تعداد نشریات آذربایجان شرقی بیش از نیاز استان است

مدیر کل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: برای تحول فضای رسانه ای زمان خواهم گذاشت و مقیدم که فضای رسانه ای از بلبشو خارج شود.
تبریز – خبرنگار مهدآزادی: سیدقاسم ناظمی در اولین نشست خود با مدیران مسئول رسانه های آذربایجان شرقی، گفت: نبود روحیه فعالیت گروهی در رسانه ها، ما را به عنوان متولی این عرصه و شما را به عنوان سرمایه گذاران آن دچار مشکل می کند، چرا که اگر سرمایه گذاری در این عرصه با ساز و کارهای مشخصی تضمین نشود دست اندرکاران آن را به ورشکستگی می کشاند.
وی با اشاره به لزوم ازسرگیری جلسات هم اندیشی ماهانه با اصحاب رسانه، گفت: پس از جمع آوری و انتقال دغدغه های عرصه رسانه به نهادهای بالادستی، پیگیری لازم درخصوص مطالبات روزنامه نگاران را خواهم داشت و به امید خدا شاهد اتفاقات خوبی در این عرصه خواهیم بود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به این که باید نگاه واقع بینانه ای نسبت به توانمندی و مشکلات عرصه رسانه داشته باشیم، گفت: پارامتر عرضه و تقاضا در حوزه رسانه رعایت نشده و ما نزدیک به ۵۰۰ رسانه در استان داریم و شهر تبریز به تنهایی ۱۶ روزنامه دارد که این تعداد رسانه برای استان آذربایجان شرقی منطقی نبوده و بیش از نیاز استان و شهر تبریز است و باعث محدود شدن و کاهش درآمد این حوزه می گردد.
ناظمی افزود: درست است که نباید فرصت فعالیت برای علاقه مندان این عرصه محدود شود اما اعطای این همه مجوز فعالیت برای رسانه ها، حیف و میل کردن منابع است و فعالان رسانه ای باید این مهم را بدانند که در آینده نیز درآمد این صنف تکافوی هزینه‏ها را نخواهد داشت چرا که منابع و مداخل همان ولی مصارف و هزینه چندین برابر شده است.
وی با بیان این که نهادهای صنفی فعال در حوزه رسانه وظایف خود را بدرستی انجام نداده اند، افزود: مسئولان نهادهای صنفی و همکاران این حوزه باید ضمن همکاری با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و برگزاری نشست با مسئولان امور، پیگیر مطالبات خود باشند و کمک کنند تا رویه اعطای مجوز و فعالیت رسانه ها در استان اصلاح شده و جلوی هدر رفت سرمایه ها گرفته شود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی از فعالان عرصه رسانه خواست تا با همراهی، فعالیت جمعی و جلوگیری از تکروی رویه کاری را اصلاح کنند و تصریح کرد: وظیفه ما در اداره کل فرهنگ همراه کردن شماست و اگر تشکل ها توانمندسازی شوند می توان به یک فضای رسانه‏ای مناسب در استان دست یافت.
ناظمی بهبود ساز و کار رسانه های مکتوب را در ارتباط با محتوای آنها دانست نه تعداد صفحاتشان و تصریح کرد: حوزه مطبوعات محلی در دنیا بسیار پررنگ تر از رسانه های سراسری است چرا که در آنها تحلیل هایی وجود دارد که در رسانه‏های سراسری یافت نمی شود.
وی با اشاره به اینکه اگر رسانه مکتوب محتوای مطلوب داشته باشد مخاطبش را هم پیدا خواهد کرد، افزود: امیدواریم سطح علمی نشریات بالا رفته و عرصه رسانه‏ها تبدیل به فضای فرهنگی شایسته گردد نه بنگاه دلالی رپرتاژ و آگهی! چرا که مطبوعات ما قبلا از این رهگذر آسیب جدی دیده است.

همچنین ببینید

منافع لغو تحریم‌ها ملموس باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دل بستن به رفع صوری یا ناقص تحریم‌ها، مانع …