توسعه صنایع تبدیلی برای جلوگیری از خام فروشی

رئیس‌جمهور در آیین شروع سال زراعی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ با تأکید بر این‌که سود کار کشاورزی باید در جیب کشاورزان برود و دست واسطه‌گران قطع شود، گفت: اگر زنجیره نظارت از تولید تا مصرف جدی‌تر شود، دلالان نمی‌توانند حق کشاورزان را تضییع و اقتصاد کشور را مختل کنند.

ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در آیین آغاز سال زراعی جدید و با قدردانی از تولیدکنندگان برتر در حوزه زراعی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: نظارت جدی‌تر بر روند تولید تا عرضه محصولات کشاورزی علاوه بر قطع دست واسطه‌گران و سودجویان، سبب می‌شود تا کالاها گران به دست مردم نرسد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: محصول را از کشاورز به قیمت ناچیز می‌خرند و در میادین مرکزی تره‌بار قیمت با قیمت بسیار متفاوتی به فروش می رسانند و با توجه به این‌که کار همه بخش های کشاورزی با مصوبه مجلس در یک‌جا متمرکز شده، نظارت جدی‌تر را می‌طلبد تا دست واسطه‌ها و دلالان قطع شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی کشاورزی را امر مهم و ممتازی برشمرد و با بیان این‌که حتی خداوند هم با تصریح بر «اانتم زارعون ام نحن الزارعون» زراعت را به خود نسبت می‌دهد، افزود: زراعت کار مبارکی است و باید به کشاورزی افتخار کرد؛ چون بهترین کارهاست و به لحاظ جایگاه بزرگ کشاورزی در فرهنگ دینی و برای اقتصاد خانواده و کشور، نقش آن برای خودکفایی و استقلال کشور مهم است.

رئیس‌جمهور رونق اقتصاد کشور را در گرو کار کارگران و تلاش کشاورزان دانست و با معرفی صنعت «کشاورزی» به‌عنوان یکی از مولفه‌های ملی اظهار داشت: کشور ایران باید استقلال خود را در بحث کشاورزی و تأمین غذایی دنبال کند که انجام آن در گرو حرکت جهادی کشاورزان و سازماندهی آن در وزارت جهاد کشاورزی است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی خطاب به کشاورزان گفت: از شما مصرانه می خواهم تلاش را افزون و حرکت را جهادی کنید و حساب‌شده گام بردارید و دشمن که نمی خواهد خودکفایی در تولید ما را ببیند، بشناسید. دشمن نمی‌خواهد تولیدکننده گندم، ذرت کنجاله و نهادهای دامی باشیم درحالی ‌که ما هم زمین و هم نیروهای کارآمد داریم و با مدیریت دقیق منابع آب می‌توانیم به دستاوردهای بزرگی برسیم.

وی ادامه داد: باید برای  آنچه در سفره مردم است، نیاز به خارج از کشور نداشته باشیم بلکه حتی بتوانیم صادرکننده محصولات کشاورزی باشیم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر همکاری اساتید دانشگاه و نخبگان حوزه کشاورزی با بخش‌های اجرایی تصریح کرد: کشاورزی باید در همه بخش‌ها علم پایه و تکنولوژی پایه باشد و به تولید دانش بنیان هم در این عرصه باید توجه و اهتمام ویژه داشت.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به وجود ۱۲ هزار عضو هیأت علمی در حوزه کشاورزی گفت: به کشاورز که شب و روز تلاش می کند باید به لحاظ علمی هم کمک شود تا همه کشور از ثمره تلاش آنها منتفع شود.

وی ادامه داد: صنایع تبدیلی به کار کشاورزی جهت می دهد و جلوی خام فروشی را می‌گیرد و ارزش افزوده ایجاد می کند که باید سود آن به جیب خود کشاورز برود و انجام این کارها در برنامه توسعه نیز پیش بینی و در سیاست‌های کلان کشاورزی ابلاغ شده است.

براساس این گزارش، در سال زراعی جدید بیش از سه میلیون تُن جو، ۳۵ تُن واحد جالیزی، ۳۰۰ هزار تُن وش پنبه، ۳/۲ میلیون تُن برنج در کشور تولید شد.

همچنین امسال هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تُن گندم به‌صورت تضمینی از گندمکاران خریداری شده است.

 

همچنین ببینید

جشنواره ملی فیلم اقوام مشعل اتحاد ملت ما است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با تاکید بر معرفی پتانسیل …