فعالیت‌های اقتصادی شفاف‌سازی می‌شود

رئیس جمهور در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: هدف از راه اندازی سامانه جامع تجارت جلوگیری از سوءاستفاده و شفاف سازی کامل فعالیت‌های اقتصادی است.
شبکه خبر- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات، با بیان اینکه وعده دولت برای راه اندازی سامانه تجارت عملی شد، افزود: شاهد افتتاح سامانه بسیار مهم و جامع تجارت بودیم و به وعده مان عمل کردیم.
رئیس جمهور گفت: این وعده دولت بسیار حائز اهمیت است، یعنی هم برای اینکه تجار و بازرگانان بتوانند به راحتی به سامانه تجارت، همزمان در سامانه بانک مرکزی، گمرکات حتی بیمه و امثال این‌ها دسترسی داشته باشند و ما در یک پنجره واحد این خدمات را ارائه کنیم.
روحانی افزود: این باعث می‌شود، فردی که می‌خواهد کالایی را وارد کند، مخصوصا کالا‌های اساسی و ضروری برای ما بسیار مهم است که بتواند براحتی با ورود به این سامانه ثبت سفارش کند، از طریق این سامانه مجوز‌های لازم و تاییدیه‌های لازم اخذ شود و از طریق همین سامانه تخصیص ارز در بانک مرکزی داده شود.
رئیس جمهور گفت: همچنین از طریق این سامانه فرد می‌تواند اقدامات لازم را برای خرید کالا و ورود آن در بنادر و گمرکات و بالاخره در سامانه و در انبار‌هایی که باید این اجناس قرار گیرد و به بازار عرضه شود، انجام دهد.
روحانی افزود: هدف ما از این سامانه این است که جلوی سو استفاده‌ها گرفته و فعالیت‌های اقتصادی کاملا شفاف شود، از کارت بازرگانی گرفته تا ثبت سفارش و در نهایت تا ورود کالا، انبار کالا و در نهایت کالا در اختیار مردم و مصرف کننده نهایی قرار گیرد.
رئیس جمهور همچنین افزود: ۷۰ درصد این سامانه جامع افتتاح شد و در اختیار است، ۳۰ درصد که بخش بزرگی از آن مربوط می‌شود به سامانه انبار‌های کشور دولتی و انبار‌هایی که مربوط به گمرکات و بنادر است، این‌ها به سامانه جامع تجارت متصل می‌شوند.
روحانی افزود:، اما برخی از انبار‌ها که مربوط به بخش خصوصی و نهاد‌های عمومی غیردولتی است بر اساس تصمیم این جلسه همه این اقدامات لازم برای اتصال انبار‌ها تا بهمن ماه ان شا… انجام بگیرد و دهه مبارک فجر این کار انجام شود.

همچنین ببینید

منافع لغو تحریم‌ها ملموس باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دل بستن به رفع صوری یا ناقص تحریم‌ها، مانع …