راه پیشرفت و عدالت ؛ مشارکت مردم و انسجام همه قوا

رییس‌جمهور با بیان اینکه در هر شیطنت و فتنه‌ای در کشور جای پای نفاق دیده می‌شود،گفت: جریان انقلاب باید آگاه باشدتا جریان نفاق نتواند اهداف پلید خود را دنبال کند.

ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در همایش قوه قضائیه اظهار کرد: بسیاری در دستگاه قضایی بی نام و نشان برای تحقق عدالت در تلاش هستند. به ویژه از رئیس مجرب قوه قضاییه با سابقه ۴۰ ساله کار قضایی تشکر می کنم که گفتمان حفظ سرمایه اجتماعی و ارتقای آن ضمن مبارزه با فساد و گسترش عدالت را در دستور کار دارند.

وی با بیان اینکه امروز پیوست عدالت باید در دستور کار همه تصمیم گیری ها باشد و این امری ضروری است، اظهار کرد: باید دید چقدر به عدالت نزدیک شدیم یا خدای ناکرده از آن فاصله گرفتیم. هیچ موضوعی در فرهنگ دینی ما بعد از توحید، به گستردگی و فراگیری عدالت وجود ندارد. توحید و عدالت، بعثت و عدالت و… عدالت در اجرا، عدالت در سیاست و عدالت در همه حوزه ها امری فراگیر است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی عدالت در قضا و داوری را از جلوه‌های مهم عدالت دانست و گفت: حق به معنی قرار واقعی عالم هستی است و شناخت حق و گرایش به آن و ایستادگی بر حق امری بسیار مهم و در هم تنیده است.

وی هواپرستی را آفت حق‌گرایی دانست و گفت: برخی حق را می‌شناسند اما جوسازی‌ها و فضاسازی‌ها اجازه نمی‌دهد حق را بگویند و به حق عمل کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بیان کرد: یکی از وظایف قوه قضاییه پیشگیری از وقوع جرم است من بارها به همکاران و دوستانی که در دستگاه قضایی در خدمتشان بودم عرض کردم الان هم در دولت حرف من همین است که هیچ دستگاهی را در کشور نمی‌شناسم مگر اینکه ماموریت پیشگیری از وقوع جرم دارد.تمام تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در کشور باید مبتنی بر کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و کاهش ناهنجاری‌ها و رشد هنجارهای اقتصادی و فرهنگی در جامعه باشد. اگر دستگاه‌ها درست عمل کنند در آخر نوبت به دستگاه قضایی خواهد رسید.

وی عنوان کرد: در این رابطه اقدامات پیشینی و پسینی وجود دارد اقدامات پیشینی این است که در این رابطه قوانین و مقرراتی عادلانه، ضدفساد، ضد تبعیض از سوی دستگاه‌های اجرایی گذاشته شود و بعد هم دستگاه اجرایی پیگیری کند و نظارت‌ها هم دقیقا صورت بگیرد.

رئیسی یادآور شد: باید نظارت‌ها را برای خود مغتنم بدانیم به ویژه آنکه نظارت‌ها مدیران را نسبت به آسیب‌ها مطلع می‌کند قبل از اینکه دیگران مطلع شوند. زیرا همه ما به دنبال این هستیم که آسیب و بی‌عدالتی وجود نداشته نباشد.

رییس جمهور گفت: از تضمین‌های اجرای عدالت در جامعه داوری عادلانه است. اگر کسانی مرتکب فساد شدند و دستشان به فساد آلوده شد حتماً قضاوت عادلانه و کیفر آنها می‌تواند در جهت اجرای عدالت در جامعه کمک کند.

وی تصریح کرد: باید بدانیم که رمز موفقیت‌مان در کشور انسجام همه نیروهایی است که به نام انقلاب خدمت می‌کنند؛ انسجام میان قوا، نهادها، نیروهای مسلح و همه ما تحت فرماندهی رهبر انقلاب است.

رئیسی ادامه داد: ما در قوای سه‌گانه تصمیم گرفتیم گرفتار حاشیه‌ها نشویم و حتماً به متن خواهیم پرداخت. در ادوار گذشته مسئولان و دست‌اندرکاران گرفتار حاشیه‌ها شدند، برخی از کارها عقب ماند لذا ما عقب‌ماندگی‌ها و مشکلاتی داریم و تصمیم جدی ما این است که گرفتار حاشیه‌ها نشویم و به متن بپردازیم.

رئیس جمهور بیان کرد: متن خدمت خالصانه به مردم، گره‌گشایی از زندگی مردم، اجرای عدالت اجتماعی و اقتصادی در جامعه، گذشتن از همه سلیقه‌های فردی و شخصی، نگاه‌های سیاسی و پرداختن به آنچه که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم برای همه ما ترسیم کردند آن چیزی است که همواره باید دنبال کنیم و جبران عقب‌ماندگی‌ها را انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: به آینده کشور و آینده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور بسیار امیدوار هستم، شاهد عقب‌ماندگی‌هایی نیز هستم که قاعدتاً کشور نباید دچار این عقب ماندگی‌ها می‌شد از این رو دغدغه‌ها و رنج‌های مردم امروز قابل تامل است.

رئیسی با بیان اینکه سه قوه نسبت به پیشرفت و عدالت تلاش می‌کنند، گفت: در مسیر رو به جلو برای پیشرفت و عدالت نه حق عقبگرد داریم و نه حق درجا زدن، نه حق سیر قهقرایی و ارتجاعی داریم و نه توقف کردن و ایستایی؛ چراکه کشور یک راه بیشتر ندارد و آن هم پیشرفت و عدالت است و ما این راه‌ را با قوت و توکل به خداوند و با مشارکت مردم و انسجام همه قوا پیش خواهیم برد.

همچنین ببینید

رمز پیروزی ملت ایران؛ نهراسیدن از دشمنان

توصیه‌های مقام معظم رهبری خطاب به مسولان قضایی: مبارزه جدی با فساد مراقبت از امنیت …