سلمان رشدی از پا درآمد

سلمان رشدی نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی که به پیامبر اسلام (ص) اهانت کرده بود، دیروز (جمعه) هنگامی که قصد داشت در غرب نیویورک سخنرانی کند، مورد حمله قرار گرفت.

ایرنا- بر اساس بیانیه پلیس نیویورک، ساعت ۱۱ صبح ۱۲ آگوست ۲۰۲۲ یک مظنون مرد به سمت تریبون دوید و به سلمان رشدی و مصاحبه‌کننده حمله‌ور شد.

برخی منابع خبری نیز می گویند سلمان رشدی ۱۰ تا ۱۵ چاقو خورده که یکی از آنها به گردن او اصابت کرده است.

یک خبرنگار آسوشیتدپرس گفت: هنگامی که یک سخنران مشغول معرفی سلمان رشدی در موسسه  چاوتوکوا بوده است، یک مرد به صحنه حمله می برد و به سلمان رشدی مشت یا چاقو می زند.

یک شاهد عینی به خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره  مشاهدات خودش از حمله به سلمان رشدی گفت که ضارب به سرعت روی سکو قرار گرفت و شروع به کوبیدن سلمان رشدی کرد.

به گفته این شاهد عینی، نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی ۲۰ ثانیه زیر ضرب بود.

از سویی پلیس هویت ضارب سلمان رشدی نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی که به پیامبر اسلام (ص) توهین کرده بود، را اعلام کرد.

پلیس نیویورک اعلام کرد: سلمان رشدی هنوز تحت عمل جراحی قرار دارد. او از ناحیه گردن و شکم با ضربات چاقو زخمی شده است. ضارب فردی به نام هادی مطر ۲۴ ساله اهل فر ویو نیوجرسی است که در بازداشت بسر می برد.

پلیس در عین حال ملیت مظنون و اینکه آیا سابقه جنایی دارد یا خیر را مشخص نکرده است.

پلیس نیویورک همچنین اعلام کرد هیچ نشانه‌ای از انگیزه این حمله ندارد اما با اف‌ بی‌آی (پلیس فدرال آمریکا) در ارتباط و در حال تعیین اتهامات اوست.

سرگرد یوجین جی استانیشفسکی گفت: در حال حاضر هیچ نشانه ای از انگیزه نداریم. پلیس معتقد است مطر به تنهایی عمل کرده است.

این مقام پلیس اضافه کرد که حمله به سلمان رشدی به رغم حضور نیروهای امنیتی در محل حادثه اتفاق افتاد ولی نیروهای ما توانستند به موقع عمل کنند.

وی با بیان اینکه مظنون برای شرکت در سخنرانی مجوز ورود داشت، افزود: وی به تنهایی در مراسم حضور داشت و پلیس نشانه‌ای از تهدیدات قبلی نداشت.

پلیس نیویورک پیش از این نیز اعلام کرده بود سلمان رشدی با جراحت ناشی از ضربه چاقو به گردن با بالگرد به بیمارستان منتقل شد و وضعیت او هنوز مشخص نیست.

اندرو ویلی سخنگوی رشدی نیز در بیانیه ای به خبرگزاری رویترز گفت: سلمان رشدی تحت عمل جراحی قرار دارد. وی جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

سلمان رشدی در سال ۱۳۶۷ کتاب موهن “آیات شیطانی” را منتشر کرد که خشم مسلمانان جهان را برانگیخت.

در پی این اقدام موهن سلمان رشدی، او ناچار به زندگی پنهانی تحت تدابیر شدید امنیتی شد و از آنجا که دولت انگلیس زمینه انتشار این کتاب اهانت آمیز را فراهم کرده بود، با صرف هزینه های گزاف مسوولیت حفاظت از جان او را برعهده گرفت و او بارها ناچار به تغییر محل اقامت خود شد.

همچنین ببینید

نوار مرزی آذربایجان شرقی به مرز اقتصادی تبدیل می شود

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های بی‌بدیل مرز ۲۴۱ کیلومتری استان با کشورهای همسایه، …