مقبره الشعرا ؛ آماده بازدید گردشگران

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: قراردادهای سازه‌ای پروژه مقبره الشعرا در حال انجام است و بعد از آن آماده‌سازی کف و صفه انجام خواهد گرفت، در اردیبهشت ۱۴۰۲ بخش اعظمی از ورودی، نمای بیرونی صفه مقبره الشعرا تکمیل و برای بازدید گردشگران آماده خواهد شد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی- سیدمحمدحسین بلاغی در رابطه با آخرین وضعیت مقبره‌الشعرا، گفت: مجموعه مقبره الشعرای تبریز به عنوان یکی از میراث ‌های گرانبهای فرهنگی و معنوی استان ما در دنیا مطرح است، در سال‌های گذشته تمامی تلاش‌ها برای ساماندهی این مجموعه انجام و در دوران های مختلف در مدیریت این مجموعه با رخوت و ضعف مواجه شده ایم و تعارض هایی بین دستگاه ها صورت گرفته است.

بلاغی با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان، ادامه داد: در ذیل سفر اول ریاست جمهوری به استان تصمیمات خوبی در این راستا اتخاذ شد و نهایتا ۱۲۰ میلیارد تومان از اعتبارات ملی و استانی به این مجموعه اختصاص یافت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: در سال جاری نیز ۴۰ میلیارد تومان از این اعتبار به استان تخصیص یافت و با حمایت استاندار عملیات اجرایی فاز دوم مقبره الشعرا در حال انجام است.

وی تاکید کرد: این منابع از طریق منابع ملی و بخشی از آن از طریق منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین شده است.

بلاغی گفت: کار اجرایی این مجموعه به عهده شهرداری تبریز است، خوشبختانه رویکرد جدیدی که در شهرداری و شورای اسلامی تبریز برای اعلام زمان اتمام پروژه ها وجود دارد، فاز دو آماده سازی صفه جنوبی و پارک و  بخش بیرونی مقبره‌الشعرا در ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ افتتاح خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی خاطر نشان کرد: قراردادهای سازه ای این پروژه در حال انجام است و بعد از آن آماده سازی کف و صفه انجام خواهد گرفت، در اردیبهشت ۱۴۰۲ بخش اعظمی از ورودی، نمای بیرونی صفه مقبره الشعرا تکمیل و برای بازدید گردشگران آماده خواهد شد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در این مجموعه توضیح داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در این راستا نسبت به مقاوم سازی و بهبود وضعیت ظاهری المان مقبره الشعر اقدام کرده و آب بندی در قسمت های مختلف بصورت کاملا مهندسی و نوین در حال انجام است، شمسه شیشه ای بالای مقبره نیز تغییر کرده و در نهایت فضایی بسیار آرام شکل خواهد گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی ضمن تقدیر از حمایت های استانداری از این پروژه، گفت: آماده سازی بیش از ۱۴ هزار متر مربع فضاهای فرهنگی داخل سازه‌ فعلی اعم از سالن های همایشی، موزه، اتاق های تخصصی برای انجمن ادبی و… را در برنامه خود داشته و تمام تلاشمان این است که برای سال ۱۴۰۲ با محوریت اداره کل ارشاد و مشارکت شهرداری کلانشهر تبریز و حمایت های استاندار بخش اعظمی از این پروژه تکمیل شود.

وی با اعلام خبر افتتاح بخش بیرونی مجموعه اضافه کرد: هیئت امنای مقبره الشعرای تبریز با حضور امام جمعه، استاندار، جمعی از مدیران استانی و تعدادی از اساتید پیشکسوت فرهنگ و هنر استانی در حال شکل گیری است، امیدواریم با تصویب هیئت امنا و با تکمیل فیزیکی ابنیه مقبره الشعرا برنامه ها و فعالیت های گسترده فرهنگی در این مجموعه آغاز شود.

بلاغی گفت: امیدوارم سال ۱۴۰۲ سال شکوفایی فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان و تبریز در مجموعه مقبره الشعرا باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی افزود: برای فاز سوم این مجموعه نیز تمام تلاشمان این است که برای پایان سال ۱۴۰۲ و نهایتا ابتدای سال ۱۴۰۳ به بهره برداری برسد، در دوران جدید باید این مجموعه را به مجمع الشعرا تبدیل کرده و دیدگاه ما این است که هر روز باید در آن مجموعه فعالیت‌های فاخر ادبی در شان استاد شهریار برگزار شود تا هر گردشگری که برای بازدید می آید شاهد جلسه شعر باشد؛ تمام تلاش ما این است که مقبره الشعرا را به یکی از محورهای ادبیات جهان تبدیل کنیم.

همچنین ببینید

نوار مرزی آذربایجان شرقی به مرز اقتصادی تبدیل می شود

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های بی‌بدیل مرز ۲۴۱ کیلومتری استان با کشورهای همسایه، …