اجرای ۱۸ مگاپروژه توسط بخش خصوصی در آذربایجان‌شرقی

مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: در زمان حاضر ۱۸ مگاپروژه سرمایه‌گذاری در استان در زمینه‌های کشت و صنعت، زنجیره مرغداری، فولاد، واحدها گلخانه ای و توسعه واحدهای فولادی در دست اجراست.

ایرنا- میرصمد ابراهیم پور با بیان اینکه ما برای حل مشکلات این پروژه ها در حداقل زمان می کوشیم، اضافه کرد: برآورد سرمایه گذاری در طرح کشت و صنعت سه هزار میلیارد تومان با اشتغالزایی یک هزار و ۲۰۰ نفر، زنجیره مرغداری ۶ میلیون قطعه ای با سرمایه گذاری هفت هزار میلیارد تومانی و اشتغال زایی ۲ هزار نفری و طرح تولید ژلاتین و فرآورده های جانبی با سرمایه گذاری ۹۰۰ میلیارد تومانی است.

وی از طرح ساخت گلخانه در ارس با سرمایه گذاری ۱۷۱ میلیارد تومانی و اشتغالزایی ۳۰۸ نفری، گلخانه دیگری در منطقه آزاد ارس با سرمایه گذاری ۱۳۲ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۲۰۸ نفر و توسعه گلخانه در روستای بیلوردی شهرستان هریس با سرمایه گذاری ۸۵ میلیارد تومانی و اشتغالزایی ۱۸۰ نفری و طرح پلاستیک فیلم در تبریز با سرمایه گذاری ۴۴۷ میلیارد تومانی و اشتغالزایی یکهزار و ۶۷۰ نفری به عنوان برخی دیگر از مگاپروژه های آذربایجان‌شرقی نام برد.

وی از طرح ساخت گلخانه در ارس با سرمایه گذاری ۱۷۱ میلیارد تومانی و اشتغالزایی ۳۰۸ نفری، گلخانه دیگری در منطقه آزاد ارس با سرمایه گذاری ۱۳۲ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۲۰۸ نفر و توسعه گلخانه در روستای بیلوردی شهرستان هریس با سرمایه گذاری ۸۵ میلیارد تومانی و اشتغالزایی ۱۸۰ نفری و طرح پلاستیک فیلم در تبریز با سرمایه گذاری ۴۴۷ میلیارد تومانی و اشتغالزایی یکهزار و ۶۷۰ نفری به عنوان برخی دیگر از مگاپروژه های آذربایجان‌شرقی نام برد.

ابراهیم پور تشریح کرد: طرح توسعه فولاد میانه با سرمایه گذاری ۳۶۲ میلیارد تومانی و اشتغال ۸۷۰ نفری و طرح های مربوط به مس سونگون شامل هیپ لیچینگ برای تولید مس کاتد با سرمایه گذاری حدود یک هزار و ۸۵۰ میلیارد تومانی و فاز سوم تغلیظ مس با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد

 

تومانی و طرح نورد یک واحد فولادی با اشتغالزایی ۱۵۰ نفری و سرمایه گذاری ارزی ۱۵ هزار دلاری و سرمایه گذاری ریالی ۱۴ میلیارد تومانی و طرح توسعه فولاد در تیکمه داش با سرمایه گذاری ارزی ۶۵ هزار یورویی و اشتغالزایی ۲۵۰ نفری و واحد فولادی دیگری با سرمایه گذاری ارزی ۴۵ هزار دلاری و ۸۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و اشتغالزایی ۲۰۰ نفری از جمله دیگر ۱۸ مگاپروژه در دست اجرای آذربایجان‌شرقی است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: در سال نخست فعالیت دولت سیزدهم، حدود ۴۹۲ واحد صنعتی در آذربایجان‌شرقی با سرمایه گذاری هفت هزار و ۵۶۶ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۶ هزار و ۸۹۲ نفری به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: در زمان حاضر تعداد ۹۰۳ طرح با سرمایه گذاری ۳۲ هزار و ۸۹۱ میلیارد تومان و پیش بینی اشتغالزایی برای ۲۷ هزار و ۲۲۱ نفر در استان دست اجراست که از این تعداد ۵۵۰ طرح بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

ابراهیم پور ادامه داد: یکی از کارهایی که در دولت مردمی روی آن تاکید ویژه ای وجود دارد، احیای واحدهای تولیدی راکد است که در این راستا تاکنون بیش از ۱۰۰ واحد با اشتغالزایی برای حدود ۲ هزار نفر در استان به چرخه تولید باز گشته اند.

وی اضافه کرد: یکی از مباحثی که در یک سال اخیر در سطح استان به جد پیگیر بودیم، اعطای تسهیلات تبصره ۱۸ به واحدهای تولیدی بود که سهم ابلاغی استان از این محل یک هزار و ۷۵ میلیارد تومان بود، در حالی که ما تا به امروز یکهزار و ۲۲۳ میلیارد تومان از این محل پرداخت داشته ایم.

وی بیان کرد: این میزان تسهیلات برای یکهزار و ۱۱۵ واحد تولیدی در سطح آذربایجان‌شرقی پرداخت شده و ما ضمن اینکه چهاردرصد بیشتر از برنامه ابلاغی پرداخت کرده ایم، در رتبه های بالای کشوری قرار داریم.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال استانداری آذربایجان‌شرقی تشریح کرد: این تسهیلات در زمینه تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و سرمایه ثابت واحدهای تولیدی در دست احداث دارای پیشرفت فیزیکی بالا پرداخت شده اند؛ علاوه بر این تسهیلات دیگری نیز از منابع داخلی خود بانک های مستقر در آذربایجان‌شرقی یا طرح «تام» به حوزه تولید استان در این مدت پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه اشتغال و رصد بازار اشتغال یکی از اولویت های دفتر هماهنگی امور اشتغال و سرمایه گذاری استانداری آذربایجان‌شرقی است، افزود: طبق تعهدی که استان انجام داده، مقرر شده ۴۵ هزار و ۷۹۲ ۴ فرصت شغلی در سطح آذربایجان‌شرقی در سال جاری ایجاد شود.

وی افزود: از این تعداد تاکنون ۲۷ هزار و ۲۴۰ نفر در سامانه ثبت اشتغال «رصد» ثبت نام انجام شده و حدود ۶۰ درصد تعهد اشتغالزایی استان تحقق یافته که با روند فعلی، پیش بینی می شود تا پایان سال جاری، این رقم به ۱۰۰ درصد برسد.

همچنین ببینید

نوار مرزی آذربایجان شرقی به مرز اقتصادی تبدیل می شود

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های بی‌بدیل مرز ۲۴۱ کیلومتری استان با کشورهای همسایه، …