اعتراض … آری ، اغتشاش … نه!

رئیس‌جمهور وحدت و انسجام ملی را نیاز امروز کشور دانست و گفت: دشمن با ترفند ایجاد اختلاف می‌خواهد فوتبالیست را مقابل فوتبالیست، دانشجو را مقابل دانشجو، کاسب را مقابل کاسب، این روستا را مقابل آن روستا و این شهر را در مقابل آن شهر قرار دهد.

ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم به دستاوردهای دو سفر اخیر به سمرقند برای شرکت در اجلاس شانگهای و سفر به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل پرداخت و اظهار داشت: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای مساله و رویداد مهمی است.

وی با بیان اینکه با عضویت کشورمان در سازمان همکاری شانگهای از نظر اقتصادی ایران به زیرساخت‌های زیرساخت‌های اقتصادی آسیا متصل شد، تاکید کرد: اعضای شانگهای بخش قابل توجهی از جمعیت جهان را در خود جای داده است و این کشورها و بخش مهمی از اقتصاد جهان را در اختیار دارند.

رئیس جمهور با یادآوری اینکه اعضای اتحادیه اوراسیا و نیز شانگهای کشورهایی قابل توجه هستند، افزود:طبیعتا ارتباط اقتصادی و تجاری ایران با این کشورها و با این زیرساخت‌ها حتما می‌تواند به توسعه تجارت و توسعه اقتصادی کشورمان کمک شایانی داشته باشد.

وی ادامه داد: علاوه بر شرکت در اجلاس عمومی سازمان شانگهای و عضویت رسمی ایران، با رئیس جمهور چین هم دیدار داشتم که در آن تصمیم و اراده دو کشور برای اجرای برنامه ۲۵ ساله بین دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی خاطرنشان کرد: در این نشست توسعه همکاری بین دو کشور در حوزه انرژی که همواره بین ایران و چین وجود داشته و نیز مسایل پولی و مالی برای فعال‌تر شدن تجارت دوجانبه مورد تاکید روسای جمهور قرار گرفت.

وی با بیان اینکه مشارکت شرکت‌های چینی در پروژه‌های مهم و اساسی مثل طرح‌های ریلی در ایران است، خاطرنشان کرد: در دیدار رئیس جمهور اراده بر آن شده که این موارد به صورت جد دنبال شود و بتوانیم همکاری دو کشور را در پروژه‌های ریلی بین دو کشور دنبال کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تاکید کرد: ‌آنچه مسلم است، اینکه ما همکاری‌های خود را به صورت جدی و گسترده بین دو کشور ادامه دهیم.

رئیس جمهور در ادامه به توسعه همکاری های دوجانبه با روسیه اشاره کرد و افزود: از زمان سفرم به مسکو تا اجلاس اخیر شانگهای، روابط تجاری ما ۸۰ درصد با روسیه افزایش یافت.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه با روسیه در حوزه‌های مختلفی چون فضایی، نفت و انرژی و نیز حوزه تجاری و اقتصادی همکاری می کنیم، اظهار داشت: در اجلاس شانگهای نیز ارتباطات دوجانبه همچون کریدور شمال و جنوب مطرح شد که این مسیر ریلی بین سرخس و چابهار است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: به ملت عزیز ایران بگویم در تمام مذاکراتی که در شانگهای و نیویورک داشتم رغبت بسیار برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. تمامی کشورهایی که با آنها ملاقات کردم و آنها به دیدار من آمدند، تأکید می‌کردند در تعامل با ایران صاردات افزایش می‌یابد و آنها واردات از ایران داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: همه آنها تأکید داشتند به اینکه امروز می‌خواهیم به‌رغم فضای تحریمی که برای کشورمان وجود دارد با ایران کار کنیم و این برای ما خیلی مهم است. هم کشورهای همسایه تأکید داشتند هم کشورهایی که با آنها ملاقات داشتیم این را می‌گفتند.  قصد ما برای تعامل و ارتباط اقتصادی و تجاری با همه کشورها است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: شرق یا غرب برای ما فرقی نمی‌کند. منتها کشورهایی که بخواهند بهتر کار کنند زمینه برای کار خیلی زیاد است. باید تمام فعالان اقتصادی تلاش کنند از این فرصت که همه آمادگی و رغبت کار و فعالیت اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی را دارند برای اینکه سهم خودمان را در تجارت منطقه و ترانزیت منطقه افزایش دهیم استفاده کنند این زمینه‌ها کاملاً امروز برای جمهوری اسلامی است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه امروز کسی منکر پیشرفت‌های جمهوری اسلامی نیست، تاکید کرد: دلیل اینکه علیه ما توطئه می‌کنند این است که می‌بینند با وجود تحریم‌ها توانستیم در حوزه‌های اقتصادی دچار توقف و ایستایی نشویم و یک حرکت مقتدرانه داشته باشیم.

رئیس دولت سیزدهم خاطر نشان کرد: غرب امروز این را فهمیده است که کشور با وجود تحریم‌ها و زحمت‌هایی که برای جمهوری اسلامی ایجاد کرد، متوقف نشد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: تحریم‌ها به هیچ‌وجه ما را متوقف نخواهد کرد و زندگی مردم را به این قرارداد (برجام) بند نمی‌کنیم بلکه در مذاکرات حضور داشتیم و توافق عزتمندانه و توافق خوب و عادلانه را پیگیری می‌کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: توطئه‌هایی که علیه کشور می‌شود دقیقاً برای این است که می‌خواهند کشور را متوقف کنند چون شاهد هستند در این پیشرفت‌ها توانستیم گام‌های بلند را برداریم.

وی همچنین با بیان اینکه نقد و گفت‌وگو در مسائل مختلف در قانون اساسی دارای جایگاه است و می‌تواند به مسئولان در حوزه‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کمک کند، اظهار داشت: نکته دوم این است که از اینگونه گفت‌وگوها و نقدها می توان به عنوان زمینه‌ای برای اصلاح استفاده کرد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه باید حد فاصل بین اعتراض و اغتشاش مشخص شود، اظهار داشت: یک وقت اعتراض، نقد و سخن مخالفی وجود دارد هیچ اشکالی ندارد، آن‌ها باید شنیده شود و شنیدن آن هم به اصلاح امور کمک می‌کند، اما اغتشاش، بهم ریختن امنیت کشور، ایجاد هرج و مرج و تعدی به مال و جان مردم به هیچ عنوان در هیچ کجای این عالم نمی‌تواند قابل قبول باشد. تعرض به مال، جان، کسب و کار مردم و ایجاد اختلال در زندگی مردم اصلاً قابل قبول نیست.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت : امروز مدافع امنیت این کشور از نیروی انتظامی گرفته تا نیروهای بسیج و سپاه شیرین‌ترین و عزیزترین سرمایه‌ که جانشان باشد، برای ایجاد امنیت، دفاع از جان و مال مردم، مقابله با قاچاقچیان در مرزها و تبهکاران کف دستشان گذاشتند و در این مسیر جانفشانی می‌کنند. اینها جدای از مردم نیستند، بلکه جزو مردم و حافظ امنیت جامعه هستند و تعرض و تعدی به اینها را هرگز مردم نمی‌توانند تحمل کنند.

رئیس جمهور امنیت جان و مال مردم را خط قرمز جمهوری اسلامی عنوان کرد و افزود : به هیچ عنوان نمی‌شود اجازه داد و هیچ کس از آحاد مردم نیز این اجازه را نمی‌دهد که افرادی بخواهند با اغتشاش جامعه را بهم بزنند و امنیت جامعه را مختل کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ادامه داد : نکته حائز اهمیت آن است که ببینیم چه کسانی امروز به اغتشاش دامن می‌زنند؟ کشوری که کودکان بومی آنجا را زنده‌ بگور کرده امروز مدافع حقوق بشرشده و مردم را به ایجاد اغتشاش در خیابانها دعوت می کند. کشوری که در ۲۸ هفته ۸۱ زن به دست پلیس‌اش کشته شده و هیچ فردی ولو در حد یک کارشناس هم دلیل تضییع حقوق این زنان و چرایی کشته شدن آنها را بررسی نمی کند . آمریکائی که از سال ۲۰۱۵ هر ساله بیش از هزار نفر به دست پلیس آن کشته می‌شوند، امروز مدعی حقوق بشر شده و افراد گول‌خورده‌ای از میان مردم را تحریک می کند که امنیت جامعه را به خطر بیندازند، یا در رسانه هایشان رسما ایجاد ناامنی و اغتشاش و چگونه ساخت مواد منفجره را تعلیم می‌دهند که در هیج جای دنیا چنین اقداماتی پذیرفتنی نیست .

رئیس جمهور در ادامه با اشاره شکست همه تلاشهای دشمنان در طول ۴۳ سال گذشته برای نابودی جمهوری اسلامی تصریح کرد : دشمنان ازهمان ابتدای شکل گیری جمهوری اسلامی اعلام می کردند که این نظام تا ۶ ماه دیگر از بین خواهد رفت، امروز قریب ۹۰ تا از آن ۶ ماهها می گذرد اما جمهوری اسلامی همچنن باقی است و کسانی که بدنبال نابودی این نظام بودند امروز کجا هستند ؟

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت : امروز جمهوری اسلامی با پرچمی برافراشته ، جزو قدرتمندترین کشورها است که در منطقه حرف اول را میرند و در جهان به جایگاه عزت و اقتدار ایران اذعان دارند .

وی “تحریم” و “آشوب” را دو روی یک سکه عنوان کرد و گفت : مساله فوت خانم امینی حتما از سوی دستگاه های مسئول رسیدگی خواهد شد اما قابل قبول نیست که عده ای به این بهانه در کشور آشوب و اغتشاش ایجاد کنند و امنیت مردم را به خطر بیاندازند .

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم در این قضیه ضد انقلاب و معاندان را ناکام گذاشتند، اظهار داشت: آنها می خواستند همچون فتنه های گذشته در کشور آشوب ایجاد کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه دشمنان هر بار یک موضوع را بهانه می کنند تا بلوا به راه بیندازند، افزود: آنها دلسوز ملت ایران نیستند، ملت ایران هم آنها را می‌شناسند.

وی با یادآوری اینکه مردم مناطق کردنشین بمباران شیمیایی این مناطق و حلبچه توسط صدام را فراموش نمی کند، اظهار داشت: کشوری که سلاح شیمیایی در اختیار صدام گذاشت، امروز رسانه‌هایشان را در اختیار اغتشاشگران گذاشته اند و می خواهند در دل مردم تردید ایجاد کرده و آنها را تحریک کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه مردم بلندگوهای دشمن را می شناسند، خاطر نشان کرد: این کشورها صدام را ۸ سال مسلط کردند که بتواند به مردم کشور خود و نیز مردم ایران ظلم روا بدارد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مسأله اغتشاش از طرف هیچ‌کس و با هیچ‌ سلیقه‌ای قابل قبول نیست، تاکید کرد: یک مسأله خانم مرحومه امینی همه را متأثر کرد و همه معتقدند این قضیه باید معلوم و روشن شود؛ همه ما با هر سلیقه‌ و هر نگاهی سیاسی تاکید داریم که باید این قضیه به صورت شفاف و عادلانه پیگیری شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: همه ملت ایران بر این نکته متفق هستند که امروز هرگونه آشوب و اغتشاش در کشور موجب سلب امنیت و تعدی به جان و مال مردم می‌شود. همه معتقدند امروز دشمنان انقلاب اسلامی می‌خواهند بر این موج سوار شوند و از موضوع سوء استفاده و اهداف خود را دنبال کرده و در کشور ناامنی ایجاد کنند.

رئیس جمهور افزود: همه بر این قضیه معتقدند که امروز هم گفت وگو، هم نقد و هم اعتراض امری است که در هر امری ممکن است در کشور وجود داشته باشد؛ اینها نکاتی است که توجه به آنها می‌تواند به سلامت امور در کشور کمک کند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تاکید کرد: امروز ملت ما و فرهیختگان کشور خوب می‌دانند که دشمنان سعادت ملت ایران را نمی‌خواهند. آنها بلوا و ناامنی را در کشور می‌خواهند.

رئیس جمهور ادامه داد: در این شرایط وظیفه ما این است که مسایل را خوب بشناسیم و بدانیم که دشمن دنبال چیست؟ دشمن دنبال این است که تولید در کشور نباشد. درس و بحث، ارتقای علم در کشور وجود نداشته باشد و کشور دچار توقف شود در حالی که ما رونق تولید را می‌خواهیم.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ادامه داد: همه اساتید محترم دانشگاه، معلمان، همه دانش‌آموزان، دانشجویان، همه والدین عزیز، همه کارگران و کشاورزان، همه کسانی که فعال اقتصادی‌ هستند، بدانند، امروز آنچه که دشمن را ناامید می‌کند حضور بانشاط در همه حوزه های کاری و مشارکت کردن و پیش بردن کشور است و این آن چیزی است که دشمن را ناامید می‌کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: این به معنای توجه نکردن به مسایل نیست؛ حساسیت روی بعضی از مسایل داشتن این امر ناپسندی نیست شنیدن سخنی که حتی مخالف باشد، حتی نقد و اعتراض باشد، اشکالی ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه باید آستانه تحمل را بالا برد اظهار داشت: معتقدم امروز، جامعه ما جامعه بانشاط و فهیمی است و نسبت به مسایل حساسیت دارد و این حساسیت‌ها در جهت پیشرفت و ارتقای کشور است.

رئیس جمهور در تکمیل این بخش از اظهارات خود گفت که مردم این بار هم ضدانقلاب و معاندان را نسبت به این قضیه ناکام گذاشتند زیرا آنها به دنبال آشوب و بلوا در کشور بودند. همانند فتنه‌هایی که بارها و به هر بهانه ایی دیدیم. آنهایی که دلسوز ملت ایران نیستند و مردم هم آنها را می‌شناسند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی این را هم گفت: کشوری که سلاح شیمیایی در اختیار صدام گذاشت، هیچ وقت کردستان و مناطق کردی ما آن روزها را فراموش نمی‌کنند و همین کشورهایی که امروز رسانه‌های خود را در اختیار اغتشاش قرار می دهند تا تردید در دلهای ملت ایجاد کنند، بدانند مردم اینها را و بلندگوهای دشمن را می‌شناسند.

رئیس جمهور تاکید کرد که مسأله اغتشاش از طرف هیچ‌کس و با هیچ‌ سلیقه‌ای قابل قبول نیست و مسأله مرحومه خانم امینی همه را متأثر کرد و همه معتقدند این موضوع معلوم و روشن شود و همه ما با هر سلیقه‌ و  نگرش  سیاسی باید این موضوع به صورت شفاف و عادلانه پیگیری شود و این قطعی است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی این را هم گفت: همه ملت ایران با هرگونه آشوب و اغتشاش در کشور که سلب امنیت و تعدی به جان و مال مردم را به دنبال دارند مخالف و در عین حال معتقد هستند که دشمنان انقلاب اسلامی به دنبال موج سواری و سوء استفاده ابزاری برای دست یافتن به اهداف مورد نظر هستند. همه بر این اصل معتقدند که امروز هم گفت وگو، هم نقد و هم اعتراض امری است که در کشور وجود داشته باشد و حتماً به اینها توجه شود. البته اینها نکاتی است که توجه به آنها می‌تواند به سلامت امور در کشور کمک کند.

رئیس جمهور تصریح کرد که امروز ملت و فرهیختگان کشور می‌دانند، دشمنان سعادت ملت ایران را نمی‌خواهند. آنها به دنبال آشوب و ناامنی در کشور هستند و رسالت ما این است تا مسائل را خوب بشناسیم و بدانیم که دشمن دنبال این است که تولید در کشور نباشد، درس و بحث، ارتقاء علم در کشور وجود نداشته باشد و کشور دچار توقف شود. حال ما رونق تولید را می‌خواهیم.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی خطاب به همه استادان دانشگاه، معلمان،  دانش‌آموزان، دانشجویان، والدین ، کارگران و کشاورزان و همه فعال اقتصادی‌ گفت که امیدوارانه بدانند امروز آنچه که دشمن را ناامید می‌کند حضور پرنشاط در حوزه‌های کاری، مشارکت و کشور را در مسیر توسعه قراردادن است و دشمن را ناامید می‌کند، البته به این معنا نیست که به مسایل توجه نشود، حساسیت روی بعضی از مسائل امر ناپسندی نیست حتی شنیدن سخنی که مخالف باشد یا حتی نقد و اعتراض ایرادی به آن وارد نیست.

رئیس جمهور در ادامه به حمایت و تاکید رهبر انقلاب بر استقرار کرسی های آزاد اندیشی اشاره کرد و گفت: اگر کسی نظر مخالف در جایی دارد، اشکالی ندارد نظرش را بیان کند اما بیان کردن نظر غیر از اغتشاش است. آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه اعتراض و نقد یک خط فاصلی با اغتشاش دارد، اظهار داشت: ما باید زمینه هرگونه نظر مخالف، نقد، اعتراض را کاملا در مباحث باز بگذاریم، دولت هم حتما اعتماد می‌کند.

رئیس شورای عالی فرهنگی با اعلام حمایت از فعالیت مراکز آزاداندیشی، مراکز گفت‌وگو، مراکز نقد و اعتراض افزود: موضوعی که باید حتما از آن پرهیز داشت و باید همه نسبت به آن حساس باشند، این است که باید جلوی اغتشاش را گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی متذکر شد: اعتراض در جامعه هیچ اشکالی ندارد حتی ممکن است در بخشی موجب ارتقاء شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: ‌آن چیزی که در جامعه به شدت نیازمندیم، وحدت و انسجام ملی است زیرا دشمن انسجام ملی ما را هدف قرار داده و می‌خواهد فوتبالیست را در مقابل فوتبالیست، دانشجو را در مقابل دانشجو، کاسب را در مقابل کاسب، این روستا را در مقابل آن روستا، این شهر را در مقابل آن شهر قرار دهد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با تاکید براینکه ترفند دشمن ایجاد اختلاف و به هم زدن انسجام ملی است، افزود: امروز همه مردم ایران آگاه هستند که مهمترین مساله راهبردی ما حفظ انسجام ملی و وحدت ملی است به هیچ عنوان نباید به دشمن اجازه داد که  انسجام و وحدت ملی ما را مخدوش کنند.

رئیس جمهور ادامه داد: اینکه بخواهند یکی را تحریک کنند، هنرمند را در مقابل هنرمند قرار دهند، یک رسانه را در مقابل یک رسانه قرار دهند، یک فوتبالیست را در مقابل فوتبالیست قرار دهند، یک دانشجو را در مقابل یک طلبه قرار دهند، یک طلبه را در مقابل یک دانشجو قرار دهند. این ترفند دشمن از قدیم هم بوده  و امروز می‌خواهند این کار را بکنند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: می‌خواهند درون خانواده‌ها ایجاد اختلاف کنند، می‌خواهند در مجموعه سازمانها و ادارات این اختلاف را ایجاد کنند. ما باید به هوش باشیم که الحمدالله همه ملت ما در این قضیه آگاه هستند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با قدردانی از مردم برای حضور در اجتماعات عظیم میلیونی در شهرها و روستاهای مختلف اظهار داشت: حضور مردم حضور بسیار خیره‌کننده و عجیبی بود که باید خداوند متعال را شاکر بود و باید از مردم بابت آگاهی و این حضور سپاسگزاری کرد.

رئیس جمهور تاکید کرد: امروز انسجام ملی برای ما مهم است، انسجام در دانشگاه، انسجام در حوزه، انسجام در مدارس، انسجام در بازار، انسجام در همه اقشار و در همه حوزه‌ها؛ از مسائل مهم ما ایجاد و حفظ این انسجام و وحدت ملی است و دشمن دقیقا این وحدت و انسجام ملی را هدف قرار داده است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ادامه داد: بعضی از کشته سازی‌هایی که دشمن انجام می دهد در راستای به هم زدن این وحدت و انسجام ملی است بنابراین امروز مساله انسجام و وحدت ملی از مسائل بسیار مهم و پایه‌ای کشور است که باید بر آن تاکید کرد تا دشمن مثل همیشه ناکام باشد.

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که چه ظرفیت و بستری برای اعتراض قانونی وجود دارد، تصریح کرد: در دانشگاه، حوزه، مراکز فرهنگی و علمی و دستگاه‌های اجرایی این موضوع می‌تواند صورت بگیرد اما پیشنهادم این است که با الهام گرفتن از قانون اساسی و فرمایشات رهبری معظم انقلاب اسلامی که خودشان اصلا کرسی‌های آزاداندیشی را در دانشگاه‌ها مورد تاکید قرار دادند و فعال شدن مراکزی برای گفت‌وگو، نقد و احیانا اعتراض، در مرکز و استان‌ها می‌تواند این محل‌ها برای شنیدن سخن افرادی که نقد و اعتراض دارند ایجاد شود که صف‌شان از کسانی که می‌خواهند بلوا و آشوب ایجاد کنند و می‌خواهند امنیت جامعه را به خطر بیندازند جدا است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با تاکید براینکه با این کار صف معترض از صف اغتشاشگر کاملا جدا می‌شود، افزود: شخصی در دانشگاهی، حوزه‌ای، مرکز علمی یا در یک مرکزی به عنوان مرکز گفت‌وگو و نقد و اعتراض، حرف خود را مطرح می‌کند و عیبی هم ندارد که در یک رسانه یا چند رسانه نیز این مسائل مطرح بدور از فضای آلوده و جنجالی مطرح شود نه اینکه فرض کنید زمانی که فضا هیجانی شده بحث صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: باورم این است وقتی فضا هیجانی نیست این کار می‌تواند به ثبات و ‌آرامش کشور بسیار کمک کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: مردم مصمم هستند با تکیه بر ارزشهای اسلامی کارشان را تا آنجا که بدانند امروز استقلال کشور در حوزه‌های مختلفی تامین شده، ادامه دهند و دشمن را ناامید کنند.

وی ادامه داد: هر کس هر کاری هر سخنی هر قلمی در جهت ایجاد امید در مردم حرکت و تلاش کند، بداند در جهت راهبرد نظام و انقلاب و جمهوری اسلامی است. هر کسی بداند یا نداند، بخواهد یا نخواهد گامی بردارد، قلمی بزند و یا سخنی در جهت ناامید کردن و ایجاد یأس در مردم بگوید، بداند در جهت راهبرد دشمن حرکت کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اظهار داشت: امروز کشور ما در عرصه‌های مختلف نشان داده که دشمن را ناکام گذاشته و انشاءالله این حرکت عظیمی که در کشور هست به حول و قوه الهی به رغم خواست دشمن کشور را به پیش می‌برد.

 

 

همچنین ببینید

نوار مرزی آذربایجان شرقی به مرز اقتصادی تبدیل می شود

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های بی‌بدیل مرز ۲۴۱ کیلومتری استان با کشورهای همسایه، …