مشارکت مردمی ؛ لازمه احیای دریاچه ارومیه

جلسه کارگروه نجات دریاچه ارومیه به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با حضور وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران آذربایجان شرقی و غربی برگزار و بر همگرایی تمام ارکان دولت و مشارکت مردم برای احیای این دریاچه تأکید شد.

پایگاه اطلاع سانی استانداری آذربایجان‌شرقی- محمد مخبر در این جلسه با تأکید بر اینکه احیای دریاچه ارومیه جزو طرح های جدی و اساسی دولت سیزدهم است، تصریح کرد: احیای این دریاچه جز با فعال شدن و مشارکت محوری مردم امکان پذیر نیست و باید تمام ظرفیت ها برای آگاه سازی مردم به کار گرفته شود.

معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت تأمین اعتبارات لازم طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۵ درصد در زمینه احیای دریاچه ارومیه تأکید کرد و گفت: وزارت نیرو باید ظرف دو هفته آینده یک آسیب شناسی جدی در خصوص وضعیت اقدامات انجام شده و مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال های گذشته انجام دهد.

وی با اشاره به اشکالات موجود در برخی از طرح های ساختاری انتقال آب به دریاچه ارومیه تصریح کرد: باید مشخص شود که به چه دلیل تکمیل و بهره برداری یکی از طرح های انتقال آب و ساخت تونل به رغم هزینه های انجام شده و پیشرفت بالای ۹۷ درصدی با مشکل روبرو شده و امروز مجبور به ترمیم و ایمن سازی آن هستیم.

مخبر با اشاره به اهمیت اصلاح الگوی کشت و همچنین بهره گیری از روش های نوین آبیاری و کشت گلخانه ای در راستای کاهش برداشت آب از مسیرهای انتقال آب به دریاچه ارومیه خاطر نشان کرد: هرگونه تصمیم گیری برای احیای این دریاچه باید با درنظر گرفتن معیشت مردم برنامه ریزی شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت مدیریت منابع و مصارف در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اظهار داشت: در یک برنامه‌ریزی زمان بندی شده باید نحوه مصارف در استان های حوضه این دریاچه با جدیت و قاطعیت نظارت شود.

مخبر همچنین از وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی خواست تا با اتخاذ اقدامات فوری و بررسی های همه جانبه از حفر چاه های جدید غیرمجاز جلوگیری و تدابیر لازم برای چاه های حفر شده غیرمجاز در حوضه این دریاچه اتخاذ شود.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر تکمیل هر چه سریعتر طرح های پساب و تصفیه خانه های فاضلاب های شهری در استان‌های حوزه این دریاچه ادامه داد: با کمک دانشگاه های منطقه و در کل کشور، طرح های دانشگاهی و دانش بنیان برای جلوگیری از تبخیر آب دریاچه و همچنین سدهای این منطقه و در کشور تهیه شود.

وزیر نیرو نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در ستاد احیای دریاچه ارومیه در دولت ازجمله انتقال پساب تصفیه شده شهر تبریز به دریاچه در ۱۰ روز گذشته و تاکید بر فعال شدن طرح های نرم افزاری و بهره گیری از ظرفیت های اجتماعی در کنار اقدامات ساختاری، تصریح کرد: همگرایی دستگاه ها و همکاری و آگاه سازی مردم دو اولویت اساسی برای نجات دریاچه ارومیه است.

علی اکبر محرابیان همچنین تکمیل پروژه های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۵ درصد، اصلاح الگوی کشت و توجه همزمان به مسئولیت و پاسخگویی را سه امر مهم در احیای دریاچه ارومیه دانست و گفت: از زمان آغاز به کار کارگروه نجات دریاچه ارومیه تعداد قابل توجهی از طرح های نیمه تمام بنا به دلایلی متوقف شد و در عین حال برخی پروژه ها اجرا شد که باید با بررسی ها و بازنگری لازم مشخص شود این اقدامات چه تأثیری در احیای دریاچه ارومیه داشته است.

وی تاکید کرد: اگر وضعیت مصارف مدیریت نشود، با وجود حداکثر بارندگی ها نیز شاهد احیای این دریاچه نخواهیم بود.

وزیر نیرو در ادامه گزارشی از مشکلات موجود در روند اجرای پروژه های احیای دریاچه، نیازهای محیط زیستی این دریاچه، آخرین وضعیت دریاچه ارومیه و مقایسه آن با ترازهای شاخص از جمله اختلاف تراز کنونی و تراز اکولوژیک ارائه و تأکید کرد: روند تغییرات بارندگی و همچنین تغییرات سطح زیرکشت اراضی آبی حوضه آبریز دریاچه ارومیه دو عامل موثر در میزان تراز آبی این دریاچه است.

وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این جلسه به ارائه دیدگاه‌های مرتبط با محیط زیست و کشاورزی در فرایند احیای این دریاچه پرداختند.

همچنین دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز با تأکید بر اهمیت آسیب شناسی مصوبات گذشته این ستاد گفت: با تاکیدات و دستورات معاون اول رئیس جمهور و با اختصاص اعتبارات لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه برای اتمام طرح های نیمه تمام، تکمیل تصفیه خانه ها و انتقال آب از سدهای حوضه این دریاچه، اصلاح الگوی کشت و جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز از جمله برنامه های این ستاد در دولت برای تثبیت تراز آبی و در مراحل بعد احیای هر چه سریعتر این دریاچه است.

 

همچنین ببینید

نوار مرزی آذربایجان شرقی به مرز اقتصادی تبدیل می شود

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های بی‌بدیل مرز ۲۴۱ کیلومتری استان با کشورهای همسایه، …