رسانه ها باید پیگیر عدالت باشند

رئیس جمهور اسلامی ایران گفت: رسانه باید بتواند استقلال، هویت و آزادی ملت ها را صیانت و حفظ کند، این رسالتی مهم برای رسانه هاست.

ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در جمع مدیران ارشد رسانه های بین المللی عضو اتحادیه خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا)، با برشمردن ویژگی ها و رسالت رسانه ها اظهار داشت: ماموریت اصحاب رسانه‌، حفظ استقلال و هویت کشورها بخصوص در این منطقه است.

وی با بیان اینکه امروز در دنیای اطلاعات و ارتباطات زندگی می کنیم که هجوم بسیاری به فرهنگ ملت ها بویژه ملت های مستقل صورت می گیرد، اظهار داشت: دشمنان می خواهند کشورها را از هویت تهی کنند تا کشور مستقل در دنیا و منطقه نباشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: در مقابل این هجوم نقش رسانه ها بسیار مهم و تعیین کننده است و رسانه ها به عنوان جایگاهی که می توانند از چند خصوصیت برخوردار باشند که اولین ویژگی رسانه برای اینکه بتواند برای مردم به عنوان یک جایگاه امیدبخش مطرح باشد، برخوردار از صدق و راستی و به هنگام عمل کردن است.

وی در تشریح تروریسم فرهنگی ادامه داد: تروریسم فرهنگی، تروریسمی است که به حقایق نمی پردازد و تلاش می کند حقایق حذف شود و دومین کار تروریسم فرهنگی پنهان کردن حقیقت با دروغ تهمت و افترا است. تروریسم فرهنگی حقایق کم اهمیت و کم وزن را بیان می کنند تا حقایق اصلی پنهان را پنهان می‌کند. تروریسم فرهنگی نمی خواهد حقایق برای مردم روشن شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: ماموریت خطیری بر عهده اصحاب رسانه است مبنی بر اینکه هویت تمدنی مردم در آسیا و اقیانوسیه را حفظ کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه رسانه باید علاوه بر مقاومت در برابر هجوم به فرهنگ ها و افتخارات تمدنی ملت، باید پیگیر عدالت نیز باشد، گفت: رسانه می‌تواند حفظ ارزش‌ها و کرامت انسانی برای ملت‌ها انجام دهد؛ ماموریت اجرای عدالت و پیگیری آن را در جامعه به عهده بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی یکی از خواسته های ملت ها را اجرای عدالت دانست و ادامه داد: حفظ کرامت انسانی و اجرای عدالت از نکاتی است که می‌تواند به عنوان محور خواسته رسانه‌ها و پیگیری رسانه‌ها مطرح باشد. در واقع قدرت رسانه اگر در خدمت کرامت انسانی و در خدمت اجرای عدالت باشد، رسانه ذیقیمتی است.

رئیس جمهور عنوان کرد: امروز استکبار به‌دنبال این است که ادراکات جامعه را عوض کند و ادراکات خود را به جوامع تحمیل کند؛ از یک بازی کودکانه گرفته تا مطالبی که می‌خواهد با جوانان و نوجوانان و لایه‌های مختلف اجتماعی القا کند بیانگر آن است که می‌خواهد در مخاطبان ادراکی که خودش می‌خواهد، اتفاق بیفتد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اظهار داشت: اینکه برداشت درستی از واقعیت‌ها اتفاق بیفتد و ادراک درست و دقیقی در مقابل مطالب ساختگی رسانه های غربی شکل بگیرد، وظیفه رسانه‌های مستقل است.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: امروز امپراتوری غربی و رسانه‌ای غربی، آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی و ظالمان در دنیا این است که آن ادراکی که آنها می‌خواهند برای جوامع اتفاق بیفتد و اینجا کار اصحاب رسانه سخت و ماموریت آنها بسیار مهم است.

رئیس جمهور با بیان اینکه بعد از دوره یکجانبه‌گرایی امروز فصل جدیدی در جهان در حال پیدایش است، اظهار داشت: قدرت‌های جدیدی دارد در دنیا خلق می‌شود و به این قدرت‌ها باید توجه شود.

وی منطقه آسیا و اقیانوسیه را از قدرت های نوظهور در جهان برشمرد و اظهار داشت: داشتن نیمی از جمعیت جهان و ذخایر و منابع بسیار و شکل گیری اتحادیه های منطقه‌ای مثل شانگهای و اوراسیا به این منطقه قدرت بخشیده و همکاری های کشورهای منطقه نیز قدرت جدیدی رقن در منطقه رقم زده است.

رییس جمهور در مورد مذاکرات رفع تحریم ها گفت: ما به دنبال حق جمهوری اسلامی هستیم آن چه در برجام مطرح شد با نقض از سوی آمریکایی‌ها مواجه شد، اروپا هم به تعهدات خود عمل نکرد فقط جمهوری اسلامی به تعهداتش عمل کرد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ادامه داد: آژانس بین المللی انرژی اتمی  ۱۵ بار به طور رسمی اعلام کرده که فعالیت های هسته ای ایران هیچ انحرافی ندارد؛ در مذاکرات نیز ایران حرف های خود را با منطق و استدلال بیان کرد و  آمریکا باید تصمیم بگیرد اما تاخیر می کند و زمان را می گذراند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: ما مصمم هستیم حقوق ملت را دنبال کنیم و ایران رفع و خنثی کردن تحریم ها را همزمان در دستور کار دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکایی ها در مواجهه با ایران برای چندمین بار دچار خطا و اشتباه در برداشت شدند،  اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران امروز قدرتمندتر از هر زمانی است و حضور بسیار موثری در منطقه داشته و بنا دارد این حضور قدرتمندانه را برای حمایت از مظلومان عالم و مردم تحت ستم و آزادیخواهان ادامه دهیم.

 

همچنین ببینید

نوار مرزی آذربایجان شرقی به مرز اقتصادی تبدیل می شود

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های بی‌بدیل مرز ۲۴۱ کیلومتری استان با کشورهای همسایه، …