اجلاس روسای دانشگا ههای سراسر کشور در تبریز

تبریز- خبرنگار مهدآزادی: اولین اجلاس رؤسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور از روز گذشته به مدت سه روز به میزبانی دانشگاه تبریز در حال برگزاری است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در جمع رؤسای دانشگاه های سراسر کشور اظهار داشت:  دانشگاه در پیروزی انقلاب اسلامی نقش اساسی داشته و دارای اهمیت والایی است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم رعایت شاخصه‌های دانشگاه اسلامی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب در دانشگاه های کشور  را ضروری دانسته و تاکید کرد: دانشگاه ها باید در راستای ارزش های اسلامی و دینی قدم بردارند و دانشجویان متدین، متعهد و متخصص پرورش دهند.

امام جمعه تبریز در ادامه، دانشگاه ها را متشکل از شش عنصر اصلی مدیریت، سیستم آموزشی، محتوای آموزشی، فضای آموزشی، اساتید و دانشجویان بیان نمود و افزود: استقرار مدیریت اسلامی در دانشگاه ها اصلی ترین عنصر بوده و در اولویت قرار دارد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تاکید کرد: دانشگاه آرمانی از منظر رهبر معظم انقلاب عاری از رکود و خمودگی است و سه ویژگی نشاط علمی، نشاط معنوی و نشاط سیاسی را داراست و دانشجویان به دور از سیاسی بازی باید نسبت به مسایل سیاسی آگاهی و بصیرت داشته باشند.

روح‌اله متفکرآزاد نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی نیز در این اجلاس از تصویب قانون جدید و مشوق کم نظیر برای نزدیکی و همکاری دانشگاه و صنعت خبر داد.

وی گفت: قانونی که مجلس در جهت جهش تولید به تصویب رسانده، راه حل اساسی برای دغدغه های مهم دانشگاه‌ها و  واحدهای صنعتی است و بر اساس این قانون هزینه های تحقیق و توسعه صنایع و همچنین قراردادهایی که واحدهای صنعتی با دانشگاه ها منعقد می کنند به عنوان اعتبارات مالیاتی واحدهای تولیدی منظور و محاسبه می گردد و حتی قابل انتقال به سنوات آتی نیز می باشد.

محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این اجلاس خطاب به رؤسای دانشگاه ها گفت: نگاه به دانشمندان و رؤسای دانشگاه ها از نوع سرمایه نمادین است که همین امر موجب افزایش مسئولیت اجتماعی و دینی این گروه شده است و مهمترین انتظاری که  از شما می رود  امانتداری شایسته در قبال فرزندان و جگرگوشه های مردم ایران است که به شما سپرده شده‌اند.

وی تاکید کرد: ظرفیت منحصربفردی در زمینه تحصیلات عالی فرزندان در کشور ما وجود دارد و باید قدر این ظرفیت را بدانیم و برای بهره مندی از این ظرفیت ویژه، رؤسای دانشگاه ها برنامه های کوتاه مدت، میان مدت، بلند مدت و اهداف روشن برای دانشگاه خود تبیین کرده و به تصویب هیئت امنای دانشگاه برسانند زیرا دانایی با برنامه ریزی تحقق پیدا می کند.

عابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی در اجلاس روسای دانشگاه‌های کشور اظهار داشت: تبریز همواره دیار عالمان و دانشمندان برجسته همانند مولانا، علامه جعفری، علامه قاضی طباطبایی، شهید محراب آیت‌ا… مدنی و پروفسور هشترودی بوده است.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: دانشگاه تبریز مهد ۲۲ شهید دانشجو در بمباران جنگ تحمیلی و شهیدان باکری، پورشریفی و کسایی است و دانشجویان باید مفاخر و دانشمندان نامی پیشین و معاصر را الگوی خود قرار دهند و سختی راه علم اندوزی و جهاد در مسیر توسعه و آرمان ‌های کشور را تحمل کنند تا شاهد باکری‌ها و هشترودی‌ها در کشور باشیم.

وی در ادامه افزود: با توجه به نامگذاری سال “تولید؛ دانش بنیان، اشتغال‌آفرینی” کار بزرگ تدوین سند اقتصاد دانش بنیان در استان انجام شد که تکمیل اکوسیستم فناوری و کارخانه نوآوری استان، فعال سازی منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، تعریف پهنه نوآوری در تبریز و شهرک‌های صنعتی اطراف آن، گسترش پارک علم و فناوری در تبریز، مراغه، مرند و میانه، راه اندازی هاب و شتاب دهنده صادراتی و ایجاد خانه نوآوری در کشورهای آذربایجان و ارمنستان بخشی از شاخصه‌های این سند می‌باشد.

صفر نصراله زاده رئیس دانشگاه تبریز میزبان اجلاس روسای دانشگا‌ه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور اظهار داشت: دانشگاه تبریز بعد از دانشگاه تهران قدیمیترین دانشگاه ایران بوده و در میان دانشگاههای جامع و برتر کشور افتخارآفرینی می کند.

نصراله زاده گفت: برنامه راهبردی دانشگاه تبریز با استناد به اسناد بالادستی پس از تائید به دستور هیئت امنای دانشگاه، مبنای پیشرفت و توسعه در کلیه سطوح مدیریتی دانشگاه قرار گرفته است.

وی افزود: ایجاد کریدور شمال و توسعه همکاری علمی با کشورهای حوزه قفقاز در برنامه های دانشگاه تبریز بوده و با دانشگاه های عراق و ترکیه هم تفاهمنامههای متعدد منعقد گردیده است.

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به ایجاد زیرساختها و هماهنگیها در زمینه گسترش مراکز رشد و تولید محصولات فناور در دانشگاه از ایجاد پردیس نوآوری و فناوری دانشگاه تبریز خبر داد.

 

 

همچنین ببینید

جشنواره ملی فیلم اقوام مشعل اتحاد ملت ما است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با تاکید بر معرفی پتانسیل …