارانه‌بگیران قرار خواهد گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین میرتاج‌الدینی با بیان اینکه دولت و بانک مرکزی در حال آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای اختصاص یارانه اعتباری برای جبران حذف ارز ۴۲۰۰تومانی است، گفت: هنوز میزان ریالی یارانه اعتباری برای هر فرد مشخص نشده است و دستورالعمل اجرایی آن باید از سوی دولت اعلام شود.

گفتنی است، نمایندگان مجلس در بررسی های بودجه ای سازوکار حذف ارز ترجیحی واردات کالاهای اساسی را مشخص کردند. حذف ارز ۴۲۰۰ با ۱۹۴ رای مثبت و ۴۲ رای مخالف به تصویب رسید. نمایندگان مجوز استفاده از کوپن یا کالا برگ الکترونیکی را هم به دولت دادند.

 

همچنین ببینید

بوروکراسی اداری مهم‌ترین مانع پروژه‌های مسکن است

  استاندار آذربایجان شرقی، وجود بوروکراسی اداری در تامین و واگذاری زمین را مهم‌ترین مانع …