ائمه جمعه مراجعات مردمی را قدر بدانند دولت سیزدهم ، دولت تحول است

ائمه جمعه و فرمانداران آذربایجان شرقی در نشستی مشترک و صمیمی، بر همدلی و همراهی در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب، اهداف دولت مردمی، خدمت به مردم و جلب رضایت‌مندی عمومی تأکید کردند.همایش مشترک ائمه جمعه و فرمانداران استان با حضور نماینده ولی فقیه در استان و استاندار آذربایجان شرقی در سالن جمهوری اسلامی برگزار شد.

روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی- حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز در این همایش، ائمه جمعه و فرمانداران استان را به تعامل، همدلی و هم‌فکری با یکدیگر توصیه کرد و گفت: در دولت مردمی آیت‌الله رئیسی، اختلاف بین فرمانداران و ائمه جمعه قابل قبول نیست.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در همایش ائمه جمعه سراسر کشور، اظهار داشت: معظم له در این دیدار، بر اهمیت جایگاه نماز جمعه تأکید کردند که براین اساس انتظار داریم مسئولان شهرستان‌ها برای تقویت نماز جمعه، همکاری لازم را با ائمه جمعه داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم با بیان اینکه امامان جمعه به فرموده رهبر انقلاب، سخنگوی نظام و انقلاب هستند، خطاب به آنان گفت: شما محل رجوع مردم هستید و باید این مراجعات را قدر بدانید؛ با همه مردم رفتار پدرانه و در خدمات اجتماعی مشارکت فعال داشته باشید.

نماینده ولی فقیه در استان از توجه و اهتمام ویژه و دلسوزانه استاندار آذربایجان شرقی نسبت به مسائل فرهنگی و همچنین از حضور فعال و مستمر فرمانداران و مسئولان اجرایی استان در میزهای خدمت در میعادگاه‌های نماز جمعه استان قدردانی و بر تداوم این اقدام مثبت و ارزشمند تأکید کرد.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این نشست از حمایت‌های مشفقانه نماینده ولی فقیه در استان و ائمه جمعه از مجموعه مدیران اجرایی استان قدردانی کرد و خطاب به فرمانداران، گفت: این حمایت‌ها را که قطعا موجب خیروبرکت خواهد بود، مغتنم بشمارید و ارتباط و تعامل خود را با ایشان تقویت کنید.

عابدین خرّم از امامان جمعه استان هم خواست تا نقش هدایتی، حمایتی و نظارتی خود را برای کمک به روند کارآمدی دولت، حفظ و تقویت کنند و مطالبه‌گری آگاهانه از دولت را در کنار تبیین مجاهدانه دستاوردهای نظام مورد توجه قرار دهند.

وی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر جایگاه نمازهای جمعه به‌عنوان قرارگاه‌های فرهنگی هر شهر، گفت: همه دست‌اندرکاران و مسئولان نظام باید در این قرارگاه سهم و نقش خود را ایفا کنند که اگر این امر تحقق یابد، بسیاری از مسائل و مشکلات جامعه قابل حل است.

خرّم با بیان اینکه ائمه جمعه محل رجوع و امین مردم هستند، افزود: مسائلی که ائمه جمعه مطرح می‌کنند خواسته‌ها و انتظارات واقعی مردم است و فرمانداران باید ضمن پیگیری جدی این مسائل، سایر مدیران شهرستان را هم به سمت حل آنها هدایت کنند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به برپایی میزهای خدمت در محل نمازهای جمعه استان، گفت: این برنامه ابتکاری، یک وسیله ارتباطی خوب بین مردم و مسئولان است که باید از سوی فرمانداران و مسئولان اجرایی استان جدی گرفته شود.

وی تأکید کرد: ائمه جمعه، محور وحدت و انسجام در جامعه هستند و این محوریت باید حفظ شود.

خرّم با تأکید بر همدلی و همراهی فرمانداران و ائمه جمعه استان، گفت: از انتقادهای دلسوزانه و راهگشای ائمه جمعه استقبال می‌کنیم و امیدواریم با تعامل و همراهی ایشان بتوانیم گره‌هایی از مشکلات مردم را باز کنیم و شاهد اتفاقات مبارکی در استان باشیم.

استاندار آذربایجان شرقی گزارشی از اقدامات دولت سیزدهم و آخرین وضعیت پروژه‌های اقتصادی و عمرانی استان ارائه کرد و گفت: در بحث مردمی‌سازی یارانه‌ها، ائمه جمعه با تبیین اهداف دولت و تنویر افکار عمومی، کمک بزرگی به پیشبرد اهداف کردند و امروز در سایه اقداماتی که انجام شده، هیچ‌گونه کمبودی از نظر کالاهای اساسی در استان نداریم.

خرّم با بیان اینکه دولت سیزدهم، دولت تحول است و این تحول باید در خدمت به مردم، خود را نشان دهد، افزود: امروز با وجود همه مشکلات اقتصادی و کمبود منابع، همه فعالیت‌های عمرانی استان به مفهوم واقعی فعال است و با تحقق مصوبات سفر استانی رئیس جمهور، اتفاقات خوبی در توسعه و پیشرفت استان خواهد افتاد.

وی ادامه داد: امسال برخلاف سال قبل، قطعی برق و آب در بخش خانگی تقریباً صفر بود و در بخش صنعت هم به حداقل رسید و تعداد شهرهایی که دچار تنش آبی بودند، از ۱۵ شهر به ۷ شهر کاهش یافت که قطعی آب در آنها نیز به کمترین ساعت ممکن در روز محدود شده است.

خرّم با اشاره به برنامه‌های استان در بخش معدن ازجمله ارتقای ارزش افزوده این بخش، گفت: تحقق اهداف این بخش نیازمند مدیریت معارض‌های محلی است که ائمه جمعه در این خصوص نقش مهمی دارند.

وی از فعال شدن ۳۹ معدن راکد، صدور ۴۸ پروانه اکتشاف و ۹۸ مجوز برداشت معادن در استان طی یک سال اخیر خبر داد و گفت: بخش معدن، در توسعه و پیشرفت استان و معیشت مردم نقش اساسی خواهد داشت و آورده این معادن برای استان را در سال‌های آتی شاهد خواهیم بود.

استاندار آذربایجان شرقی درخصوص وضعیت منابع آبی استان نیز گفت: تا پایان امسال با اجرای شبکه‌های پایاب سدها، ۱۶ هزار هکتار به وسعت اراضی زیر کشت استان افزوده می‌شود که بخش خصوصی در این زمینه به خوبی وارد شده و تلاش می‌کنیم که از مشارکت این بخش در تکمیل زنجیره کشت‌وصنعت و اشتغال پایدار در استان به‌طور مطلوب استفاده کنیم.

وی افزود: در حوزه آب شرب روستایی، سال گذشته ۴۵۰ روستا مشکل داشتند که این تعداد، امسال به ۱۵۰ روستا کاهش یافته و تلاش می‌کنیم که با کمک بسیج سازندگی و گروه‌های جهادی، سال آینده هیچ روستایی با مشکل آب شرب نداشته باشیم؛ در حوزه گازرسانی هم ۹۲ درصد روستاهای استان تحت پوشش هستند و در هفته دولت نیز ۱۲۴ روستا از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد.

خرّم به پروژه‌های حوزه راه و مسکن هم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۸۰ پروژه راه روستایی و ۱۸ پروژه راه شهری در استان در حال اجراست که در سال آینده، بخش عمده این پروژه‌ها تکمیل خواهند شد؛ در بخش مسکن و طرح نهضت ملی مسکن نیز به جز ۳ شهر، در تمامی شهرهای استان زمین دولتی برای متقاضیان پیش‌بینی شده و تلاش می‌کنیم تا سهم استان را که سالانه ۵۰ هزار واحد است، محقق کنیم.

در این همایش، پیش از سخنان نماینده ولی فقیه در استان و استاندار آذربایجان شرقی، امامان جمعه میانه، هادی‌شهر، اهر و مراغه به نمایندگی از ائمه جمعه استان و فرمانداران تبریز، میانه، مرند، اهر و مراغه به نمایندگی از فرمانداران استان به بیان مهم‌ترین مسائل استان و شهرستان‌ها و نحوه تعامل و همکاری ائمه جمعه با مسئولان اجرایی پرداختند.

لزوم رسیدگی به مسائل فرهنگی و پیشگیری از ناهنجاری‌های اجتماعی، لزوم توجه به وضعیت مساجد، ارتباط مستمر و نزدیک مسئولان با مردم و حضور ایشان در نمازهای جمعه و جماعت، استفاده از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی در راستای حل مشکلات فرهنگی، رفع عوامل نارضایتی مردم و تلاش خستگی‌ناپذیر مسئولان برای پاسخ‌گویی به مطالبات و مراجعات عمومی، عدم دخالت نمایندگان مجلس در امور اجرایی و عزل‌ونصب‌ها، حمایت از واحدهای تولیدی و فعال‌سازی واحدهای راکد در راستای اشتغال جوانان، تشکیل قرارگاه‌های عفاف و حجاب در شهرستان‌ها و تأکید بر همدلی، هماهنگی و هم‌فکری فرمانداران و ائمه جمعه در راستای حل مشکلات مردم از مهم‌ترین مطالب مطرح شده در این نشست بود.

گفتنی است این نشست به مناسبت سالروز اقامه نخستین نماز جمعه کشور بعد از انقلاب اسلامی برگزار شد و بنا به درخواست و تأکید ائمه جمعه و فرمانداران استان، مقرر شد نشست‌های بعدی نیز به‌صورت فصلی و با دستور کار مشخص تشکیل شود.

همچنین ببینید

نوار مرزی آذربایجان شرقی به مرز اقتصادی تبدیل می شود

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های بی‌بدیل مرز ۲۴۱ کیلومتری استان با کشورهای همسایه، …