انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی خلاق

شهردار تبریز گفت: بر اساس اعلام کمیسیون ملی یونسکو در ایران، پرونده پرونده تبریز برای ثبت در این نهاد بین المللی به عنوان شهر خلاق ادبیات مورد پذیرش قرار گرفته است.
وقت نیوز-‌ ایرج شهین باهر افزود: پیش از این با پیگیری های شهرداری تبریز لایحه ای در زمینه پیوستن تبریز به شبکه شهرهای جهانی خلاق مورد تصویب کمیسیون فرهنگی و نهایتاً شورای اسلامی شهر قرار گرفت و به دنبال آن کارشناسان یونسکو در تهران به تبریز آمده و ظرفیت های فرهنگی و تاریخی این شهر را از نزدیک بررسکی کردند.
وی ادامه داد: به دنبال ارسال مدارک مربوط، ایمیلی دریافت کردیم که بر اساس آن، مدارک شهر تبریز در چارچوب فراخوان سال ۲۰۲۱ برای ارسال درخواست عضویت در شبکه شهرهای خلاق یونسکو در حوزه ادبیات اعلام وصول و تایید شد.
شهرداری تبریز گفت : تبریز خاستگاه مکاتب برجسته هنری و ادبی است و شعر و ادب و هنر آذربایجان در طول تاریخ توسعه یافته به نحوی که این شهر در هزار سال گذشته محل نشست و برخاست فضلا،‌ شعرا و ادبای بسیاری از جمله صائب تبریزی، شمس تبریزی، ملا محمد فضولی، محمد حسین شهریار، پروین اعتصامی و همام تبریزی و غیره بوده است.
شهین باهر با بیان این‌که نتیجه نهایی بررسی پرونده تبریز برای عضویت در شبکه شهرهای خلاق ادبیات آبان ماه اعلام خواهد شد، ابراز امیدواری کرد: با نهایی شدن انتخاب تبریز به عنوان شهر خلاق در زمینه ادبیات شاهد آثار ملموس این اتفاق خوب و مهم در حوزه های فرهنگی، گردشگری و اقتصادی باشیم.