رویدادهای فرهنگی؛ میدان شناخت استعدادهای برتر

 

رئیس جمهور گفت: کتاب نقش بسیار مهمی در تحلیل سیاسی و اقتصادی دارد و به همین دلیل توجه به کتاب و کتابخوانی در نظام جمهوری اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار است.

ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در آیین پایانی «سی‌ و نهمین جایزه کتاب سال و بیست‌ و نهمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران»، این رویداد را اتفاقی علمی و فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد که غیر از ارتباطات علمی و فرهنگی و اجتماعی می‌تواند مسیری برای کسب استعدادهای برتر و میدان‌دادن به آن باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز کتاب و کتابخوانی نقش بسیار مهمی در تحلیل سیاسی و اقتصادی دارد، خاطر نشان کرد «موضوع کتاب و کتابخوانی در سطح کشور، در نظام جمهوری اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار است و در سایه چنین رویکردی روز به روز شاهد رشد فرهیختگان در جامعه و محافل علمی هستیم».

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به نقش کتاب به‌عنوان پل ارتباطی بین تمدن‌ها، اظهار داشت: کتاب بهترین ابزار برای شناسایی شخصیت‌هاست و اگر آثار سعدی، حافظ، ابوعلی‌ سینا نبود، شناخت آنها بسیار دشوار و حتی غیرممکن بود.

وی تصریح کرد: شناخت فرهنگ و تمدن در راستای شناخت کتاب‌ها انجام می‌شود و از طریق کتاب و آثار فرهنگی می‌توان با کشورها تبادل فرهنگ داشت.

رئیس‌جمهور با تأکید بر رعایت حق مالکیت فکری و معنوی آثار، گفت: باید توجه داشت کسی که کتاب را می‌خواند حقی دارد که کمتر به آن توجه شده ‌است؛ به‌خصوص باید به حقوق مخاطبان کودک و نوجوان توجه ویژه و از حقوق آنها حمایت شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با تأکید بر آزادی‌ بیان و اندیشه در راستای انتشار کتاب، افزود: در کتاب، مقوله «آزادی و عدالت» در «بیان» هم موضوع مهمی است؛ البته هر سخنی را نمی‌توان بیان کرد و سخن باید منصفانه و با مبنای اساسی باشد.

وی با بیان اینکه باید از زبان مردم سخن گفت و برای مردم حرف زد، افزود: بسیاری از مؤلفان مسائل را ساده بیان می‌کنند تا عموم آحاد جامعه متوجه آن شوند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی همچنین با بیان اینکه باید به «عدالت در بیان» توجه کرد، متذکر شد: این مسئله باید در تألیف‌های علمی و فرهنگی مورد توجه قرار گیرد. در باب عدالت می‌توان کتاب‌ها نوشت اما عدالت در تألیف هم باید به‌عنوان یک‌ محور مورد تأکید باشد.

رئیس‌جمهور با اشاره به سختی معیشت اهل کتاب، این نکته را نیز خاطر نشان کرد که این روزها بسیاری از افراد که قلم خوبی دارند، در شرایط سختی به‌سر می‌برند و باید از آنها حمایت شود.

همچنین ببینید

صبح امروز زمین‌لرزه شدیدی غرب ترکیه را لرزاند

  منابع خبری بامداد امروز (چهارشنبه) گزارش دادند، زلزله‌ای به بزرگی ۱/۶ دهم در مقیاس …